DomovVrt & VrtnarjenjeVrt v terariju ali steklenem kozarcu

Vrt v terariju ali steklenem kozarcu

Za vse ljubitelje rastlin tokrat predstavljamo zanimivost โ€“ vrt v steklenem kozarcu, stekleni ฤaลกi ali terariju. Zaprta steklena posoda ustvari primerne razmere za rast tropskih rastlin, ki sicer ne bi bile primerne za naลกe domove, ker je ozraฤje obiฤajno preveฤ suho. Zelena dekoracija pa tako lahko popestri naลกe domove tudi v teh zimskih mesecih. Mogoฤe niste vedeli, toda majhen sobni vrt si lahko ustvarite v vsaki stekleni posodi, ki jo imate na voljo.

Tak vrt pa je idealen tudi za bolj zaposlene ljudi, saj v veฤini primerov negi rastlin v terariju ni potrebno posvetiti mnogo ฤasa. Ko rastline posadite v steklene posode, zaฤne iz njihovih listov izhlapevati vlaga, ki se kasneje nabere (kondenzira) na steklu in spolzi na dno posode, kjer je zopet na voljo rastlinam. Zaradi tega pojava lahko rastline v posodah zelo dolgo obstojijo brez zalivanja.

Vrt v kozarcu

Previdno izbirajte

Prvi korak pri postavitvi terarija je izbira primerne posode. Primerne so vse steklene posode, seveda pa steklo ne sme biti barvano ali motno, saj to onemogoฤa pravilno rast rastlin. Posoda naj ima tudi pokrov. ฤŒe le-tega nimamo, lahko posode pokrijemo tudi s plastiฤno folijo, ฤe pa so odprtine manjลกe, pa tudi s pomoฤjo ฤepa. Pri tem naj poudarimo, da lahko izberete kakrลกno koli stekleno posodo, naj si bo to star akvarij, terarij ali velik steklen kozarec za vlaganje zelenjave. Poseben izziv pa zaradi majhne odprtine predstavlja tudi postavitev terarija v steklenici.

Sledi izbira rastlin. Za zasaditve v terarijih so najprimernejลกe tiste, ki izhajajo iz tropskega podnebja, lahko pa zasadimo tudi brลกljan in praproti. V kolikor ลพelimo zasaditi kaktuse, moramo temu prilagoditi zemljo in nego, saj lahko ob preveliki vlagi listi kaktusa zaฤno gniti.

Ko ste izbrali rastline in posodo, sledi naฤrtovanje postavitve rastlin znotraj steklene posode. Rastline moramo seveda prilagajati predvsem velikosti posode. Najprej jih na mizi sestavimo v ลพeleno zaporedje, ki ga potem prenesemo v posodo. Zraven seveda lahko dodamo tudi barvni pesek in drugo dekoracijo.

Posadite previdno

V stekleno posodo moramo poloลพiti 4 razliฤne sloje materiala. Na dno poloลพimo minimalno 2,5 cm drenaลพnega materiala (grobega peska in podobno), kar bo prepreฤilo, da bi bila zemlja prevlaลพna, zaradi ฤesar bi lahko zaฤele korenine rastlin gniti. Na ta sloj nato posujemo tanek sloj oglja, ki je pomemben za vzdrลพevanje ฤistoฤe in filtriranje vode. Na oglje nato poloลพimo tanko plast mahu, ki zadrลพuje in loฤuje zemljo od spodnje drenaลพe, kjer se zadrลพuje voda, ter s tem tudi varuje korenine rastlin pred preveliko vlago. Nato sledi ฤetrti sloj โ€“ zemlja. Na policah (predvsem v tujini) lahko zasledite specialno zemljo za saditev v terarijih. Vendar pa bo navadna zemlja zadostovala, dodajte ji ลกe nekaj peska in humusa. Zemlje nasujte toliko, da bo videz tak, kot ste ga ลพeleli, priporoฤljivo pa je, da je debelina zemlje v povpreฤju sedem centimetrov. Zemlji ne dodajamo gnojila, saj bi to povzroฤilo hitrejลกo rast rastlin v terariju, zaradi ฤesar bi rastline kaj hitro prerasle ลพeljen in primeren okvir. Po konฤanem sajenju namoฤite tla in poprลกite rastline. Dodajte le toliko vode, da opazite, kako pronica skozi mah. Nato obriลกite rob steklene posode in jo zaprite.

