Ob svetovnem dnevu voda po vsej Sloveniji potekajo številne spomladanske čistilne akcije, s katerimi občine pozivajo prebivalce, naj prispevajo k čistejšemu in bolj zdravemu okolju. Akcije se bodo v številnih krajih začele ta konec tedna, potem ko so bile pretekli teden zaradi slabega vremena preložene.
V Ljubljani bo med 22. marcem (svetovni dan voda) in 22. aprilom (svetovni dan Zemlje) potekala okoljska akcija Za lepšo Ljubljano. V njej sodelujejo četrtne skupnosti, šole, vrtci, turistična društva in posamezniki. Mestna uprava bo sodelovala v soboto, 29. marca, z akcijami na območju Tivolija, Koseškega bajerja, Golovca in Zajčje dobrave. Zaključek akcije bo 19. aprila s čiščenjem Ljubljanice, kjer so v preteklih letih količino odpadkov zmanjšali za kar 75 %.
Maribor in Drava v ospredju trajnostnih pobud
V Mariboru začenjajo obsežno čistilno akcijo Moji odpadki, moja skrb. Otvoritev bo s 33. mednarodno ekološko akcijo Drava 2025 – Ni nam vseeno!, v kateri bodo potapljači iz Maribora, Ptuja in Varaždina čistili reko Dravo. Skupna občinska čistilna akcija bo potekala 5. in 12. aprila, najprej na levem, nato na desnem bregu reke.
Zaključek akcije bo 22. aprila z razstavo umetnin iz zbranih odpadkov, ki jih bodo pripravile osnovne šole.

Tudi druga mesta prispevajo k čistejšemu okolju
V Celju čistilne akcije potekajo danes in v soboto – danes sodelujejo vrtci, šole in javni zavodi, v soboto pa bodo čiščenja potekala po mestnih četrtih. Podobno velja za Kranj, kjer bodo danes čistili vrtci, podjetja in zavodi, v soboto pa bo potekala 24. akcija Očistimo Kranj – Kran’ ni več usran, letos z odprtjem osmih zaklonišč.
Novo mesto bo v soboto izpeljalo akcijo Očistimo sosesko, Ptuj pa pripravlja čiščenje četrtnih skupnosti 29. marca. V Velenju bo 11. aprila organizirano čiščenje mestnih vpadnic, medtem ko bo teden prej akcija potekala v krajevnih skupnostih.
V Kopru podjetje Marjetica izvaja brezplačen prevzem nevarnih odpadkov do 29. marca. Premična zbiralnica bo obiskala 60 lokacij v Mestni občini Koper in Občini Ankaran.
Čistilne akcije po Sloveniji dokazujejo, da je kolektivno prizadevanje ključ do čistejšega okolja – vsaka roka in vsaka vreča štejeta.