Ste ลพe kdaj pomislili, koliko energije je potrebne, da so ulice ponoฤi osvetljene? To je vpraลกanje, ki si ga veฤina ljudi praktiฤno nikoli ne zastavi. Zato pa se po drugi strani s takลกnimi in podobnimi vpraลกanji vsakodnevno ukvarjajo ลกtevilni raziskovalci. Njihov cilj je seveda poiskati energetsko uฤinkovitejลกe reลกitve, pri tem pa lahko pridejo do zelo zanimivih idej. Ena takลกnih je zagotovo zamisel danskih raziskovalcev, ki si prizadevajo za to, da bi ulice nekoฤ osvetljevali s pomoฤjo svetlobe, ki jo oddajajo bioluminiscentne alge.
Bioluminiscenca โ posebno sevanje oziroma svetlikanje alg
Omenjene alge, pri katerih lahko opazujemo bioluminiscenco โ posebno vrsto sevanja โ najdemo predvsem v oceanih z nekoliko viลกjo temperaturo vode. Vir bioluminiscence sta dve molekuli: luciferaza (encim) in luciferin (molekula, ki nastane pri fotosintezi). Kemijska reakcija, zaradi katere pride do sevanja, se v omenjenih molekulah sproลพi kot posledica gibanja โ na primer valovanja morja ali plavanja rib. Takrat alge oddajo modro svetlobo, vendar le za trenutek.
Utopija ali uresniฤljiv scenarij?
Raziskovalci z danske univerze si zdaj prizadevajo, da bi iz alg izolirali gene, odgovorne za bioluminiscenco. Te gene bi nato prenesli na veฤje rastline, ki bi tako lahko nadomestile uliฤne svetilke in osvetljevale naลกe ulice ponoฤi. Svetloba bi bila sicer nekoliko drugaฤna, kot je sedaj, vendar to verjetno ne bi bila prehuda teลพava. Na poti do tega scenarija sicer raziskovalce ฤaka ลกe kar nekaj ovir. Poleg tega, da morajo ugotoviti, kateri gen je tisti, ki je bistven za bioluminiscenco, bi morali kasneje priti ลกe do reลกitve za to, kako doseฤi, da bi rastline z geni alg ยปsvetileยซ neprenehoma, ne da bi moralo oddajanje svetlobe sproลพiti gibanje.