Ekologija je znanstvena veda, ki preuฤuje porazdelitev in bogastvo ลพivih organizmov in odnose med ลพivimi bitji ter ลพivim in neลพivim okoljem. Okolje organizma vsebuje njegovo fiziฤno naravno bivaliลกฤe (habitat), ki ga lahko opiลกemo z vsoto krajevnih samovzniklih dejavnikov kot sta podnebje in geologija in tudi drugih organizmov, ki si bivaliลกฤe delijo. Pojasnjuje, kako ลพivijo rastline in ลพivali v povezavi druga z drugo, kako so odvisne od naravnih virov in dobrin (tla, voda, zrak, sonฤna svetloba). Preuฤuje prilagoditve ลพivljenjskim razmeram, kjer organizmi ลพivijo. Znanstvenik, ki deluje na podroฤju ekologije, je ekolog.
Kadar govorimo o konkretni vrsti ali drugem taksonu, pomeni ekologija skupek vseh interakcij tega taksona z ลพivim in neลพivim okoljem, torej habitat, kjer lahko ลพivi, njegovi plenilci, zajedavci, plen idr. V zadnjem ฤasu se izraz pogosto, a nekoliko neustrezno uporablja kot sopomenka za sorodno, a mnogo oลพje podroฤje okoljevarstva (oz. naravovarstva), ki obravnava ฤlovekovo prizadevanje za zmanjลกanje lastnega ลกkodljivega vpliva na okolje.
Sistemska ekologija โ je podroฤje ekologije, ki pri preuฤevanju povezav med razliฤnimi prvinami ekoloลกkih sistemov uporablja matematiฤne metode. Sistemska ekologija se ukvarja z raziskovanjem preprostih sistemov (odnos plenilec โ ลพrtev), kot tudi z raziskovanjem sestavljenih sistemov (raziskovanje pokrajin). Kadar se posluลพuje matematiฤnih metod ustvarja modele ekoloลกkih sistemov in preuฤuje razliฤne medsebojne povezave sestavnih delov sistema. Analiza modelov omogoฤa doloฤitev manjkajoฤih segmentov ekoloลกke vede glede na modelirane sisteme, lahko pa tudi spodbuja in usmerja k natanฤnejลกim raziskavam.
Vir: Wikipedia