DomovZdravje & prehranaKokosov sladkor: zdrava alternativa belemu sladkorju?

Kokosov sladkor: zdrava alternativa belemu sladkorju?

Kokosov sladkor pridobivajo iz kokosove palme in zanj velja, da je bolj bogat s hranili od belega sladkorja ter ima nižji glikemični indeks. Vse več se govori o škodljivih vplivih glukoze in fruktoznega sirupa, zato se ljudje vse bolj obračajo k naravnejšim alternativam. V zadnjem času postaja vse bolj priljubljeno sladilo in nadomestilo za nezdrav beli sladkor.

Kaj je kokosov sladkor?

Kokosov sladkor, znan tudi kot kokosov palmni sladkor, je naravno sladilo, pridobljeno iz cvetnega nektarja kokosove palme (Cocos nucifera). Ta nektar se previdno zbira in segreva, dokler voda ne izhlapi, s čimer nastane kristaliničen sladkor z rahlo karamelno aromo. Zaradi postopka pridobivanja ohrani veliko hranilnih snovi, kar ga loči od običajnega rafiniranega sladkorja.

- Oglas -

Prednosti in prehranska vrednost

Kokosov sladkor vsebuje široko paleto hranilnih snovi, ki jih v običajnem belem sladkorju ne najdemo. Med njimi so:

  • Minerali: Vsebuje železo, cink, kalcij in kalij, ki prispevajo k splošnemu zdravju kosti, mišic in imunskega sistema.
  • Vitamini: Sladkor je bogat z vitamini skupine B, kot sta B1 (tiamin) in B2 (riboflavin), ki so ključni za pravilno delovanje presnove.
  • Aminokisline: Vsebuje tudi majhne količine aminokislin, vključno z glutaminom, ki podpira delovanje možganov in zmanjšuje utrujenost.
Kokosov sladkor

Kako pravzaprav pridobimo kokosov sladkor?

Kokosov sladkor je naravno sladilo, pridobljeno iz sladkih in vodenih cvetov, ki jih najdemo na vrhu kokosove palme. Cvetove najprej ročno oberejo, nato pa iz njih pridobijo sladko tekočino. Tekočino segrevajo toliko časa, da vsa voda izpari.

Kokosov sladkor je hranilno bogatejši od običajnega sladkorja, ampak …

Navadni namizni sladkor in fruktozni koruzni sirup ne vsebujeta nobenih hranilnih snovi in zato predstavljata tako imenovane prazne kalorije.

- Oglas -

Po drugi strani pa kokosov sladkor vsebuje nekaj železa, cinka, kalcija in kalija, poleg tega pa še nekaj kratkoverižnih maščobnih kislin, polifenolov in antioksidantov. V kokosovem sladkorju še nekaj inulina, ogljikovega hidrata, ki spada v skupino polisaharidov. Inulin zaradi svoje slabe topnosti v vodi upočasnjuje absorpcijo glukoze. Ker ima minimalen vpliv na dvig krvnega sladkorja, je primeren za sladkorne bolnike.

Čeprav kokosov sladkor vsebuje nekaj hranilnih snovi, pa naj vas to ne zavede. Je energijsko zelo bogato živilo (ravno tako kot običajni namizni sladkor) – če bi zares hoteli dobiti potrebno količino dnevnih hranilnih snovi, potrebnih za zdravje, bi morali kokosovega sladkorja pojesti zares velike količine.

Nizek glikemični indeks

Kokosov sladkor ima glikemični indeks (GI) okoli 35, kar je precej nižje v primerjavi z običajnim sladkorjem, ki ima GI okoli 65. To pomeni, da povzroča počasnejši dvig ravni glukoze v krvi, kar je ključnega pomena za ljudi s sladkorno boleznijo. Nizek GI pomaga tudi pri zmanjševanju občutka lakote, saj stabilizira raven sladkorja v krvi. Vseeno pa je bilo opravljenih še premalo raziskav, da bi lahko potegnili dokončne zaključke. Zagotovo inulin, ki ga vsebuje kokosov sladkor, upočasni absorpcijo glukoze, kar je pozitivno na naše zdravje, a vseeno ni živilo, ki bi ga lahko uživali popolnoma neomejeno.

- Oglas -
Kokosov sladkor

Kako ga uporabljati v kuhinji

Kokosov sladkor je vsestransko uporaben v kulinariki. Njegova rahlo karamelna aroma se odlično ujema z različnimi jedmi. Uporabljamo ga lahko:

  • Za sladkanje pijač, kot so kava, čaj ali smutiji.
  • Za pripravo slaščic, peciva in piškotov.
  • Kot dodatek druhim jedem, kot so omake, marinade in kari.

Kokosov sladkor lahko nadomesti rafiniran sladkor v razmerju 1:1, kar pomeni, da lahko brez skrbi eksperimentirate z njim v svojih najljubših receptih.

Kokosov sladkor kljub vsemu vsebuje precej fruktoze

Običajni namizni sladkor ni škodljiv le zaradi praznih kalorij in visokega glikemičnega indeksa. Glavni razlog, zakaj je beli sladkor tako zelo nezdrav, tiči v visokem deležu fruktoze. Običajni namizni sladkor namreč v 50 % sestavlja fruktoza, drugo polovico pa prispeva glukoza. Čeprav prebiramo, da kokosov sladkor ne vsebuje fruktoze, pa to ne drži popolnoma. V 70 do 80 % ga sestavlja sukroza, ki je disaharid, sestavljen iz dveh monosaharidov, glukoze in fruktoze.

Tudi kokosov sladkor torej vsebuje skoraj enako količino fruktoze kot običajni sladkor. Če sladkorja uživamo preveč, nas lahko to privede do številnih zdravstenih težav, kot so presnovni sindrom (sindrom x), debelost, sladkorna bolezen ter bolezni srca in ožilja.

Kokosov sladkor torej (žal) ni nobeno čudežno živilo. Po sestavi je zelo podoben navadnemu namiznemu sladkorju, čeprav je njegova pridelava bolj naravna, poleg tega pa vsebuje še kar nekaj hranilnih snovi.

Tudi pri uporabi kokosovega sladkorja imejte v glavi zmernost. Kokosov sladkor ni tako škodljiv kot navaden beli sladkor, vsekakor pa ni živilo, ki bi ga lahko uživali neomejeno. Podobno velja tudi za nam nekoliko bližji med. Med vsebuje številne zdravju koristne snovi, saj deluje protivnetno in protimikrobno, a moramo biti tudi z njegovo uporabo varčni.

Bodi Eko
Bodi Eko
Na uredništvu s skupnimi močmi pripravljamo številne članke in prispevke za zdravje in zdravo življenje, ekologijo ter nasvetov za dom ter učinkovito rabo energije Že več kot 20 let spremljamo in raziskujemo omenjena področja ter se ves čas izobražujemo in nadgrajujemo svoje znanje.

NAJNOVEJŠE