DomovRubrikeZanimivostiOdkritje ene najzgodnejših galaksij odpira nova poglavja v raziskovanju vesolja

Odkritje ene najzgodnejših galaksij odpira nova poglavja v raziskovanju vesolja

Mednarodna ekipa astronomov je z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb odkrila eno najzgodnejših galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki je nastala približno 600 milijonov let po Velikem poku. Pri tem pomembnem dosežku so ključno vlogo odigrali slovenski raziskovalci, kar odpira nove možnosti za razumevanje nastanka vesolja.

- Oglas -

Ključna vloga slovenskih znanstvenikov v odkritju galaksije

Raziskava, objavljena v priznani reviji Nature, predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja. Slovenski znanstveniki Maruša Bradač, Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so s svojim delom bistveno prispevali k raziskavi, v kateri je sodelovalo več deset znanstvenikov z univerz po vsem svetu.

Galaksijo Firefly Sparkle so raziskovalci preučili s pomočjo pojava gravitacijskega lečenja, ki je omogočil natančno opazovanje podrobnosti. Galaksija razkriva deset ločenih zvezdnih kopic, ki se razlikujejo po starosti in fazi nastanka, kar potrjuje teorijo o postopnem razvoju galaksij. Njena masa je primerljiva z zgodnjo fazo naše Galaksije, kar omogoča dragocen vpogled v razvoj prvih struktur v vesolju.

Nova galaksija Firefly Sparkle (Roj kresničk)

Firefly Sparkle kot “časovni stroj” zgodnjega vesolja

“Galaksija Firefly Sparkle je kot časovni stroj, ki nam omogoča vpogled v vesolje, ko je bilo staro le 600 milijonov let,” je poudarila Maruša Bradač, ena vodilnih raziskovalk na področju zgodnje astrofizike. Raziskava je pokazala, da so interakcije med galaksijami igrale ključno vlogo pri njihovem razvoju, kar odpira nova izhodišča za nadaljnje študije evolucije vesolja.

- Oglas -

S pomočjo napredne tehnologije teleskopa James Webb in gravitacijskega lečenja so raziskovalci rekonstruirali podobo galaksije in pridobili izjemno podrobne podatke. Slovenska ekipa je bila odgovorna za analizo podatkov gravitacijskega lečenja in razumevanje temne snovi, ki vpliva na ukrivljanje svetlobe galaksij.

Slovenija nepogrešljiva v raziskovanju vesolja

Kot je poudarila Fakulteta za matematiko in fiziko, so slovenski raziskovalci s svojim znanjem in prispevki k analizi podatkov potrdili, da je Slovenija nepogrešljiv del svetovne znanstvene skupnosti. Odkritje Firefly Sparkle ne le potrjuje pomen globalnega sodelovanja, temveč tudi krepi razumevanje procesov, ki so oblikovali zgodnje vesolje.

- Oglas -
spot_img

NAJNOVEJŠE