DomovOsebna rastJeza: čustvo, ki ga je vredno raziskati

Jeza: čustvo, ki ga je vredno raziskati

Jeza je čustvo, ki ga poskušamo pogosto potlačiti oziroma skriti pred svetom. Naučeni smo namreč, da je jeza izključno negativno, sramotno čustvo, ki ga je treba nemudoma odriniti, premagati, kar pa je lahko zelo nevarno – tako za nas kot druge. Potlačena, nepredelana jeza lahko izbruhne v zelo nevarni, uničevalni obliki in povzroči nepopravljivo škodo. Poleg tega je lahko nenehno potlačevanje jeze nevarno za zdravje. Obenem pa z odrivanjem jeze zamujamo dragoceno priložnost za to, da se bolje spoznamo. Ljudje, ki dobro razumejo razloge, zaradi katerih jih v določenih okoliščinah preplavi jeza, precej bolje razumejo sebe. Posledično lahko svoje življenje zasnujejo tako, da bo razlogov za jezo čim manj.

- Oglas -

Kaj se skriva pod površino oz. kaj vam jeza sporoča?

Bodite bolj pozorni na to, v kakšnih okoliščinah vas najpogosteje presenetijo občutki jeze. Morda gre za situacije, ki so na prvi pogled precej specifične, unikatne, vendar boste začeli postopoma najverjetneje odkrivati povezave med njimi. Zavedati se morate namreč, da je tisto, kar običajno dojemamo kot jezo, samo vrh ledene gore. Pod površjem se tako praviloma skrivajo precej zapletene mreže čustev, preteklih izkušenj oziroma spominov, negotovosti itn. Ali ste morda pogosto jezni zato, ker vas preganja občutek, da niste nikoli resnično varni in da ne morete nikomur zares zaupati?

Je jeza morda povezana z obžalovanjem zaradi zapravljenih priložnosti, ki ga niste nikoli ustrezno predelali? Gre morda za občutek, da lahko jeza nadomesti konkretno ukrepanje, usmerjeno v odpravo krivic, ki se dogajajo? Jeza je pogosto nabita z najrazličnejšimi sporočili. Namesto da si zatiskate ušesa, raje prisluhnite tem sporočilom. Tako boste postopoma ugotovili, kaj so globlji vzroki, ki se skrivajo pod površino.

Pri poimenovanju občutkov bodite karseda specifični

Beseda »jeza« se nemalokrat uporablja kot krovni izraz za celo plejado čustev oziroma občutkov, ki jih je mogoče poimenovati s precej konkretnejšimi izrazi. Konkretnejši ko bo vaš jezik, bolje boste razumeli, zakaj se počutite tako, kot se. Ste ljubosumni? Imate občutek, da ste bili izdani, ponižani? Ali vam gre nekaj/nekdo na živce? Vas je prizadela krivica? Ali gre morda za maščevalnost? Je jeza morda evfemizem za agresivnost? Vse to lahko seveda zapišete. V pisni obliki pogosto precej lažje izrazimo, kaj je tisto, kar nas resnično muči, obenem pa pisanje poskrbi za vsaj začasno sprostitev napetosti.

- Oglas -

Jeza kot energija za konkretno delovanje

Ko boste natančno razdelali svojo jezo in razloge zanje, razmislite še o konkretnih ukrepih oziroma dejanjih, s katerimi lahko odpravite razloge za težke občutke, ki vas preplavljajo, in tudi to zapišite. Če ste na primer jezni zato, ker ste preobremenjeni, se poskušajte o tem pogovoriti s svojim delodajalcem in/ali s svojim partnerjem ter otroki (odvisno od glavnih razlogov za preobremenjenost). Če je jeza povezana z občutkom, da vam je bila storjena krivica, se z osebo, ki ji zamerite, odkrito pogovorite – ali pa razmislite o psihoterapiji.

Če ste jezni zaradi krivic, ki se dogajajo v svetu, poiščite način za konkretno udejstvovanje itn. Ukrepi bodo seveda odvisni od razlogov za vaše doživljanje. Bistveno je predvsem to, da intenzivno energijo, ki se kopiči v vas, izkoristite za nekaj pozitivnega oziroma produktivnega (namesto da bi jo potlačili ali dovolili, da izbruhne v obliki agresije).

