Sonce, morska voda in drugi dejavniki močno izsušijo kožo in lase, zato je tudi v poletnih mesecih potrebna ustrezna vlažilna in hranilna nega. Pri tem pa so premišljeno izbrana olja še kako uporabna.
Kozmetično uporabo olj običajno povezujemo predvsem z zimskimi meseci oziroma s hladnejšim delom leta. Čeprav drži, da je naša koža običajno najbolj suha prav pozimi – podobno pa velja tudi za lase –, so kakovostna olja tudi v poletnem času zelo koristna za kozmetično nego in razvajanje.
Izbiro olja za nego obraza prilagodite tipu svoje kože
Na prvi pogled se zdijo olja precej podobna. A čeprav si delijo določene skupne lastnosti, ima vsako olje svoje specifike, zato ni primerno za vse tipe kože. Tako so nekatera olja »lažja« kot druga, kar je še posebej smiselno upoštevati v poletnih mesecih. Izbira neustreznega olja lahko namreč povzroči zelo masten videz kože, kar je še toliko večja težava, če je vaša koža že v osnovi nagnjena k povečanemu izločanju maščob. Pomembno je torej, da pri izbiri upoštevate tip svoje kože. Obenem pa pri nanosu olja ne pretiravajte – običajno zadostuje že nekaj kapljic ali celo ena sama kapljica.
Suha koža
Čeprav se poleti stanje običajno nekoliko izboljša, imajo lahko ljudje, katerih koža je nadpovprečno suha, tudi v poletnih mesecih kar nekaj težav z zagotavljanjem, da je koža ustrezno navlažena. Hitra in učinkovita pomoč so lahko prav kakovostna olja, ki na koži ustvarijo tanko zaščitno plast, s čimer se prepreči čezmerna izguba vlage. Tako vam lahko olja pomagajo pri upočasnjevanju procesa staranja.
Prav na zelo suhi koži se namreč najprej pojavijo gubice. Kakovostna olja kožo oskrbijo tudi z mnogimi pomembnimi antioksidanti, kar prispeva k ohranjanju mladostnega videza. Seveda pa so lahko olja zelo koristna tudi pri izpuščajih, srbečici in podobnih neprijetnostih, ki pogosto spremljajo suho kožo. Če bi bilo mogoče vašo kožo opredeliti kot suho, si lahko praviloma tudi v poletnih mesecih privoščite nekoliko »težja« olja. Pri negi kože si lahko na primer pomagate z olji, kot so:
- arganovo olje,
- avokadovo olje,
- mandljevo olje,
- olivno olje.
Mastna koža
V poletnem času imajo običajno največ težav ljudje z mastno kožo. Zaradi vročine in vlage se lahko namreč izločanje maščob še poveča. Vendar pa je prepričanje, da takšna koža ne potrebuje nikakršnega vlaženja, kaj šele olj, zmotno. To, da je koža mastna, namreč še ne pomeni, da ji ne primanjkuje vlage. Koža je lahko tako istočasno mastna in dehidrirana. Pomanjkanje vlage lahko namreč lojnicam pošlje signal, da je potrebnih še več maščob. Tudi za mastno kožo so lahko tako olja zelo koristna, saj poskrbijo za globinsko vlaženje, obenem pa za oskrbo s številnimi pomembnimi hranili. Seveda pa pridejo tu v poštev predvsem lažja olja, na primer:
- šipkovo olje,
- olje grozdnih pečk,
- jojobino olje.
Mešana koža
Pri negi mešane kože moramo poiskati ravnovesje med ustreznim vlaženjem bolj suhih predelov in skrbjo za to, da s premastnimi in pretežkimi olji ne preobremenimo tistih delov kože, ki so nadpovprečno mastni (običajno je to predvsem t. i. T-predel, torej predel čela, nosu in brade). Dobra izbira za mešano kožo so denimo:
- korenčkovo olje (koristno tudi za rahlo naravno »porjavitev« kože),
- malinovo olje,
- marulino olje.
Najbolj uporabna eterična olja za poletni čas
V poletnih mesecih pa seveda niso uporabna le klasična rastlinska olja, ampak je dobro imeti pri roki tudi vsaj osnovno zalogo »poletnih eteričnih olj«, ki vam lahko pomagajo pri mnogih težavah, značilnih za ta letni čas. Nekaj naših predlogov:
- ETERIČNO OLJE GRENIVKE: vonj citrusov predstavlja prijetno osvežitev v vročih poletnih dneh. Eno najbolj uporabnih olj v tem letnem času je eterično olje grenivke, ki je znano tudi po protivnetnem delovanju. Če ga boste razredčili z osnovnim rastlinskim oljem, ga lahko tako uporabite za masažo razbolelih sklepov, ki so pogosta težava v poletnem času, ko smo običajno nekoliko bolj aktivni kot sicer. Tako pripravljeno mazilo lahko uporabite tudi za nego manjših ranic ali prask. Obenem pa vonj citrusov odganja mnoge insekte. Grenivkino eterično olje je zato pogosta sestavina naravnih repelentov, v katerih se večkrat znajdejo tudi druga eterična olja citrusov, npr. limonino in limetino, še posebej pa eterično olje limonske trave, ki je zato prav tako »obvezna oprema« za poletni čas.
