Veฤji del ฤasa preลพivimo v zaprtih prostorih, zato bivalna klima ลกe kako vpliva na naลกe poฤutje in zdravje. ฤeprav vlaga, temperatura, razliฤni vonji in ลกkodljive snovi vplivajo na to, kako se poฤutimo v nekem prostoru, temu pravzaprav skoraj ne namenjamo pozornosti in slabo poฤutje pripisujemo drugim dejavnikom. Dokler nimamo neposredne izkuลกnje z dobro klimo prostora, pravzaprav ne vemo, kakลกna naj bi ta bila. Zato se tudi ne zavedamo, kako pomembna je za naลกe poฤutje in zdravje.
Gradiva, iz katerih so narejeni naลกi prostori, imajo velik vpliv na bivalno klimo. Zato je smiselno pri gradnji izbrati tista gradiva, s katerimi si bomo zagotovili ugoden vpliv in zdravo okolje, kot sta na primer ilovica in apno.
Ilovica
V vsem svetu najdemo poslopja, narejena iz ilovice, ki ลกe danes sluลพijo bivanju, kar priฤa o kakovosti tega gradiva. A kakovost ni edIni razlog, da se odloฤimo za ta najpogosteje uporabljen gradbeni material na svetu ter z najdaljลกo tradicijo uporabe. Ilovica je z razvojem gradbeniลกtva dobila nove, sodobne naฤine uporabe, ohranila pa tiste lastnosti, ki prispevajo k zdravi bivalni klimi. Danes se ilovica najveฤ uporablja za notranje omete, ploลกฤe za suhomontaลพno gradnjo ter stenske barve.
Ena od odliฤnih lastnosti ilovice, ki je difuzijsko najbolj odprt material, je uravnavanje vlage v prostoru, saj lahko zelo hitro absorbira prekomerno vlago oz. jo po potrebi odda. V prostorih, ometanih z ilovico, se vlaga ohranja na idealnih 50โ55 %. ล e posebej je primerna za prostore z veliko vlage, kot so kopalnice in kuhinja, oziroma tam, kjer nastaja veliko vodne pare, kar lahko privede tudi do nastajanja plesni. Ilovnati omet sicer ne sme biti izpostavljen neposrednemu stiku z vodo, saj se lahko spere. Ph vrednost ilovice je sicer 7, kar je nevtralno. Ilovica je ลกe posebej primerna za alergike, saj ne vsebuje nobenih topil, konzervansov in sinetiฤnih snovi. Za strjevanje ni potrebno dodajati veziv, saj doseลพe trdnost samo s suลกenjem.
Izolacija
V zadnjem ฤasu gre vsa pozornost v ekologiji predvsem varฤevanju z energijo, zato so predvsem montaลพni objekti zaviti v debele ovoje toplotnih izolacij. Da bi dosegli visoke standarde energetske varฤnosti objektov v skeletni gradnji veฤji del konstrukcije zapolni izolacija. Notranjost objektov se zakljuฤuje z materiali, ki nimajo akumulacije in niso sposobni uravnavati klime v prostorih. Ta problem pa se nato reลกuje s prezraฤevalnimi sistemi.
V ekoloลกki gradnji za izolacijo uporabimo naravne izdelke, kot so lan, ovฤja volna, konoplja in lesne vlaknenke, znotraj pa jih brez dodatnih folij zakljuฤimo z ilovnatimi ometi ali suhomontaลพnimi ploลกฤami. Tako izdelan naravni sistem je res paropropusten, izolativen in sposonben prilagajanja razmeram v okolju in prostoru.
Ilovnati omet je cenjen tudi zaradi velike sposobnosti akumuliranja toplote in postopnega oddajanja le-te. Zato je najboljลกa reลกitev pri izvedbi sodobnih stenskih sistemov ogrevanja, kot tudi v kombinaciji s kaminom. Ilovica je tudi dober zvoฤni izolator, do neke mere blokira elektrosevanje ter nase veลพe neprijetne vonjave iz prostora. ล e en razlog veฤ za ilovnati omet v kuhinji ali kopalnici.
Teลพave so opozorilo!
Zdravo bivalno klimo lahko ustvarimo tudi z apnenimi ometi in apnenimi barvami. Materiali, v katerih je kot vezivo uporabljano apno, so primerni za sanacije starih objektov in povsod tam, kjer je vlaga v konstrukciji in prostoru zelo visoka, saj apno s svojo visoko baziฤnostjo prepreฤuje nastanek plesni in alg. V ekoloลกki gradnji se uporablja predvsem za izdelavo apnenih fasad, saj ลกฤiti fasadni ovoj pred vremenskimi vplivi.
ล kodljivo klimo prostora, ki ostaja oฤem skrita, predstavljajo tudi razliฤna nizkofrekvenฤna in visokofrekvenฤna sevanja. Poleg ilovnatega ometa, ki blaลพi vplive sevanja, je prostor moลพno zaลกฤititi z vgradnjo mreลพ ali tkanin proti sevanju, namestitvijo tkanin na steklene povrลกine. Zelo uฤinkovita in najbolj enostavna reลกitev pa je naravna barva proti sevanju, ki prostor pred sevanji zaลกฤiti tudi do 98-odstotno.
Pogosto nas ลกele teลพave, kot so utrujenost, alergije ali celo bolezen, opozorijo, da je lahko vzrok za to tudi v naลกem bivalnem okolju. Predvsem zato, ker so gradiva polna raznih dodatkov in sintetiฤnih snovi. Res je, da je za ekologijo ยปลพalยซ potrebno seฤi globlje v ลพep, a kaj nam pomaga, ฤe varฤujemo na raฤun dobrega poฤutja in zdravja?