DomovVrt & VrtnarjenjeIz koščice sem vzgojil avokado in mango. Kako naj ju zdaj gojim?

Iz koščice sem vzgojil avokado in mango. Kako naj ju zdaj gojim?

Domovina avokadovca so tropski pragozdovi, ki se razprostirajo v južnem delu Mehike,  v Venezueli in Kolumbiji.  Divja drevesa so visoka do 35 metrov, gojena pa največ do 10 metrov. Pri nas zagotovo ni takšnih vremenskih razmer,  ki bi zanesljivo pripomogle k roditvi avokadovca, pa vendar lahko zanimivo listnato rastlino imamo doma.

- Oglas -

Pri sajenju in poznejšem presajanju avokadovca moramo biti pozorni na korenine, saj ima te zelo občutljive. Ustreza mu zemlja, ki jo sicer uporabljamo za druge cvetlice, za boljše rastne razmere pa ji vseeno lahko primešamo nekaj ilovice. Avokado potrebuje veliko vode, tako da ga moramo poleti zalivati tudi po večkrat na dan. Tudi gnojimo ga redno – vsak teden, v zimskem času pa enkrat na šest do osem tednov. Ker je to tropska rastlina, potrebuje veliko svetlobe in večjo zračno vlažnost, to pa dosežemo tako, da imamo zraven rastline še posodo z vodo ter da kdaj pa kdaj rastlino z vodo tudi poškropimo.

Z malo truda in nekaj sreče lahko tako iz velike pečke zraste lepa listnata dekorativna rastlina, ki pa se žal ne razvije v vsej svoji polnosti, saj nam velikokrat po nekaj letih brez očitnega razloga propade.

In kar zadeva mangovec … Največ manga pridelajo v Braziliji, Južni Afriki, Peruju in Španiji. Mangovci so tropska zimzelena drevesa, ki prosto v naravi dosežejo višino 30 m. Na podlagi se lahko drevesna višina mangovcev omeji na 7–10 metrov, širina pa je pri pritlikavih tipih okoli 8 metrov. Nekatere sorte so prilagojene tudi za rast v subtropskih razmerah, s temperaturnim območjem 21–25 0C in z okrog 60-odstotno vlažnostjo. Višja temperatura je za večino sort tako še ustreznejša. Za dobro cvetenje in nastavek plodov pa mangovec potrebuje veliko svetlobe in sušno obdobje.

- Oglas -

Pri nas je mangovec tako možno gojiti samo v rastlinjakih s primerno klimo. Samo v tem primeru se lahko oblikuje vabljivo okrasno drevo. Gojili bi ga lahko v velikih posodah ali na dobro pripravljeni gredi. V območjih zmernega pasu pa drevo v rastlinjaku cvete le proti koncu rastne dobe in samo če je imelo najboljše rastne razmere.

Mlade rastline presadimo, ko so visoke približno en meter. Potrebujejo lončno prst, ki vsebuje počasi topno gnojilo s srednjo vrednostjo kalija in veliko dušika. Najnižja temperatura, na kateri še uspeva, je lahko 21–25 0C, imeti pa mora tudi stalno vlažnost okrog 75 odstotkov. Ravno zato  moramo mangovec med rastjo redno zalivati, saj za rast potrebuje veliko vlage.

Damjana Benec, univ. dipl. inž. agr.
Damjana Benec, univ. dipl. inž. agr.
Damjana Benec, univ. dipl. inž. agronomije, pozna odgovore na vsa vaša vprašanja, iz vrtnarjenja, kmetovanja, sadjarstva ali gozdarstva.

NAJNOVEJŠE