- ETERIČNO OLJE METE: zaradi antiseptičnih lastnosti je olje zelo uporabno za pospešitev celjenja kože. Podobno kot eterična olja, pridobljena iz grenivk, pa bo tudi meta poskrbela za zaščito pred številnimi insekti.
- ETERIČNO OLJE ČAJEVCA: uporabite ga lahko v naravnih dezodorantih (npr. v kombinaciji s kokosovim oljem in sodo bikarbono), saj učinkuje protibakterijsko in preprečuje razvoj neprijetnih vonjav. Koristno je tudi kot pomoč pri glivičnih okužbah. Zelo prav pa vam bo prišlo tudi v primeru težav s prhljajem.
- ETERIČNO OLJE SIVKE: vonj sivke marsikoga v hipu spomni na poletje. S tem eteričnim oljem si lahko zelo uspešno pomagate pri sproščanju, (vročinskih) glavobolih in pri blaženju težav s spanjem. Privoščite si lahko na primer sproščujočo kopel z dodatkom eteričnega olja sivke ali pa eterično olje nakapljate v stekleničko z vodo, z mešanico pa nato rahlo popršite posteljnino, preden se odpravite spat.
- ETERIČNO OLJE MUŠKATNE KADULJE: podobno kot čajevec je tudi to eterično olje odlična izbira za uporabo v doma izdelanih dezodorantih. Ker učinkuje kot naravni astringent, je zelo uporabno tudi v naravnih tonikih, ki pomagajo pri zmanjšanju por – torej pri težavi, ki je še posebej razširjena med tistimi z mastno kožo.
Olja v kombinaciji z aloe vero kot pomoč pri negi opeklin
Vas je opeklo sonce? Priporočamo uporabo doma pripravljenega hladilnega mazila, pripravljenega iz mešanice olj (klasičnih in eteričnih) ter aloe vere, ki kožo pomiri in ki pospeši njeno celjenje. Najprej zmešajte enako količino kokosovega olja in gela aloe vere, nato pa dodajte še nekaj kapljic eteričnega olja sivke ter eteričnega olja mete. Na koncu po kapljicah dodajajte mandljevo olje, da dosežete želeno gostoto mazila.
Hranilna in obnovitvena poletna maska za lase iz olj in avokada
Kombinacija sonca, klora v bazenih in morske soli običajno ni najbolj ugodna za naše lase. Če so vaši lasje poleti nadpovprečno štrenasti oziroma v zelo slabem stanju, jim je dobro vsaj enkrat tedensko privoščiti hranilno masko iz olj, polno koristnih maščob.
Kot osnovo uporabite polovico zrelega avokada, ki ste ga pretlačili z vilicami. Nato primešajte 2 žlici staljenega kokosovega olja in 1 žlico olivnega olja. Na koncu dodajte še približno 5 kapljic eteričnega olja rožmarina, ki ima izjemno pozitiven vpliv na lasne mešičke, s čimer spodbuja obnovo las. Masko nanesite na lase in lasišče pred umivanjem las. Pustite, da učinkuje vsaj približno pol ure.
Naravni repelent iz mešanice olj za zaščito pred insekti
Tistim, ki se pogosto zadržujete v naravi, bo prišel zagotovo zelo prav tudi naravni repelent, ki zmanjša nevarnost za pike insektov. Uporabite pa ga lahko seveda tudi doma oziroma v okolici svojega doma, če se želite zaščititi pred komarji.
Naravni repelent pripravite tako, da vzamete približno 100 gramov kokosovega olja, ki ga najprej segrejte, da preide v tekoče agregatno stanje. Nato vanj vmešajte 20 kapljic eteričnega olja limonske trave, 8 kapljic eteričnega olja rožmarina, 8 kapljic eteričnega olja cedre in 8 kapljic eteričnega olja evkaliptusa ali čajevca. Počakajte, da se mazilo ohladi in strdi, nato pa ga uporabljajte po potrebi, pri čemer se seveda še posebej osredotočite na tiste dele kože, ki niso zaščiteni z oblačili.