DomovDom & EnergijaNad molje s sivko, poprovo meto in evkaliptom

Nad molje s sivko, poprovo meto in evkaliptom

Skoraj v vsakem stanovanju moramo oblaฤila, ki jih trenutno ali za dlje ฤasa ne uporabljamo zaลกฤititi pred nepovabljenimi gosti, molji. Molji nam lahko naredijo precej ลกkode, ฤe se naselijo v omarah z oblekami. Na trลพiลกฤu je mogoฤe dobiti kar nekaj vrst sredstev, ki odganjajo ali uniฤujejo molj. Veliko jih ima kot osnovno ali pomoลพno sestavino sivko. Kako si pomagamo doma, brez kupovanja dragih pripravkov proti moljem? Molje odganja vonj sivke, evkalipta in poprove mete.

Sivka proti moljem

Prav vse tri lahko gojimo doma v posodah, gredici ali na vrtu.

Sivki namenimo na vrtu sonฤno lego z dobro odcednimi tlemi, saj ne prenese zastajanja vode. Zalivati je pravzaprav ni potrebno, morda samo prvo leto po sajenju, toliko da ji malo pomagamo, da se dobro ukorenini. ฤŒe pa jo gojimo kot posodovko, jo moramo vsako leto spomladi presaditi v sveลพ substrat, da bo rastlina imela dovolj hranil in nam bo vsako leto cvetela.ย  Cveti od maja pa do septembra. Po cvetenju je cvetove potrebno porezati. Sivko najlaลพje razmnoลพimo s potaknjenci. Lahko pa poskuลกamo tudi s semeni, ฤeprav imajo nekateri kriลพanci sivke sterilno seme ali ga sploh ne tvorijo, v tem primeru pa lahko seme kupimo. ฤŒez zimo pa je priporoฤljivo sivko pred mrazom ustrezno zaลกฤititi oziroma prenesti v zavarovane prostore, odvisno od tega kje ลพivimo.

Poprova meta je veฤletna rastlina, ki zraste 50 do 90 cm v viลกino. Za rast potrebuje deloma senฤna ali sonฤna mesta. Uspevala nam bo v vlaลพnih, lahkih s hranilnimi snovmi bogatih tleh. Cveti od junija do avgusta in tik pred cvetenjem nabiramo zelene liste. Razmnoลพujemo jo s potaknjenci. Navadno jo gojimo na vrtovih ali gredicah, zelo redko kot lonฤnico.

Domovini evkalipta sta Avstralija in Tasmanija. V naravi doseลพe viลกino tudi do 70 m. Cveti od februarja do junija. Evkalipt lahko uspeลกno gojimo tudi pri nas, na sreฤo nam ne bo zraslo tako visoko drevo. Ima srebrno-modro listje kar naredi evkalipt tudi okrasno drevo. Gojimo ga lahko vsaj nekaj ฤasa kot posodovko ali ga posadimo na vrtu, kjer mu odmerimo dovolj prostora. Postavimo ga na sonฤno mesto. Prezimi lahko tudi zunaj, ฤe smo doma v krajih, kjer zime niso posebej ostre in ฤe ga primerno zavarujemo. Za rast potrebuje precejย  vode in ga je v poletnih mesecih potrebno prav veliko zalivati. Zaradi svojega znaฤilnega aromatiฤnega vonja odganja tudi molje.

Pest posuลกenih omenjenih zeliลกฤ, zavijemo v bombaลพni kos blaga in ga poveลพemo s trakcem. Naredimo veฤ takih zavitkov, saj moฤnejลกi kot je vonj tem bolj bodo oblaฤila zaลกฤitena.

Damjana Benec, univ. dipl. inลพ. agr.
Damjana Benec, univ. dipl. inลพ. agr.
Damjana Benec, univ. dipl. inลพ. agronomije, pozna odgovore na vsa vaลกa vpraลกanja, iz vrtnarjenja, kmetovanja, sadjarstva ali gozdarstva.

NAJNOVEJล E