Pri oblikovanju terarija omejitve postavlja vaลกa domiลกljija. Naj pa vam kljub temu damo nekaj nasvetov. Rastline zasadite dovolj narazen, da se ne bodo prekmalu prepletle med seboj. Prav tako lahko v terariju oblikujemo teraso in dodamo razliฤne dekorativne predmete. V terarij ali steklene posode lahko postavimo tudi potaknjence. Le-ti se bodo zaradi velike relativne vlage in konstantne toplote laลพje ukoreninili.

Terarij ali stekleno posodo postavimo na svetlo mesto, a nikoli neposredno na sonฤno svetlobo. Vsakih nekaj dni preglejte, ali mogoฤe voda stoji na dnu. V kolikor stoji, pustite posode odprte, da voda lahko izhlapi. Redno tudi odstranjujte vse tiste rastline, ki bi morebiti propadle.

Kaktusi

Kaktusi

Poglejmo ลกe ureditev terarija, v katerem bi radi vzgajali kaktuse. Kot vemo, kaktusi za svojo dobro rast potrebujejo posebne pogoje. ฤŒe si ลพelimo v stekleni posodi ali terariju vzgajati kaktuse, moramo v tem primeru izbrati odprte posode. ล e najbolje je, da uporabimo kar prazne akvarije, ki imajo velike in ลกiroke odprtine. Seveda pa lahko uporabimo tudi druge steklene posode, kot so stari kozarci, pomembno je le, da posode niso iz barvastega stekla. Tudi pri kaktusih namreฤ velja, da barvasto steklo prepuลกฤa premalo svetlobe, zaradi ฤesar kaktusi poฤasneje rastejo oziroma lahko tudi propadejo.

Pred uporabo moramo posodo temeljito umiti, saj so lahko bakterije, ki se nahajajo na steklu, vir okuลพbe za rastline, ki jih vsadimo v terarij. Na dno izbrane posode nato poloลพimo za nekaj centimetrov gramoza (grobega peska, kamenฤke ali kaj podobnega). Na gramoz nasujemo nekaj oglja, ki bo pozneje pripomogel k temu, da se iz posode ne bo ลกiril neprijeten vonj. Vrh oglja pa nasujemo bodisi meลกanico zemlje za kaktuse bodisi meลกanico, ki jo pripravimo iz drobnega peska in zemlje za lonฤnice. Nato si moramo priskrbeti ลกe majhne kaktuse, ki jih posadimo v pripravljeno posodo.

Pri izbiri kaktusov pazimo le, da izberemo take vrste, ki rastejo poฤasi oziroma so niลพje rasti. Boลพiฤni kaktus denimo je prevelik, da bi ga tlaฤili v steklene posode. Pomembno je tudi, da so rastline zdrave. Posodo nato postavimo na svetlo mesto. Zalivamo pa takrat, ko se zemlja izsuลกi. Kdaj je zemlja toliko suha, da moramo zalivati, lahko ugotovimo s preprostim prstnim poskusom. S prstom se moฤno dotaknemo zemlje. ฤŒe imamo prst umazan oziroma so na njem vidni sledovi zemlje, zalivanje ลกe ni potrebno, saj je v zemlji ลกe dovolj vlage. ฤŒe je prst po prstnem poskusu ฤist, pa je zemlja suha in rastline moramo zaliti. Pri kaktusih je to navadno enkrat na mesec. Za konec pa lahko svojo stekleno posodo ลกe okrasimo z razliฤnimi dekorativnimi elementi, kot je barvni pesek, lahko si z drobno mivko priฤaramo puลกฤavo, poloลพimo kakลกno skalo ali koreniko. Moลพnosti je zelo veliko.

Damjana Benec, uni. dipl. ing. agr.

Bodi Eko
Bodi Eko
Na uredniลกtvu s skupnimi moฤmi pripravljamo ลกtevilne ฤlanke in prispevke za zdravje in zdravo ลพivljenje, ekologijo ter nasvetov za dom ter uฤinkovito rabo energije ลฝe veฤ kot 20 let spremljamo in raziskujemo omenjena podroฤja ter se ves ฤas izobraลพujemo in nadgrajujemo svoje znanje.

NAJNOVEJล E