Vse bolj pogosto se dogaja, da na policah trgovin sreฤujemo izdelke, za katere proizvajalec trdi da so zdravi, ko pa se malo poglobimo v njihovo sestavo, nam je hitro jasno, da so vse prej kot to, kar je napisano na embalaลพi. Izdelki, ki se deklarirajo kot eko ali bio (na primer iz ekoloลกke in integrirane pridelave itd.), morajo imeti ustrezno oznako na embalaลพi, ki jo podeljuje Ministrstvo za kmetijstvo.
Vse ostale necertificirane oznake in napisi na embalaลพah so zavajanje kupcev. Pri pekovskem pecivu na primer lahko preraฤunamo ceno na izdelek, saj so cene v najveฤ primerih razliฤne. Kupci imamo prav tako pravico vpogleda v ustrezne certifikate in zahtevati informacije o poreklu in potrdilih izdelka, ki dokazujejo ustrezno pridelavo oziroma predelavo kmetijskih pridelkov in ลพivil.
Velikokrat pozabljamo, da imamo pri zagotavljanju varne in kakovostne hrane, poleg uฤinkovite inลกpekcije, kljuฤno vlogo prav kupci sami. Krลกenje pravil je treba seveda prijaviti ustrezni inลกpekciji.
Najbolj problematiฤne so zdravstvene in prehranske trditve, s pomoฤjo katerih izdelovalci pospeลกujejo prodajo ลพivil, ki nikakor niso koristna za naลกe zdravje. Pogosto taki izdelki vsebujejo prevelike koliฤine sladkorja, pa tudi preveฤ maลกฤobe ali soli. ล e posebej pa lahko kot neetiฤno izpostavimo oglaลกevanje, kjer proizvajalev nagovarja otroke k nakupu nezdravih izdelkov, ki jih poleg tega pogosto promovirajo kot zdrav obrok.
Preberite si tudi, kje lahko kupimo bolj zdravo sadje in zelenjavo.