Z aromaterapijo nad praske, buške, boleča ušesa, seneni nahod, sončne opekline in potovalno slabost.
Starši dobro vemo, kako nepredvidljivi lahko postanejo prvomajski prazniki. Mesece in mesece čakamo, da se z otroki odpravimo na nekajdnevno potovanje pozdravit poletje.
A kaj hitro se zgodijo nepričakovane stvari. Naši otroci skačejo in plezajo vsepovsod in praske in ranice so stalni spremljevalec otroštva, še posebej fantovskega. In kako prijetno je stati na palubi trajekta v burji – kdo bi si natikal kapuco, kajne? Ali se valjati po tleh cvetočega travnika in potem kihati in smrkati. Ali se najesti čokoladnih piškotov med vožnjo po vijugasti cesti. Kot mama dveh sinov vam lahko zatrdim, da mi še nikdar ni bilo žal prostora, ki ga v moji potovalki zaseda moja »zelena lekarna«. Že neštetokrat so nam eterična olja, hidrolati in druge oblike zdravilnih rastlin pomagale prebroditi potovalne težavice. Članom moje družine je postalo samoumevno, da me takrat vprašajo, »ali imam kaj, da jim bo bolje«.
Mislim, da so to uporabna znanja, ki bi jih pravzaprav moral imeti vsak človek, še posebej mama. Škoda je, da si ne znamo več sami pomagati s tradicionalnimi zeliščarskimi pripravki niti pri majhnih zdravstvenih težavah, kot so glavobol, PMS, ranice, slabost. To je vsekakor znak odtujenosti od telesa in narave. Drznem si upati, da gre trend zaj končno spet v nasprotno smer in da želimo vedeti in razumeti, kaj se dogaja z našimi telesi. Vedeti, kako in kdaj si lahko pomagamo sami. A pozor: ne postanite fanatik v nobeno smer – v določenih okoliščinah je neumno in neodgovorno, če ne obiščete zdravnika . Modro presoditi, kdaj je treba k zdravniku in kdaj ne, pa je prava umetnost. Sploh kadar gre za otroške zdravstvene težave.
Tudi če niste strokovnjak za aromaterapijo, si lahko priskrbite nekaj kakovostnih aromaterapevtskih materialov in jih preizkusite v praksi. Na tem mestu se bomo posvetili le tistim, ki jih lahko varno uporabljate tudi popolni laiki in so tako nežni, da so primerni tudi za otroke. V današnjem prispevku si bomo ogledali nekaj pogostih zdravstvenih težav, ki vas lahko doletijo na potovanju. Običajno si v vseh teh primerih lahko učinkovito pomagamo sami – z zdravilnimi rastlinami. Dobra novica je, da eterična olja zavzamejo izredno malo prostora v potovalki, hkrati pa so prava »rešilna bomba« – če jih le uporabljamo pravilno. Če k temu dodate še nekaj hidrolatov in maščobnih olj, imate že pravo lekarno. Vse recepte sem neštetokrat preizkusila v praksi in v našem primeru so delovali. Vendar pa morate biti vztrajni! Lajšanje težav običajno ne gre po načelu trikrat na dan tableta in vmes pozaba. Če se na primer naš otrok slabo počuti, ga moramo budno opazovati, mu biti na voljo in trezno oceniti ali se položaj izboljšuje ali poslabšuje.
Praske in ranice
Vse odprte ranice je treba razkužiti. Za razkuževanje kože je dobro uporabiti hidrolate. Sivka, rman, smilj, pelargonija, kamilica so vaši zavezniki. Četudi je praska videti neproblematična, jo je dobro razkužiti in pomagati pri celjenju. V določenih primerih lahko nanesete tudi čisto eterično olje sivke. Vendar so hidrolati nežnejši, a vseeno enako dobro (ali še bolje) opravijo nalogo. Morajo pa biti mikrobiološko neoporečni. Rano lahko očistite tudi s čajem sivke ali kamilice. Če kje v naravi najdete trpotec ali rman, lahko rastlino pomanete med rokami ter položite na odrgnino.

Buške
Če je koža nad buško cela, lahko predel namažete z izlužnino smilja v oljčnem olju ali popršite s hidrolatom smilja. V ta namen lahko uporabite tudi kakovosten med.
