DomovRubrikeArhiv OglasovNepogrešljivi izdelki in nasveti za brezskrbno poletje

Nepogrešljivi izdelki in nasveti za brezskrbno poletje

Poletje je obdobje sproščenosti, potepanj, odkrivanja novih krajev, dogodivščin v naravi, morja, sonca, prijetnih druženj, dolgih večerov in nepozabnih spominov. Vendar pa je po drugi strani to tudi obdobje, povezano s svojevrstnimi nevarnostmi, ki lahko v hipu uničijo sproščeno zabavo. Tako je dobro, da imate pri roki najosnovnejše izdelke, ki bodo poskrbeli, da bo poletje resnično brezskrbno. Obenem pa je pametno, da upoštevate osnovne napotke, ki vam bodo pomagali pri izogibanju tveganjem, tipičnim za poletne mesece …

- Oglas -

Sončne opekline

Sonce nas lahko seveda opeče v vseh letnih časih, vendar je nevarnost za to še posebej velika poleti. Osnova je ustrezna zaščita. Poskrbite, da boste uporabljali kakovostno sredstvo za zaščito pred ultravijoličnimi žarki, ki mora imeti dovolj visok SPF. Pozabiti ne smete niti na zaščito glave in oči. Obenem pa je priporočljivo, da se takrat, ko je sonce najmočnejše, zadržujete v senci.

Kaj pa, če vas je sonce že opeklo? Pomagate si lahko z naravnimi izdelki oziroma sestavinami. Odlična izbira je gel aloe vere. Če rastline nimate doma, lahko gel kupite tudi v lekarni ali drogeriji. Pri tem pazite, da boste izbrali 100-odstotni gel. Pordelost in bolečino, ki običajno spremljata sončne opekline, pa lahko ublažite tudi s pomočjo kopeli, ki ste ji dodali sodo bikarbono in ovsene kosmiče, ali s pomočjo krpe, namočene v ohlajen kamilični čaj.

Preverite izdelke, ki jih je pametno imeti s seboj v naši Potovalni Lekarni >>

- Oglas -

Slabost med vožnjo

Potovanja z različnimi prevoznimi sredstvi lahko zmedejo strukture v vašem notranjem ušesu in s tem vaš ravnotežni sistem. Posledica je slabost. Ta je običajno še posebej izrazita med vožnjo z avtomobilom, vendar so težave možne tudi pri uporabi drugih prevoznih sredstev ter celo pri vožnji z vrtiljakom in med ogledom 3D-filmov.

Priporočamo, da se pred vožnjo izogibate mastnim, težkim obrokom. Med vožnjo ne berite, kar vključuje tudi uporabo telefona. Osredotočite se na nepremično točko v daljavi. Če načrtujete potovanje z letalom, izberite sedež, ki je čim bližje krilu.

Če vas pogosto muči slabost med vožnjo, je dobro, da imate pri sebi pastile za pomiritev želodca, na primer z dodatkom ingverja ali golostebelnega sladkega korena. Nekaterim ljudem pomaga tudi aromaterapija. Tudi pri aromaterapiji je dobra izbira eterično olje ingverja. Koristni pa sta lahko še eterični olje sivke in mete. Dobro je torej, da imate poleti pri sebi stekleničko izbranega eteričnega olja, ki pomaga pri blažitvi slabosti. Hkrati pa priporočamo, da si pred vožnjo pripravite kamilični čaj, ki ga lahko nato pijete ohlajenega. Kamilica je namreč znana po pomirjajočem vplivu na želodec.

Dopust in poletne počitnice

Dehidracija

Izjemno pomembno je, da poleti nadomestite povečane izgube tekočine, ki so seveda posledica močnejšega znojenja – posebej če ste nadpovprečno aktivni. Čeprav se običajno priporoča predvsem navadna voda, poleti praviloma ne zadošča. Intenzivno znojenje je namreč povezano s pospešeno izgubo mineralov oziroma elektrolitov. Med nepogrešljive izdelke za brezskrbno poletje zato spadajo tudi izotonični napitki, ki jih lahko pripravite kar sami. Ena od možnosti je na primer ta, da zmešate 120 mililitrov pomarančnega soka, 60 mililitrov limoninega soka, 500 mililitrov kokosove vode in ščepec (himalajske) soli.

- Oglas -

Zvini in mišični krči

Kolesarjenje, pohodništvo, tek, odbojka na mivki in druge aktivnosti, ki jim poleti posvečamo precej več časa kot običajno, poskrbijo za preplet koristnega in zabavnega. Vendar pa so žal povezane tudi s specifičnimi nevarnostmi. Manjše poškodbe med rekreacijo so najpogostejše prav v poletnih mesecih.

Eden od osnovnih varnostnih ukrepov je ogrevanje pred vadbo. Možnost za poškodbe bo tako precej manjša. Obenem poskrbite, da boste uporabljali kakovostno obutev in da ne boste precenjevali svojih zmožnosti – tako pri intenzivnosti kot pri izbiri terena.

