Ne, ne gre za čudežno zdravilo ali gromozanski preobrat brez truda. Andreja, ki se je odločila, da si s siddha terapijo poskusi urediti prebavo, je imela še eno bolj perečo zdravstveno težavo, ki nam vsem nažene strah v kosti. A s pomočjo svojega zdravnika tradicionalne starodavne medicine se počuti veliko bolje. In vse, kar je morala narediti, je bilo to, da je sledila njegovim navodilom.
»Nithijeva terapija je za ljudi, ki si želijo biti zdravljeni z njegovim znanjem,« pravi Andreja, ki je njegovo ordinacijo, tako kot mnogi drugi, odkrila preko ustnega priporočila. »Vendar pri tem zdravljenju tudi mi sami igramo veliko vlogo, in če nismo pripravljeni spremeniti sebe, načina življenja in hrane, ki jo vnašamo v telo, se tudi ne bomo čudežno pozdravili.« A brez pomote, Andreja je vegetarijanka že več kot 20 let in je v njegovo ordinacijo pravzaprav zašla zaradi prebavnih težav. Živi zdravo in verjame v pomembnost vsakodnevnega gibanja. »K Nithiju sem prišla tudi iz radovednosti, saj so mi ga priporočile prijateljice. Nisem vedela, kaj pričakovati, vedela pa sem, da sem pripravljena poskusiti zdravljenje izven okvirov naše tradicionalne medicine.«
Ob vstopu v njegovo malo kliniko se je takoj počutila prijetno, toplo in domače. Zdravnik sam pravi, da je njegovo zdravljenje osredotočeno na to, da se pacienti dobro počutijo, da se počutijo kot doma in ne v lepo in lično opremljeni kliniki. Učinek je dosežen, saj skromni prostori dajejo občutek domačnosti, nasmeški zdravnika in njegovih pomočnikov pa občutek varnosti in zaupanja. »To ni običajna klinika,« pravi dr. Subramaniam, »to je klinika, kjer se do pacientov obnašamo kot do otrok. Veselimo se z njimi, jih objamemo, potolažimo, se pogovorimo in jim predvsem namenjamo svoj čas.«
Naadi Shastra
Tudi Andrejin pregled je potekal tako kot pregledi vseh ostalih. »Najprej me je diagnosticiral in mi predpisal dieto, kar moram jesti in česa ne smem. Presenetljivo dejstvo je bilo to, da sem že po treh dneh strogega sledenja njegovim napotkih občutila veliko razliko. Prebava se mi je zelo uredila, počutila sem se veliko bolje, po enem tednu pa mi je dal še pripravek za čiščenje jeter, kar me je tudi pošteno sčistilo,« se zasmeji. »Kar hitro sem se počutila neprimerno bolje, zatem pa sem začela s terapijo in prihajala dnevno v ordinacijo na masaže.« Najbrž je to eno izmed najbolj idealnih zdravljenj, saj zdravi s pomočjo masaže, se obe zasmejiva.
»Sprva mi je bilo malce neprijetno, saj nisem bila vajena masaže pod moškimi rokami in priznam, da sem prve tri masaže res preživela v majhnem krču,« se nasmehne. »Ampak potem sem se sprostila in kmalu začutila razliko.« Siddha masaže temeljijo na celostnem zdravljenju telesa, saj je telo sistem, ki ga moramo zdraviti v kompletu in ne le po delih. »Najprej me je dr. Subramaniam tapkal s posebnimi vrečkami, ki so pripravljene za to zdravljenje, potem pa sem prejela še oljne masaže. Vse to mi je zelo pomagalo in precej hitro sem si opomogla, da so mi tudi prijatelji namignili, da sem videti veliko bolje kot prej.« Pravi, da se telo prečisti ne le na fizičnem, pač pa tudi na drugih nivojih, in da moramo razumeti, da je to proces in ne hitro urejanje težave. Po njenem mnenju je ključ ravno v celostnem obravnavanju. »A v zagovor klasičnim zdravnikom moram povedati, da bi si najbrž marsikdo želel takšnega načina zdravljenja, pa za to preprosto ni pogojev. Če imaš na voljo deset minut za pacienta, je to vsekakor premalo za to. Tu pa si za pacienta vzamejo eno uro in več.«
Spremembe
Sicer se pred tem o zdravljenju ni posvetovala z zdravnikom klasične medicine, ampak prav zaradi svoje zdrave prehrane nekako ni našla vzroka za težave. »Ko mi je predstavil živila, ki jih ne smem uživati, sem predvsem spoznala, da sem jedla napačno hrano. Jedla sem veliko krompirja in bila, denimo, velika ljubiteljica paradižnika in sem brez težav pojedla zvrhano skledo paradižnikove solate, ki pa mojemu telesu ni ustrezala.« Pravi, da ji ni bilo težko spremeniti prehranjevalne navade, ker je bila odločena, da si uredi prebavo, in ko so se pokazali prvi rezultati, je njena odločenost samo še dobila zagon. »Zadnje dve leti sem jedla samo stvari, ki niso bile dobre zame,« se nasmehne. »Če naredim eno napako ali se pregrešim, jo zdaj takoj začutim v telesu. Ko enkrat poskusiš in ugotoviš, kaj ti res koristi in kaj škodi, ni več dileme.«
Preberite si tudi intervju z zdravilcem Nithijem Subramanijem >>
* ime je spremenjeno