Boleča ušesa
Ko pride do vnetja ušes, receptov kar mrgoli. Eni so primerni, drugi pa so čista neumnost. Srečala sem že primere, ko so ljudje otrokom v uho vlivali nerazredčena eterična olja , kar je zelo narobe. V ljudskem zdravilstvu je cenjena uporaba soka ušesnika ter vstavljanje stroka česna. Ta metoda je zelo učinkovita: majhen strok česna ovijte v sterilno gazo in za pol ure vstavite v zunanji del ušesa. Če peče, prenehajte s tem (nekateri otroci imajo zelo nežno kožo in jim to ne ustreza).
Aromaterapevtski pristop pri bolečih ušesih:
Sestavine:
- žlica olivnega olja,
- eterično olje čajevca, ena kapljica,
- eterično olje sivke, ena kapljica.
Postopek:
Zmešajte eno žlico oljčnega olja z eno kapljico eteričnega olja čajevca in eno kapljico eteričnega olja sivke, pomočite vatko v tako pripravljeno olje ter vstavite v zunanji del ušesa. Z omenjenim oljem namažite tudi predel glave okrog ušesa. Menjajte dvakrat na dan. Zadevo lahko še nadgradite z uporabo termofora, ki naredi čudo pri zmanjševanju bolečine.
Seneni nahod
To je seveda preobširna tema za en odstavek. A za začetek naj prišepnem drobno pomoč pri srbečih očeh, ki so razdražene zaradi prisotnosti alergena: pomagajte si s hidrolatom kamilice. Pri očeh morate še posebej paziti na mikrobiološko neoporečnost hidrolata. Koristno je tudi izpiranje s fiziološko raztopino. Nikoli pa si v oči ne nanašajte eteričnih olj! Zelo pomaga, če zmanjšamo količino jedi, ki ustvarjajo sluz v telesu (mlečni izdelki, gluten). Jemanje magnezijevih dodatkov lahko ublaži simptome, prav tako uživanje čaja koprive.
Sonce
Pazite, da vas ne opeče. Naravnega sredstva za zaščito pred soncem preprosto ni. Tako ali tako pa sonce potrebujemo že zaradi vitamina D, ki je pomemben za zdravje kosti, zob ter imunski odziv. Če vas opeče, posezite po izlužnini šentjanževke, v katero lahko dodate kakšno kapljo eteričnega olja prave sivke.

Potovalna slabost
Če je nekomu slabo med vožnjo z ladjo, letalom ali avtom, lahko ta oseba naredi nekaj vdihov na vatko nakapljanega eteričnega olja poprove mete, ki ublaži potovalno slabost. Tudi ingver ima podoben učinek, morda bo pomagalo že lizanje ingverjevih bombonov ali pitje ingverjevega čaja. Za male otroke ne uporabljajte eteričnega olja poprove mete. Lahko pa jim nežno zmasirate trebušček z eno kapljico eteričnega olja pomaranče, zmešane v majhni količini oljčnega olja.
Sezonska malica
Ko se nekje potepate, se pozanimajte, katere rastline lahko naberete za čaj ali pojeste. Če imate na voljo mešalnik, lahko te rastline dodate v smuti. Tisti, ki se boste potepali ob morju, poglejte, ali kje najdete koromač, morski koprc, šetraj … Vse to so lepi dodatki k solatki ter prave bombice zdravja. Žalostno je, da kupujemo toliko super živil z vseh koncev sveta, tista , ki so naokrog nas, pa pozabimo uporabljati.
Dišeči spominki
Zakaj bi spominke iskali le na stojnicah? Lahko jih najdete tudi na obalah, na travnikih. Od tam, kjer ste, gotovo lahko prinesete čaje iz rastlin, ki uspevajo v tistem okolju. Če ste na morju, si naberite oljčnih in lovorjevih listov, rožmarina, žajblja, šetraja, origana. A to storite le, če boste nekje več dni in boste lahko rastline takoj tudi pravilno posušili ali pa vložili v olje, alkohol, sladkor, kis, sol. Če jih boste, sveže nabrane, prevažali naokrog v vročem avtomobilu, bodo namreč izgubile zdravilne moči.
Upam, da vam kakšen od nasvetov pride prav. Želim vam lepa potepanja, s čim več lepimi trenutki, ki se bodo zapisali v vaše srce.