Zelo pomembna je tudi telesna sprostitev jeze

Jeza – posebno potlačena – je lahko zelo obremenjujoča za vaše telo. Ljudje, ki ne znajo prisluhniti sporočilom, ki jih pošilja jeza, in jih uporabiti v svojo korist, se pogosto spopadajo s simptomi, kot so pospešen srčni utrip, glavoboli, napetost v prsnem košu, oteženo dihanje, napetost v mišicah in kronične bolečine. Tako je izjemno pomembno, da poiščete način, s katerim lahko jezo sprostite tudi na povsem telesni ravni. To je lahko kričanje v blazino, boksanje vreče, hitra hoja oziroma malce intenzivnejša oblika telesne aktivnosti po izbiri, ples med poslušanjem glasne glasbe itn.

Jeza in strokovna pomoč

Kdaj je smiselno iskati strokovno pomoč?

Predelovanje in izražanje jeze je lahko torej produktivno, seveda pa to ne velja za vse oblike jeze. Če se je jeza v vas kuhala predolgo, lahko pride na plan v obliki izbruhov, nevarnih za vas in/ali druge. Tako je pomembno, da ugotovite, ali boste jezo resnično lahko predelali sami. Pozorni bodite predvsem na naslednje znake, ki nakazujejo, da bo najverjetneje potrebna strokovna pomoč:

- Oglas -

Zelo intenziven odziv na nepomembne dogodke

Ali vaš odziv pogosto ni skladen z resnostjo situacije? Tudi če jezo zadržujete v sebi, lahko najverjetneje ocenite, kako bi reagirali drugi, če bi izvedeli, glede česa se jezite in kako intenzivno je vaše doživljanje. Ali bi razumeli vaše razloge za jezo in intenzivnost vaših občutkov? Ali pa bi se jim zdel vaš odziv disproporcionalen glede na okoliščine? Če se pogosto močno jezite zaradi stvari, ki se zdijo večini zelo banalne, je morda čas, da razmislite o iskanju strokovne pomoči. Strokovnjak vam lahko pomaga pri iskanju vzrokov za tako intenzivno doživljanje.

Pogosta pasivna agresija

Eden od znakov, da bo za predelovanje neustreznih vzorcev najverjetneje potrebna strokovna podpora, je tudi pogosto zatekanje k pasivni agresiji. Ker niste eksplicitno agresivni, imate morda občutek, da ne potrebujete pomoči, vendar je lahko tudi pasivna agresija zelo škodljiva – tako za vas kot za druge. Vsekakor je torej priporočljivo, da s pomočjo strokovnjaka kultivirate bolj zdrave, produktivne načine odzivanja na dogodke oziroma ljudi, ki v vas vzbujajo jezo.

Zelo moteča simptomatika

Telesa ne morete pretentati. Tudi če poskušate sebi in drugim lagati, da ste popolnoma mirni in da nimate težav z jezo, boste prej ali slej dosegli točko, ko vas bo začelo telo izdajati. Tako se lahko razvijejo zelo moteči, težko obvladljivi simptomi, ki so podobni simptomom generalizirane anksioznosti. Poleg že omenjenih simptomov naj izpostavimo še škripanje z zobmi, občutek omotičnosti, potne dlani, tresavico, prebavne težave in zardevanje.

Neobvladljivi izbruhi jeze (psihično ali fizično nasilje)

Najbolj očiten znak, da je za razumevanje in obvladovanje jeze nujna strokovna pomoč, so seveda nasilni izbruhi. Pri tem naj opozorimo, da s tem ni mišljeno samo fizično nasilje. Zelo uničujoči so lahko tudi pogosti verbalni izbruhi, ki jih lahko razumemo kot obliko psihičnega nasilja.

Občutek nemoči zaradi intenzivnosti jeze

Ali za zdaj še obvladujete jezo, ki se kopiči v vas, vendar imate občutek, da bodo pregrade vsak hip padle in da bo jeza izbruhnila z uničujočo silo? Se vam zdi, da izgubljate nadzor in da jeza popolnoma obvladuje vaš vsakdan? Potem je vsekakor pametno, da čim prej poiščete pomoč. Občutki seveda niso dejanja, zato ni razloga, da bi se jih sramovali. Prav z iskanjem pomoči dokažete, da ste večji od teh občutkov in da jeza nima popolnega nadzora nad vami.

Karmen Jordan
Karmen Jordan
Karmen Jordan je naša dolgoletna sodelavka, novinarka, literarna komparativistka, slovenistka in kritičarka/recezentka. Je veganska in avtorica številnih člankov in receptov. Njena področja so zdrav življenjski slog ter nasveti za zdravje.

NAJNOVEJŠE