DomovDom & EnergijaIlovica za udobno, zdravo in trajnostno bivanje

Ilovica za udobno, zdravo in trajnostno bivanje

Ilovico so uporabljali so jo ลพe naลกi predniki in ลกe danes jo uporablja velik del narodov sveta. Toda eden najstarejลกih naravnih in univerzalnih mineralnih materialov na svetu, ki se uporablja za gradnjo in dekoracijo bivaliลกฤ, je v t.i. razvitem svetu skorajda izginili iz tradicije. Tako kot so iz gradnje izginjali drugi gradbeni materiali, kot soย  les, trstika, apno, slama in podobno, so ilovico izpodrinili cement, ploลกฤe iz gipsa in sintetiฤne barve. S tem je izginjalo tudi dragoceno znanje in veลกฤine.
Gradnja in ilovicaVse veฤji ekoloลกki osveลกฤenosti graditeljev, pa tudi entuziazmu obrtnikov in podjetij, ki so na novo odkrili in na trgu ponudili ilovico v razliฤnih barvnih niansah, gre zahvala, da tradicija ne bo izginila. Prej nasprotno.ย  Evropa je v 90-tih letih doลพivela renesanso ilovnate gradnje, Slovenija pa je temu trendu sledila z zaostankom kakลกnih deset let. A tudi pri nas je v zadnjem ฤasu ฤedalje veฤ novogradenj in obnov objektov z uporabo ilovice.

Spekter uporabe ilovice je zelo ลกirok.ย  Surova oz. neลพgana ilovica se najpogosteje uporablja za zunanje in notranje omete , dekorativne omete ter stenske barve, zadnje ฤase pa so vse bolj priljubljeni suhomontaลพne ploลกฤe iz ilovice. Uporablja se tudi za gradbeno ยปmaltoยซ , neลพgane zidake, butano ilovico, izdelavo tal ter ลกtukature in drugo okrasje. Pri uporabi ilovice za zunanje omete je potrebna dodatna zaลกฤita pred vremenskimi vplivi, predvsem vodo.

Naraven ekoloลกki material

Ilovica kot gradbeni material ima ลกtevilne pozitivne lastnosti, od ekoloลกkih, do takลกnih, ki so ugodne za zdravje stanovalcev. Pridobivanje ilovice za gradnjo, oz. omete in barve,ย  je energijsko neintenzivno. Za primerjavo โ€“ pri tem se porabi pribliลพno 10 % energije, ki je potrebna za proizvodnjo klasiฤnih gradbenih materialov.

Ena od slabih strani ilovice je, da se njena sestava razlikuje od podroฤja do podroฤja, zato jo ni enostavno standardizirati in certificirati. Prav tako ni vsa enako kvalitetna za gradbene materiale. Veฤina proizvajalcev je pridobila ustrezen ekoloลกki certifikat, s katerim jamฤi za kakovost.

Ilovica je dostopna skoraj povsod po svetu, kar pomeni, da se lahko izognemo transportu, ki obremenjuje okolje. Res pa je, da v Sloveniji na primer, nimamo niti enega proizvajalca ilovice za potrebe gradbeniลกtva, ฤeprav jo je v naravi veฤ kot dovolj. Zato jo uvaลพamo. Razlog je predvsem v majhnosti trga in bliลพini ลพe uveljavljenih podjetij v bliลพnji soseลกฤini, predvsem Nemฤiji in Avstriji, kjer so posvetili veliko pozornosti raziskavam in certificiranju tega materiala.

Tudi gradbena podjetja, ki se ukvarjajo s tem materialom, lahko preลกtejemo na prste ene roke. To je vsekakor priloลพnost za podjetniลกke izzive. Upamo lahko tudi na razmah raziskovanja, izobraลพevanja in ลกolanja inลพenirjev, arhitektov, oblikovalcev, energetskih svetovalcev in obrtnikov.

Naravni in ekoloลกki so lahko tudi dodatki, kot na primer celuloza, vlakna industrijske konoplje, slama, zemeljski in mineralni pigmenti in drugi, s pomoฤjo katerih lahko ustvarimo posebno strukturo ali barvo povrลกine, oziroma vplivamo na stabilnost, elastiฤnost in toplotne kapacitete. Pomemben trajnostni vidik tega gradbenega materiala je tudi v tem, da ga po koncu ลพivljenjske dobe lahko preprosto vrnemo nazaj v naravo, ne da bi povzroฤili onesnaลพenje, ali pa jo ponovno uporabimo za gradbeni material.

