DomovZdravje & prehrana8 negativnih posledic grizenja nohtov

8 negativnih posledic grizenja nohtov

Kompulzivno grizenje nohtov, za katero se v strokovni literaturi uporablja tudi izraz onihofagija, je precej resnejลกa teลพava, kot se morda zdi na prvi pogled. Ta navada ne vpliva samo na estetiko rok, ampak lahko povzroฤi tudi precej zdravstvenih teลพav. Posebno izrazit je negativen vpliv na ustno votlino.

Pri grizenju nohtov gre pogosto za nezavedno poฤetje, ki je nemalokrat posledica ฤustvene stiske. Najpogostejลกe je sicer pri otrocih in mladostnikih, vendar se s kompulzivnim grizenjem nohtov spopada tudi vse prej kot zanemarljiv deleลพ odraslih. Navada postane pogosto posebno neobvladljiva v stresnih obdobjih. Grizenje nohtov lahko namreฤ poskrbi za sprostitev napetosti, ki pa je seveda zgolj zaฤasna. Precej bolje je poiskati produktivnejลกe metode za spopadanje s stresom, ki lahko poskrbijo za dolgotrajno razbremenitev.

Preberite tudi: 9 nasvetov za zdrave, sijoฤe nohte

V nadaljevanju lahko preverite, kateri so najpogostejลกe negativne posledice kompulzivnega grizenja nohtov. Tako boste precej laลพje razumeli, zakaj gre za navado, ki se je je dobro ฤim prej znebiti. Pri tem upoลกtevajte, da je za odpravo navade pogosto potrebna razreลกitev primarnega vzroka (ฤe je v ozadju ฤustvena stiska oziroma stres).

1. Prebavne teลพave

Med grizenjem nohtov lahko mimogrede pogoltnete koลกฤek nohta. To lahko negativno vpliva na prebavni proces. Ena od moลพnih posledic je ฤezmerno izloฤanje ลพelodฤne kisline. Grizenje nohtov pa lahko privede tudi do t. i. dispesije oziroma tiลกฤanja v zgornjem delu trebuลกne votline.

2. Gliviฤne okuลพbe nohtov

S pogostim grizenjem nohtov se poveฤa tudi tveganje za onihomikozo, tj. gliviฤno okuลพbo nohtov. Glivicam namreฤ zelo ustreza vlaลพno okolje, ki se ustvari, ฤe so nohti pogosto v stiku s slino. Gliviฤne okuลพbe so lahko precej trdovratne. Njihovo zdravljenje je zato pogosto dolgotrajno, posebno ฤe se ne zaznajo dovolj zgodaj.

Ogrizeni nohti

3. Zanohtnica

Zanohtnica je teลพava, ki je sorodna gliviฤnim okuลพbam nohtov. Gre za vnetje obnohtnega tkiva, ki ga lahko prav tako povzroฤajo glivice, med moลพne krivce za zanohtnico pa spadajo tudi bakterije, predvsem stafilokoki.

4. Obraba zobne sklenine

Kompulzivno grizenje nohtov je lahko nevarno za zobno sklenino. Pri tem se namreฤ ustvari trenje, poslediฤno pa so moลพne poลกkodbe zobne sklenine, pri ฤemer sta v najveฤji nevarnosti zgornja sekalca. Poลกkodbe sicer obiฤajno niso zaznavne s prostim oฤesom, vendar postajajo zobje zaradi njih postopoma vse bolj obฤutljivi.

5. Karies

Za zobno gnilobo oziroma karies je v osnovi kriva ฤezmerna razmnoลพitev bakterij v ustni votlini. ฤŒe pogosto grizete nohte, s tem v usta prinaลกate dodatne bakterije, s ฤimer se poveฤa tveganje za karies.

6. Okuลพbe ustne votline

ฤŒeprav lahko ฤezmerna razmnoลพitev bakterij privede do zobne gnilobe, sama prisotnost bakterij v ustni votlini ni nujno nevarna. Tudi v ustih namreฤ ลพivi precej bakterij, ki so neลกkodljive. Pomembno je, da ลกkodljive bakterije ne prevladajo nad koristnimi. Pogosto grizenje nohtov poveฤa moลพnost za vnos nevarnih, patogenih bakterij โ€“ pa tudi virusov in glivic โ€“ ki povzroฤajo razliฤne okuลพbe ustne votline. Grizenje nohtov pa lahko poveฤa tudi tveganje za parodontalno bolezen.

7. Boleฤine v ฤeljustnem sklepu

Pogosto grizenje nohtov lahko preobremeni temporomandibularni (ฤeljustni) sklep, posebno ker se onihofagija velikokrat pojavlja v paru z bruksizmom (ลกkrtanje z zobmi). Prvi znanilec preobremenjenosti ฤeljustnega sklepa so pogosto boleฤa uลกesa, ลกele nato pa boleฤina zajame tudi sam ฤeljustni sklep.

8. Pogostejลกi prehladi in gripa

Mikroorganizmi, ki jih med grizenjem nohtov vnaลกate v usta, ne pomenijo samo poveฤanega tveganja za okuลพbe ustne votline, ampak tudi za okuลพbe nasploh. Med drugim se s tem poveฤa nevarnost za prehladna obolenja in gripo. Redno umivanje rok sicer pomaga, vendar se na rokah kljub temu hitro zberejo potencialno nevarni mikroorganizmi, zato je zagotovo bolje, da roke niso v stiku z usti.

Nasvet: Natrgana obnohtna koลพica: preventivna in pravilna oskrba

Karmen Jordan
Karmen Jordan
Karmen Jordan je naลกa dolgoletna sodelavka, novinarka, literarna komparativistka, slovenistka in kritiฤarka/recezentka. Je veganska in avtorica ลกtevilnih ฤlankov in receptov. Njena podroฤja so zdrav ลพivljenjski slog ter nasveti za zdravje.

NAJNOVEJล E