Če pride kljub previdnosti do poškodbe, na primer do zvina, pa je dobro, da imate pri roki mazilo za ublažitev vnetja oziroma za pospešitev procesa celjenja. Z izrazitim protivnetnim delovanjem se lahko pohvalijo sestavine, kot so arnika, mentol, kajenski poper, kurkuma in proteolitični encimi.

Odlično protivnetno mazilo za pomoč pri manjših poškodbah lahko izdelate kar sami. Potrebovali boste 2 skodelici kokosovega olja, ki ga lahko po potrebi razredčite z olivnim oziroma izbranim rastlinskim oljem. Dodajte približno 200 gramov cvetov arnike. Po nekaj tednih precedite in primešajte žlico kajenskega popra, po želji pa še neka kapljic eteričnega olja rožmarina. Če vas poleti zaradi intenzivnejših telesnih naporov pogosto mučijo mišični krči, pa vam priporočamo uporabo magnezijevih pripravkov.

Kaj vzeti s seboj na počitnice? Preveri v naši Potovalni Lekarni >>

Piki žuželk

Več časa, preživetega v naravi, pomeni tudi večjo nevarnost za pike komarjev in drugih žuželk ter ugrize klopov. V prvi vrsti je pomembna mehanska zaščita, torej prekrivanje najbolj izpostavljenih delov kože z oblačili, še posebej če se na primer odpravljate v gozd. Posebej previdni morate biti ob sončnem vzhodu in zahodu.

Priporočljiva pa je tudi uporaba t. i. repelentov. Če nimate pri roki posebnega repelenta, si lahko pomagate z določenimi eteričnimi olji oziroma dišavami. Za učinkovito zaščito pred piki in ugrizi lahko poskrbijo eterična olja citrusov, še posebej eterično olje citronele. Žuželke pa lahko uspešno odženete tudi s pomočjo vonja česna, timijana, kopra, cimeta, sivke in mentola.

Za osnovno zaščito lahko izdelate naravni repelent iz hidrolata virginskega nepozebnika in eteričnih olj. Uporabite eterično olje limoninega evkaliptusa ali sivke (ali pa kombinacijo obeh olj) in ga zmešajte z virginskim nepozebnikom, in sicer v razmerju 1 : 10. Za mešanje uporabite stekleničko iz temnega stekla z razpršilko. Nežno pretresite in uporabite po potrebi.

Izpuščaji

Za kožne izpuščaje v poletnih mesecih je pogosto kriv stik kože s strupenimi rastlinami. Med raziskovanjem narave morate biti zato previdni, še posebej če je vaša koža zelo občutljiva. Izogibajte se močno zaraščenim območjem in dotikanju rastlin, ki jih ne poznate. Če se na koži kljub temu pojavi izpuščaj, lahko poskusite srbečico ublažiti z zeliščnimi kremami oziroma mazili. Pomagate pa si lahko tudi s pasto iz sode bikarbone. Potrebovali boste približno 4 žlice sode bikarbone, ki jo zmešajte s približno 12 žlicami vode (oz. s toliko vode, da dobite gosto pasto). Nanesite na prizadeta območja in počakajte približno 10 minut. Pasto nato izperite s hladno vodo.

Zelo učinkovita naravna pomoč pri izpuščajih pa so tudi obloge iz ovsenih kosmičev. V skledo stresite nekaj žlic ovsenih kosmičev in počasi dodajajte vodo, žličko po žličko. Po želji lahko ovsenim kosmičem dodate še žličko kokosovega olja in 4 kapljice eteričnega olja sivke. Ko nastane gosta pasta, jo nanesite na mesto, na katerem se je pojavil izpuščaj. Nežno povijte s povojem, ki ste ga rahlo zmočili. Po približno 30 minutah povoj odstranite in kožo izperite z mrzlo vodo.

Alergije

Komaj smo se rešili spomladanskih alergij – že so tu poletne. V poletnih mesecih je še posebej problematično cvetenje ambrozije, ki velja za eno od najbolj alergenih rastlin. Seveda pa so tu še alergeni, kot so plesen, smog in pršice.

Če imate pogosto težave z alergijami, je dobro, da se oskrbite z osnovnimi pripomočki, ki vam lahko pomagajo pri blaženju neprijetnih simptomov. Zelo koristna je fiziološka raztopina v obliki pršila za nos. Med koristne izdelke za blaženje simptomov alergij spadajo tudi eterična olja, še posebej olja evkaliptusa, mete in bosvelije, ki jih lahko uporabite v difuzorju. To bo pomagalo pri sprostitvi dihalnih poti. Koristni so lahko tudi dodatki, kot so bromelain (encim, ki ga lahko najdemo v ananasu in papaji), probiotiki, vitamin C in kvercetin. Med »naravne antihistaminike« se uvrščajo tudi nekatere rastline, npr. repuh in kopriva, ter alge, predvsem spirulina. Pozabiti pa ne smete niti na kakovostne čistilnike zraka za vaš dom.

Izdelki, ki jih morate imeti v Potovalni Lekarni >>

- Oglas -

NAJNOVEJŠE