Znanstveniki z Univerze v Bristolu in britanske Agencije za jedrsko energijo (UKAEA) so razvili prvo diamantno baterijo na svetu, ki uporablja radioaktivni izotop ogljik-14. Ta inovativna baterija lahko zagotavlja energijo za tisoฤe let, kar odpira nove moลพnosti za napajanje naprav v ekstremnih okoljih in medicinskih vsadkov.
Tehnologija in varnost
Baterija deluje tako, da izkoriลกฤa razpad ogljika-14, izotopa z razpolovno dobo pribliลพno 5730 let. Med razpadom nastajajo hitri elektroni, ki jih diamantna struktura pretvori v elektriฤno energijo, podobno kot sonฤne celice pretvarjajo svetlobo v elektriko. Ogljik-14 se pridobiva iz grafitnih blokov, uporabljenih v jedrskih reaktorjih, kar pomeni, da ta tehnologija ne le zagotavlja dolgotrajno energijo, ampak tudi ponuja reลกitev za recikliranje jedrskih odpadkov.
Varnost je kljuฤnega pomena pri uporabi radioaktivnih materialov. Diamant je najtrลกa znana snov in uฤinkovito zadrลพi sevanje, ki ga oddaja ogljik-14, kar pomeni, da je baterija varna za uporabo v razliฤnih aplikacijah, vkljuฤno z medicinskimi vsadki, kjer je zanesljivo in dolgotrajno napajanje kljuฤnega pomena.
Potencialne moลพnosti uporabe
Zaradi svoje dolge ลพivljenjske dobe in zanesljivosti je diamantna baterija idealna za uporabo v napravah, kjer je zamenjava ali polnjenje baterij teลพavno ali nemogoฤe. To vkljuฤuje medicinske vsadke, vesoljske misije, senzorje v oddaljenih ali ekstremnih okoljih ter varnostne naprave. Trenutno baterija zagotavlja nizke ravni moฤi, vendar raziskovalci delajo na izboljลกanju zmogljivosti, kar bi lahko v prihodnosti omogoฤilo ลกirลกo uporabo te tehnologije.
Profesor Tom Scott z Univerze v Bristolu je poudaril, da ta mikronapajalna tehnologija lahko podpira ลกirok spekter pomembnih aplikacij, od vesoljskih tehnologij in varnostnih naprav do medicinskih vsadkov. V prihodnjih letih naฤrtujejo sodelovanje s partnerji iz industrije in raziskovalnih ustanov za nadaljnji razvoj in komercializacijo te obetavne tehnologije.
Razvoj diamantne baterije predstavlja pomemben korak naprej v iskanju trajnostnih in dolgoroฤnih reลกitev za napajanje naprav, hkrati pa ponuja inovativno metodo za upravljanje jedrskih odpadkov.