0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Zdravilne rastlineNaravna pomoč za ožilje, krvni tlak in srce

Naravna pomoč za ožilje, krvni tlak in srce

MORDA VAS ZANIMA

Povišan krvni tlak ali hipertenzija je pomemben dejavnik za razvoj srčno-žilnih bolezni. Z zniževanjem povišanega krvnega tlaka je mogoče zmanjšati pojav možganske in srčne kapi ter srčnega popuščanja. Zelo pomembno vlogo igrajo zdrava prehrana z omejevanjem soli in hujšanje pri ljudeh s prekomerno telesno težo ter izogibanje stresnim situacijam. Torej osredotočimo se na uravnoteženo prehrano in seveda gibanje. Ker pa nam tudi narava ponuja veliko rešitev, si lahko v podporo poiščemo zdravilne rastline.

- Oglas -
  • Zelišča, ki delujejo kot diuretiki (povečajo izločanje vode iz ledvic), npr. njivska preslica, koprive, breza, zlate rozge, korenine navadnega gladeža, čaj vednozelenega gornika, peteršilja, zlate rozge, luštreka.
  • Zelišča, ki vplivajo na tonus žil: česen, čemaž, čajevec, plodovi gloga (povečajo črpalno moč srca), limonska trava, črnika ali zamorska kumina (izvlečki semen; ugoden vpliv tudi na krvni sladkor in nivo holesterola), listi bele omele, listi kapucinke, koriander, bazilika in kardamom.
  • Zelišča, ki zmanjšujejo razvoj ateroskleroze: koprive (korenine in nadzemni poganjki), listi artičoke, listi borovnice, česen in čemaž.
  • Posredno na krvni tlak vplivajo tudi rastline, ki pomirjajo, npr. baldrijan in melisa.
Čajna mešanica za znižanje krvnega tlaka

Visok krvni tlak

Čajna mešanica za znižanje krvnega tlaka

Potrebujemo:

  • vrelo vodo,
  • liste in cvetove gloga,
  • liste oljke,
  • zeli njivske preslice,
  • zeli bele omele,
  • liste navadne melise.

Priprava:

Eno do dve žličke čajne mešanice (zmešamo enake deleže posamezne rastline) prelijete s skodelico vrele vode (200 ml), dobro premešajte, pokrito pustite stati 10–15 minut in nato precedite. Spijemo 2–3 skodelice dnevno.

- Oglas -

Tinktura bele omele za znižanje krvnega tlaka

Potrebujemo: 60 g bele omele, 2 dl 70 % alkohola, 1 dl destilirane vode. Sesekljano suho belo omelo damo v steklenico in dodamo alkohol in destilirano vodo. Steklenico dobro zapremo in fino pretresemo. Ko odstoji 10 dni na toplem mestu, vsak dan večkrat pretresemo, po 10 dneh precedimo ter shranimo v suhem in temnem, hladnem prostoru. Uživamo 2–3 krat na dan po 30–40 kapljic tinkture v malo vode, pred jedjo.

Prašek bele omele za znižanje krvnega tlaka

Dobro posušene in zdrobljene liste bele omele moramo zmleti v droben prah. Vzemite 2–3-krat na dan za noževo konico praška, pomešanega z vodo ali mlekom.

Tinktura bele omele za znižanje krvnega tlaka

Nizek krvni tlak

Nizek krvi tlak ima pozitiven učinek, saj rečemo, da ima manj posledic na zdravje kot visok krvni tlak. Po drugi strani pa nas lahko precej moti stalna utrujenost in pomanjkanje motivacije. Zato nam lahko pomagajo že kopeli z zelišči, ki vzpodbudijo krvni pretok, vonjanje eteričnih olj, vtiranje olj v kožo, knajpanje telesa. Zelišča, ki pomagajo pri nizkem krvnem tlaku, so: rožmarin, ki vsebuje kafro, kolmež, sivka; kafra v rožmarinu vzpodbuja center za dihanje in krvni obtok in na ta način pomaga pri zvišanju krvnega tlaka. Tudi sivka vsebuje 2 % kafre. Za spodbuditev presnove se je izkazal kolmež, ki vsebuje terpene in eterična olja.

Kopel iz korenin kolmeža pri nizkem krven tlaku

100 g neolupljenih kolmežovih korenin prelijemo z 1 l vrele vode, pustimo stati 15 minut in še enkrat zavremo, precedimo in dodamo vodi za kopel.

