Ko spomladi narava zažari v svežih barvah, nas na robovih gozdov in ob poteh pozdravljajo mogočni grmi, posuti z drobnimi belimi cvetovi. Ti cvetovi niso le lepi na pogled, ampak skrivajo bogato tradicijo uporabe v ljudskem zdravilstvu. Govorimo o cvetovih gloga – rastline, ki jo pogosto najdemo v naših krajih, a jo marsikdo spregleda.
Že stoletja se glog uporablja za krepitev srca, umirjanje živčnega sistema in splošno podporo zdravju. Blag, rahlo sladkast vonj cvetov in nežna aroma pa nam pričarata občutek miru in povezanosti z naravo.
Zakaj so cvetovi gloga tako posebni?
Cvetovi gloga vsebujejo številne koristne snovi, kot so flavonoidi, proantocianidini, triterpenski saponini in druge bioaktivne spojine. Prav te snovi prispevajo k delovanju gloga na srce in ožilje. Ljudsko zdravilstvo že dolgo priporoča čaj iz cvetov gloga za krepitev srca, izboljšanje prekrvavitve in lajšanje blage napetosti.
Sodobne raziskave potrjujejo, da glog pomaga izboljšati prekrvavitev srčne mišice, krepijo srčno delovanje in pomaga pri blažjih oblikah srčne oslabelosti. Poleg tega ima blag pomirjevalni učinek, zato ga mnogi uporabljajo tudi pri nemiru, tesnobi in težavah s spanjem.
Kako nabiramo cvetove gloga?
Cvetovi gloga se nabirajo spomladi, običajno maja, ko so v polnem razcvetu. Najbolje je izbrati suh, sončen dan, ko se rosa že posuši. Cvetove trgamo skupaj z majhnimi listki in jih nežno položimo v košaro ali papirnato vrečko. Pazimo, da ne naberemo preveč z enega grma – pustimo naravi dovolj, da nahrani čebele in druge opraševalce.
Pri nabiranju se izogibamo grmom, ki rastejo ob prometnih cestah ali na onesnaženih območjih, saj cvetovi lahko nase vežejo škodljive snovi iz okolja.
Sušenje in shranjevanje
Cvetove gloga razporedimo v tanki plasti na sušilno mrežo ali papir in jih postavimo na senčno, zračno mesto. Sušimo jih toliko časa, da postanejo krhki in popolnoma suhi. Nato jih shranimo v steklene kozarce ali papirnate vrečke, ki jih hranimo v temnem in suhem prostoru. Tako pripravljeni cvetovi gloga ohranijo svoje zdravilne lastnosti do enega leta.

Uporaba cvetov gloga v domači lekarni
Cvetovi gloga so zelo vsestranski. Najpogosteje jih uporabljamo v obliki čaja, tinkture ali kot sestavino zeliščnih mešanic.
Recept za čaj iz cvetov gloga
Za pripravo čaja prelijemo 1 do 2 čajni žlički posušenih cvetov gloga z 2,5 dl vrele vode, pokrijemo in pustimo stati 10 minut. Nato precedimo in pijemo 1 do 2 skodelici na dan. Čaj je blag in prijeten, odličen kot spremljevalec ob mirnih večerih ali ob trenutkih, ko potrebujemo sprostitev.
Tinktura iz cvetov gloga
Za tinkturo cvetove gloga prelijemo z 70% alkoholom (v razmerju 1 del rastline na 4 dele alkohola) in pustimo stati 3 tedne na temnem mestu. Občasno pretresemo. Nato precedimo in shranimo v temne stekleničke. Uporabljamo po kapljicah, običajno razredčeno v vodi.
Kdaj uporabljati cvetove gloga?
Cvetovi gloga so primerni za vse, ki želijo naravno podpreti delovanje srca, umiriti napetost ali izboljšati splošno počutje. Pomagajo pri blagem znižanju krvnega tlaka, lajšajo občutek tesnobe in prispevajo k boljšemu spancu.
Seveda pa velja opozoriti, da pri resnejših srčnih obolenjih ali ob jemanju zdravil za srce uporabe cvetov gloga ne smemo uvajati brez posveta z zdravnikom ali farmacevtom.
Cvetovi gloga v kulinariki
Poleg zdravilnih učinkov so cvetovi gloga zanimivi tudi kot kulinarični dodatek. Iz njih lahko pripravimo sirupe, dodamo jih cvetličnim solatam ali z njimi okrasimo sladice. Njihov rahlo grenak okus doda jedi poseben, nežen pridih.