Ob septembrskih poplavah, ki so bile med silovitejšimi v zadnjih sto letih, smo se lahko prepričali, da obilica vode v mestu predstavlja resen problem. Zmanjšanje škode in omilitev posledic je mogoče doseči le z učinkovitimi strukturnimi ukrepi in zgodnjim opozarjanjem pred poplavami.
In prav tem ukrepom na Agenciji RS za okolje posvečamo zelo veliko pozornosti in skrbimo za stalen razvoj in izboljševanje sistema zgodnjega opozarjanja. S tem namenom smo danes, 22. junija, nadaljevali z našo akcijo »Moč voda« in na Primorskem, v občini Miren-Kostanjevica, postavili opozorilno tablico. Svoje simbolno mesto je dobila na drevesu poleg hidrološke postaje v parku, ki je bil v septembrskih poplavah popolnoma preplavljen in je voda onemogočala dostop do bližnjega mosta. Ob tej priložnosti smo vročili opozorilne tablice tudi županom drugih občin v regiji.
Na novinarski konferenci, ki so se je udeležili župan občine Miren-Kostanjevica Zlatko-Martin Marušič, predstavniki Agencije za okolje (ARSO) in župani drugih občin v regiji, je ob namestitvi opozorilne tablice najvišji predstavnik občine povedal: »Ljudje se do lanskega leta niso obremenjevali s poplavami, saj nam niso predstavljale nevarnosti. Na septembrske obilne poplave zato nismo bili pripravljeni in so posledice – poleg prizadetih gospodarskih panog – naredile velik psihološki učinek na ljudi. Namen in cilj občine je zmanjšanje ogroženosti, ki jih ne moremo povsem preprečiti. Zato se bodo ljudje morali sprijazniti in živeti v sožitju z naravo. Program sanacij je pripravljen, zadovoljni smo tudi s sanacijo in ureditvijo struge reke Vipave.«
Janez Polajnar, vodja službe za hidrologijo na ARSO, je s kratkim filmom o poplavah v Sloveniji vidno predočil problem obilice vode med poplavami, ob tem pa dejal: »Kot kaže, bodo v bodoče ekstremni hidrološki pojavi, kot so bile septembrske poplave, bolj pogosti, lahko tudi bolj siloviti. Obilnejša poplava od zadnje je bila v Mirnu-Kostanjevica sicer leta 1927, a je bila lanskoletna silovitejša, predvsem pa je zaradi razvoja družbenih dejavnosti povzročila neprimerljivo večjo škodo. S projektom Moč voda želi ARSO ohraniti kolektivni spomin in zavest ob moči narave, zato je osveščanje ljudi na poplavnih območjih izjemno pomembno in tu nastopi v ospredje pomen akcije »Moč voda« z nameščanjem opozorilnih tablic.«
Igor Podobnik iz Urada za upravljanje z vodami je izrazil podporo povedanemu in dodal: »Podatki opozorilnih poplavnih kart, s katerimi razpolagamo, so dobri, vendar je treba prostorsko načrtovanje upodobiti na način, da bi se zmanjšala škoda, predvsem pa prepovedati gradnjo na poplavnih območjih. Sanacijski program je sprejet, prav tako so v teku dela sanacije.«
O projektu »Moč voda«:
Gre za četrti dogodek v vrsti petih regijskih predstavitev projekta, ki jih izvajamo z najvišjimi predstavniki občin v letu 2011. Pot osveščanja smo začeli v osrednji regiji, nadaljevali na Dolenjskem, obiskali Gorenjsko, danes smo obiskali Primorsko, pred začetkom poletja pa bomo obiskali še Savinjsko-Štajersko.
Prvič smo tovrstne opozorilne table nameščali v letu 2005, a le na hidrološke postaje. Tokrat gre za razširitev akcije in s tem povečanje zavedanja o nevarnostih, ki jih vode lahko povzročijo v vsakem letnem času. Prav poplave nas namreč opomnijo na ranljivost družbe, zlasti v mestih, kjer je škoda ob teh pojavih največja.