Gradnja z ilovico

Ilovica ustvarja prijetno mikroklimo prostora

Prevladujoฤe sodobne gradnje po drugi strani prostor precej zatesnijo in prepreฤijo naravno izmenjavo z zunanjim zrakom. Ti materiali pa imajo veฤinoma zelo nizko sposobnost sprejemanja in oddajanja vlage. Ilovica po drugi strani je zelo hidrofobiฤna, se pravi, da ima visoko sposobnost uravnavanja vlage v prostoru โ€“ nase veลพe prekomerno vlago iz zraka, oziroma obratno, ko se zrak v prostoru izsuลกi, jo oddaja v prostor. Na ta naฤin v prostoru ustvarja prijetno mikorklimo.

Ilovica je tudi toplotni in zvoฤni izolator. Ne povzroฤa nobenih zdravju ลกkodljivih emisij, prav nasprotno, iz zraka absorbira ลกkodljive snovi in neprijetne vonjave. Ilovica tudi prepreฤuje nastajanje plesni, saj je njena Ph vrednost 7,1 . Poleg tega ne vsebuje nobenih kemiฤnih dodatkov oz. konzervansov. Ilovnati omet je idealen tudi za sodobne sisteme stenskega gretja, saj ima ilovica to lastnost, da akumulira toploto in jo postopno oddaja v prostor. To, da je ilovica oziroma glina neลกkodljiva za zdravje oz. celo koristna, priฤa tudi dejstvo, da se uporablja kot prehranski dodatek, v kozmetiki in za razne zdravilne obloge na telesu.

Od tradicije k sodobnosti

ฤŒe kdoย  misli, da je uporaba ilovice vraฤanje nazaj v preteklost, se zelo moti. Eden najstarejลกih gradbeni materialov je doลพivel posodobitev, ne da bi za to izgubil na zgoraj naลกtetih lastnostih. Sodobna arhitektura, ki v gradnjo vkljuฤuje ilovico, se lahko kosa s katerokoli sodobno arhitekturo. Nazoren primer so objekti arhitekta Martina Raucha, ki uporablja butano ilovico. Tudi dekorativni ometi Yosima so osupljivi (yosima.de). Njihove reference niso omejene le na zasebne domove entuziastov.

Uporabljajo jih na primer tudi v javnih ustanovah inย  podjetjih. Njihov spekter barv obsega tako tradicionalne zemeljske tone rdeฤe, oranลพne, beลก, oker in rumene, pa tja do zelene, bele in ฤrne barve. Da ne bo pomote. Gre izkljuฤno za naravno ilovico oz. prst, brez umetnih dodatkov. Bela ilovica je npr. ฤisti kaolin, ฤrna pa vsebuje oglje. Z meลกanjem ilovic razliฤnih barv so ustvarili 138 razliฤnih odtenkov.

Poleg pestrega nabora naravnih barv ilovice, je moลพno ilovico obarvati tudi z razliฤnimi zemeljskimi in barvnimi pigmenti. Tako nastane na primer indigo modra, ali temno zeleno ilovnato barvo.ย  S to je moลพno prebarvati razliฤne podlage.

Medtem ko naลกi predniki marsikdaj niso imeli druge izbire, se danes lahko zavestno odloฤimo, kakลกen material bomo uporabili pri gradnji ali obnovi stanovanja. ฤŒeprav ilovica danes velja za precej netipiฤen gradbeni material, pa lahko reฤemo, da je idealen gradbeni material prihodnosti. Vpraลกanje je samo, ali jo uporabiti na tradicionalen naฤin, ali pa izkoristiti paleto sodobnih naฤinov uporabe.

Sabina Podjed

Bodi Eko
Bodi Eko
Na uredniลกtvu s skupnimi moฤmi pripravljamo ลกtevilne ฤlanke in prispevke za zdravje in zdravo ลพivljenje, ekologijo ter nasvetov za dom ter uฤinkovito rabo energije ลฝe veฤ kot 20 let spremljamo in raziskujemo omenjena podroฤja ter se ves ฤas izobraลพujemo in nadgrajujemo svoje znanje.

NAJNOVEJล E