Odpadna elektriฤna in elektronska oprema (t. i. e-odpadki) postaja vse bolj obremenjujoฤa za okolje. Eden od glavnih razlogov za to je povezan z dejstvom, da smo se navadili na to, da v primeru okvare naprave precej hitro zavrลพemo in si omislimo nove โ tudi zato, ker popravilo nemalokrat ni smotrno s finanฤnega vidika ali ker preprosto ni izvedljivo (nedobavljivi rezervni deli ipd.).
Naลกi severni sosedje so se pred pribliลพno letom dni odloฤili, da poskuลกajo drastiฤno zmanjลกati koliฤino e-odpadkov, ki jih ustvarijo. Tako so bile uvedene drลพavne subvencije, ki drลพavljanom omogoฤajo veฤ svobode pri odloฤitvi, ali doloฤeno napravo popraviti ali jo zamenjati โฆ
Prvo leto unovฤenih veฤ kot pol milijona vavฤerjev
Avstrijci so prvo leto s pridom izkoriลกฤali subvencije, ki jih je mogoฤe pridobiti za popravilo razliฤnih elektronskih naprav in bele tehnike. Pri popravilih je bilo namreฤ unovฤenih kar pribliลพno 560.000 vavฤerjev, vrednih do 200 โฌ (z vavฤerjem je mogoฤe plaฤati najveฤ polovico stroลกkov popravila, drugo polovico pa mora potroลกnik kriti sam). To je precej veฤ, kot je bilo priฤakovano sprva. Vlada je namreฤ priฤakovala, da bo prvih 400.000 vavฤerjev unovฤenih ลกele do zaฤetka leta 2026.
Niti potroลกniki si ne ลพelijo nenehnega menjavanja naprav
Program, ki so ga za zajezitev e-odpadkov uvedli Avstrijci, je torej veฤ kot uspeลกen, kar kaลพe na to, da potroลกniki niso nujno naklonjeni nenehni menjavi elektronskih naprav in bele tehnike, ampak so v to nemalokrat skorajda prisiljeni. Ker ลพelijo proizvajalci seveda spodbuditi ฤim veฤjo potroลกnjo, so naprave pogosto izdelane tako, da se hitro pokvarijo, ali pa niso zagotovljeni potrebni rezervni deli.
Subvencije med drugim za popravilo prenosnikov, telefonov in pomivalnih strojev
Subvencijo je mogoฤe v Avstriji pridobiti za popravilo najrazliฤnejลกih naprav in aparatov. Vavฤerji se lahko med drugim uporabijo tudi za popravilo pametnih telefonov, prenosnih raฤunalnikov, aparatov za kavo in pomivalnih strojev. Avstrijci lahko za popravilo izberejo enega od kar 3500 pooblaลกฤenih servisov po drลพavi.
Pravica do popravila kot univerzalna pravica znotraj EU?
Morda bo avstrijski zgled spodbudil podobne subvencije tudi v drugih evropskih drลพavah. Kot vse kaลพe, pa bomo ลกe pred morebitnimi vseevropskimi subvencijami doฤakali spremenjeno zakonodajo, s katero bo na obmoฤju EU zagotovljena pravica do popravila. ฤe bodo predlogi, ki so bili izoblikovani marca, sprejeti, bodo morali proizvajalci razliฤnih elektronskih naprav kupcem zagotavljati pravico do popravila. V praksi bo to pomenilo, da se bodo lahko kupci znotraj garancijskega obdobja odloฤili za popravilo namesto za menjavo nedelujoฤega izdelka z novim. Zakonodaja naj bi obenem prepreฤila naฤrtno izdelavo izdelkov, ki postanejo po doloฤenem ฤasu praktiฤno neuporabni.
Na vidiku prosto dostopne informacije o postopkih popravila
Pravica do popravila naj bi obenem vkljuฤevala druge pomembne spremembe. Tako bodo morali proizvajalci potroลกnikom zagotavljati moลพnost popravila tudi po izteku garancijskega obdobja (stroลกke v tem primeru krijejo kupci), in sicer najmanj 5โ10 let (odvisno od vrste izdelka). Poleg tega bodo morali proizvajalci zagotavljati informacije o tem, kako popraviti njihove izdelke. To naj bi prepreฤilo monopol pri popravilih, poslediฤno pa je mogoฤe priฤakovati niลพje cene.
V Franciji uvedli indeks popravljivosti
V nekaterih drลพavah so bili ลพe sprejeti zakoni, ki so del zagotavljanja pravice do popravila in ki tako prispevajo k zmanjลกevanju koliฤine e-odpadkov. Eden od najbolj kontroverznih zakonov je bil sprejet leta 2021 v Franciji. Francozi so se takrat odloฤili, da morajo biti naprave proizvajalcev, kot sta Apple in Samsung, oznaฤene z indeksom popravljivosti. Gre za ลกtevilko, ki pove, kako teลพko je popraviti doloฤen izdelek, kar potroลกnikom omogoฤa bolj informirane odloฤitve. Samo v Evropi letno nastane kar pribliลพno 35 milijonov ton e-odpadkov, zaradi katerih se ustvari 261 milijonov ton izpustov ogljikovega dioksida. Ukrepi za zmanjลกanje koliฤine tovrstnih odpadkov so zato nedvomno zelo dobrodoลกli.