Agresivne tujerodne rastline s hitrim razraลกฤanjem povzroฤajo nemalo teลพav ne le domorodnim sortam rastlin, ker jih spodrivajo, temveฤ tudi ljudem, saj so pogosto vzrok za ลกtevilne zdravstvene teลพave, kot so alergije, pripomorejo pa tudi k veฤji gospodarski ลกkodi.
Tujerodne vrste rastlin so v Slovenijo zaลกle na razliฤne naฤine; nekatere so ljudje namerno prinesli, druge pa so k nam priลกle na ladjah s pomoฤjo uvoลพenega sadja in zelenjave, preko obleke ali na primer skupaj z drugimi semeni. V vsakem primeru je njihov najveฤji problem, da ogroลพajo biotsko raznovrstnost, ker s seboj prinaลกajo tudi eksotiฤne bolezni in zajedavce. Najbolj problematiฤna pri nas je ambrozija, ki jo praktiฤno najdemo ลพe povsod in je vzrok ลกtevilnih alergij.
Pelinolistna in druge vrste ambrozije
Seme invazivne (pelinolistne) ambrozije zaฤne zoreti avgusta, njeno cvetenje pa traja veฤ mesecev, kar je ลกe posebej problematiฤno za alergike in lastnike kmetijskih povrลกin. V Sloveniji je zatiranje moฤno alergene ambrozije OBVEZNO in doloฤeno z Zakonom o zdravstvenem varstvu rastlin oziroma Odredbo o ukrepih za zatiranje ลกkodljivih rastlin iz rodu Ambrosia. ล kodljive rastline je potrebno odstraniti s koreninami vred ali tako, da se ne bodo mogle obrasti โ sama koลกnja namreฤ ne zadoลกฤa.
Orjaลกka in kanadska zlata rozga
Orjaลกka in kanadska zlata rozga spadata v druลพino nebinovk in cvetita v avgustu, najdemo pa ju ob ลพelezniลกkih progah in cestah, ob travnikih, gozdovih in reฤnih bregovih. To so zelo razลกirjene vrste rastlin, ki jih je izredno teลพko odstraniti, saj je ลกe veฤ let po puljenju celih rastlin treba nadzorovati obmoฤje, ker rade zrastejo nazaj. Previdni moramo biti tudi pri odlaganju odstranjene rastline, saj se semena lahko razvijejo do konca, ฤeprav se rastlina posuลกi.
Orjaลกki deลพen
Orjaลกki deลพen (Heracleum mantegazzianum) je za zdravje ljudi zelo nevarna rastlina, ker ob stiku koลพe z rastlinskim sokom povzroฤi hude koลพne reakcije. Koลพa je po stiku z rastlino lahko veฤ let preobฤutljiva na sonฤno svetlobo, zato moramo rastline odstranjevati zaลกฤiteni z rokavicami in zaลกฤitno obleko. ล e posebej bodimo pozorni, da v stik z njimi ne pridejo naลกi otroci.
Druge invazivne vrste
Med invazivne tujerodne rastline, ki jih je priporoฤljivo zatirati, lahko priลกtejemo ลกe naslednje vrste: enoletne suholetnice (Erigeron annuus), ki kvarijo krmo ลพivini, japonsko medvejko (Spiraea japonica), japonski dresnik (Fallopia japonica), robinije oziroma akacije (Robinia pseudoacacia), rudbekije (Rudbeckia sp.), veliki pajesen (Ailanthus altissima), raฤjo zel (Elodea canadensis), vodno solato (Pistia stratiotes), ลพlezave nedotike (Impatiens glandulifera), amerikanski javor (Acer negundo) in ne nazadnje metuljnik (Buddleja davidii).