DomovNovicePožar v Mariboru: Rezultati ekoloških analiz še niso znani

Požar v Mariboru: Rezultati ekoloških analiz še niso znani

Maribor, 10. februarja – Požar, ki je v soboto zvečer izbruhnil v industrijskem objektu na Teznem v Mariboru, je sprožil številne okoljske preiskave, katerih rezultati še niso znani. Kljub temu meritve na postaji Tezno v času požara niso pokazale povišanih vrednosti delcev v zraku, kar strokovnjaki pripisujejo vplivu vetra, ki je onesnaženje odnesel stran od merilnega območja.

- Oglas -

“Analiza še ni končana, tako da podatkov še nimamo. Ko bo končana, bodo podatki poslani Centru za obveščanje Republike Slovenije,” so pojasnili v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), pod okrilje katerega deluje mobilni ekološki laboratorij.

Povišane vrednosti delcev PM10 v Mariboru in širše

Podatki o kakovosti zraka kažejo, da so se v času požara urne vrednosti delcev PM10 na območju Tezna približale 80 mikrogramov na kubični meter, kar pa ne predstavlja bistvenega odstopanja. V soboto in nedeljo so se vrednosti gibale od 30 do več kot 90 mikrogramov na kubični meter zraka.

Poleg tega so bile v nedeljo po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) na dveh samodejnih merilnih postajah v Mariboru izmerjene povišane dnevne vrednosti delcev PM10. Mejna dnevna vrednost znaša 50 mikrogramov na kubični meter, v Mariboru pa so na obeh lokacijah (Titova cesta in Vrbanska) izmerili 68 mikrogramov na kubični meter. Podatki še niso dokončno potrjeni.

- Oglas -

Visoke ravni PM10 so bile izmerjene tudi na drugih lokacijah v Sloveniji, pri čemer sta najvišji vrednosti dosegli območji Viča v Ljubljani (80 µg/m³) in Zagorja (78 µg/m³). Arso pričakuje, da bodo preseganja dnevne mejne vrednosti PM10 v večjem delu Slovenije trajala še nekaj dni, izboljšanje pa napovedujejo za četrtek.

Priporočila za prebivalce in okoljske posledice požara

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) prebivalcem svetuje, naj redno spremljajo izmerjene vrednosti delcev PM10 in kakovost zunanjega zraka ter prilagodijo svoje aktivnosti na prostem. Ključno je, da se prebivalci v času požara ne zadržujejo v bližini požarišča ter upoštevajo navodila pristojnih služb.

“Na strupenost škodljivih snovi, ki nastajajo pri gorenju, ne moremo vplivati, lahko pa zmanjšamo tveganje za zdravje z zmanjšanjem izpostavljenosti,” so poudarili pri NIJZ. Po pogasitvi požara je treba spremljati uradne podatke o kakovosti zraka, ki jih objavlja Arso, ter slediti priporočilom NIJZ.

Obseg požara in škoda

Požar je v soboto okoli 19. ure izbruhnil v skladišču podjetja Plana, ki hrani plastične materiale. Gorišče je obsegalo približno 60 × 160 metrov, pri čemer je zgorelo sedem montažnih šotorskih hal z okoli 9000 paletami plastičnih izdelkov. Oblasti še ocenjujejo okoljske posledice in možnosti sanacije prizadetega območja.

STA / Urednistvo
STA / Urednistvo
Članek je pripravljen v sodelovanju oziroma iz virov Slovenske tiskovne agencija (STA), ki je vodilni slovenski ponudnik medijskih vsebin za domače in tuje javnosti.

NAJNOVEJŠE