- Oglas -

Funkcionalne teže s srcem

Ljudje s funkcionalnimi težavami s srcem imajo neprijeten občutek v območju srca, npr. pritisk in občutek nelagodja za prsnico ali bolečine srca. Drugi imajo lahko težave s hitrim bitjem srca. Pogosto se pojavijo nemir, občutek strahu in nespečnost, potenje in utrujenost. Funkcionalne težave s srcem so največkrat povezane s stresom in psihično kondicijo osebe, ki ima težave. Pri koronarni srčni bolezni so koronarne arterije, ki oskrbujejo srčno mišico, zožene ali celo zaprte. Srčna mišica reagira na pomanjkanje kisika z močnimi bolečinami, ki jo imenujemo angina pektoris. Delovanje srca lahko podpremo z rastlinskimi učinkovinami za razširitev ožilja in vzpodbujajo koronarno prekrvavitev; to so glog, srčnica, baldrijan. Glog, ki ga vsi dobro poznamo in ga sicer v prvi vrsti uporabljamo za uravnavanje srčnega ritma, a ne smemo pozabiti, da glogov čaj vpliva tudi na uravnavanje krvnega tlaka. Glog vpliva na moč krčenja srčne mišice ter izboljšujejo njeno prekrvavitev. Deljenolistna srčnica pa blago učinkuje na zniževanje krvnega tlaka in pomirja, zato se uporablja pri nervoznih težavah s srcem. Za zunanjo uporabo pa uporabimo gorčično seme.

Pripravimo si obkladek s semeni gorčice

4 jedilne žlice moke iz semen gorčice zmešamo v kozarcu mlačne vode v kašo. Nanesemo na tanek lanen prt in položimo na prsi ter pustimo 10–15 minut. Nato očistimo.

Olivni čaj proti holesterolu

Holesterol

Kopičenje holesterola in trigliceridov na steni žil, ki lahko sčasoma povzročijo zamašitev žil, kar lahko vodi v visok krvni tlak, možgansko kap, infarkt in aterosklerozo. Za preprečitev srčno-žilnih boleznih, povezanih z lipidi, lahko začnemo že danes, in sicer s spremembo življenjskega sloga. Začnemo z zdravo prehrano: zmanjšamo količino nasičenih maščobnih kislin, holesterola in rafiniranega sladkorja, poskrbimo za telesno aktivnost in s tem pomembno prispevamo k primerni telesni teži, ne kadimo in ne uživamo alkohola ter se seveda izogibamo stresu. Poleg zdravega življenjskega sloga pa se obrnimo tudi k naši naravi, ki nam kot vedno ponuja veliko za naše zdravje in notranje ravnovesje. Pri uravnavanju povišanega holesterola v krvi (preprečitev ateroskleroze) nam pomagajo: artičoka, semena lana, listi oljke, korenine regrata, česen, oreh, preslica, kopriva, konjska griva, omela, meta, melisa, glog, srčnica, materina dušica, borago, peteršilj, rman, baldrijan.

Čaj iz listov oljke, artičoke, peteršilja

Potrebujemo:

  • vrelo vodo,
  • 20 g listov oljke,
  • 15 g listov artičoke
  • 15 g listov peteršilja,
  • 2 žlici limoninega soka.

Priprava:

Sesekljane liste oljke, artičoke in peteršilja prelijemo z vrelo vodo, pokrito pustimo stati 15–20 minut, nato precedimo in dolijemo limonin sok. Čaj uživamo 15 dni po 2–3-krat na dan po 1 skodelico čaja.

Ožilje

Pri bolezni ven imamo največkrat v mislih zatekanja, občutek težkih nog, čiri na goleni, ki se težko celijo, krčne žile. Zato pri težavah z ožiljem pomagajo naslednje rastline: ajda, ki vsebuje rutin, šipek, medena detelja, divji kostanj, bodeča lobodika. Za zunanjo uporabo pa si lahko pripravimo obkladke iz cvetov arnike, kamiličnih cvetov, zeljnih listov. Ajda vsebuje veliko rutina, ki stabilizira in gladi notranje stene žil ter na ta način izboljša mikrocirkulacijo. Priporočljivi so zeljni obkladki, ker zelje zavira vnetje in blaži bolečine.

.

NAJNOVEJŠE