V Nemčiji se je število tako imenovanih “balkonskih elektrarn” ali “Balkonkraftwerke” močno povečalo, saj prebivalci iščejo načine za zmanjšanje stroškov električne energije in prispevanje k trajnostni prihodnosti. Ti majhni sončni paneli, ki jih je mogoče namestiti na balkone, terase ali fasade stavb, omogočajo enostavno in cenovno dostopno proizvodnjo lastne električne energije.
Porast priljubljenosti balkonskih elektrarn
Do oktobra 2024 je bilo v Nemčiji registriranih več kot 706.000 “priključno pripravljenih sončnih naprav”, kar je dvakrat več kot na začetku leta. Skupna nameščena moč teh naprav zdaj presega 600 megavatov. V tretjem četrtletju 2024 je bilo v obratovanje predanih skoraj 140.000 novih naprav z največjo močjo 141 megavatov. Ta trend se pripisuje zmanjševanju birokratskih ovir, nižjim cenam sončnih sistemov in izboljšanim pravicam najemnikov ter lastnikov stanovanj za namestitev tovrstnih naprav.
Prednosti in enostavnost namestitve
Balkonske sončne elektrarne so zasnovane za enostavno namestitev in uporabo. Sestavljene so iz enega ali dveh sončnih panelov z močjo približno 300 do 800 vatov, ki jih je mogoče pritrditi na balkonske ograje, terase, garažna strešna ali fasade stavb. Namestitev ne zahteva posebnih dovoljenj, razen v primerih zgodovinsko zaščitenih fasad ali posebnih omejitev s strani stanovanjskih skupnosti ali lokalnih oblasti. Stroški takšnih sistemov se gibljejo med 400 in 800 evri, prihranki na računih za elektriko pa lahko dosežejo do 30 %, kar pomeni, da se investicija povrne v približno šestih letih.
Pogled v prihodnost
Poleg Nemčije se trend balkonskih sončnih elektrarn širi tudi v druge evropske države, kot sta Španija in Francija. Z naraščajočimi cenami električne energije in vse večjo ozaveščenostjo o okoljskih vprašanjih se pričakuje, da bo priljubljenost teh naprav še naprej rasla, kar bo posameznikom omogočilo večjo energetsko neodvisnost in prispevek k trajnostni prihodnosti.