DomovNoviceNadgradnja daljinskih pohodniških poti na Gorenjskem

Nadgradnja daljinskih pohodniških poti na Gorenjskem

Upravitelji daljinskih pohodniških poti na Gorenjskem so na nedavnem srečanju poudarili potrebo po nadgradnji poti in izboljšanju infrastrukture. Med ključnimi temami so izpostavili pomen vodenih izletov, izobraževanja turističnih ponudnikov ter pridobivanja sredstev za ureditev počivališč, razglednih točk in izboljšanje javnega prevoza. Prav tako so razpravljali o skupni predstavitvi poti na digitalni platformi Outdooractive.

- Oglas -

Srečanje, ki ga je gostila Razvojna agencija Zgornje Gorenjske v okviru odbora za turizem in kulturo pri razvojnem svetu gorenjske regije, je združilo upravitelje daljinskih pohodniških poti. Ti so izmenjali izkušnje, predstavili dosežke ter razpravljali o skupnih projektih za prihodnost.

Daljinske poti kot priložnost za razvoj trajnostnega turizma

Pohodništvo je vse bolj priljubljena oblika turizma, saj ponuja avtentičnost in edinstveno izkušnjo. Daljinske pohodniške poti na Gorenjskem privabljajo tako domače kot tuje obiskovalce. Udeleženci srečanja so se strinjali, da bi bilo koristno poti nadgraditi in jih celovito predstaviti na platformi Outdooractive. Prav tako so izrazili željo po vključitvi v projekte lokalnih akcijskih skupin, ki bi omogočili ureditev dodatnih počivališč, razglednih točk in izboljšanje dostopnosti javnega prevoza.

Poudarili so tudi pomen izobraževanja turističnih ponudnikov, ki lahko z ustreznim znanjem in promocijo obogatijo ponudbo ter obiskovalcem omogočijo boljše izkušnje zunaj najbolj obremenjenih destinacij. Posebno pozornost so namenili tudi organizaciji vodenih izletov, ki omogočajo boljše usmerjanje obiskovalcev in zmanjšanje vpliva množičnega turizma.

- Oglas -

Uspešni primeri in načrti za prihodnost

Med uspešnimi primeri daljinskih poti je izpostavljena pot Julijana, ki povezuje deset občin Triglavskega narodnega parka. Njen glavni cilj je razpršitev gostov in zmanjšanje obremenitve najbolj obiskanih vrhov Julijskih Alp. Kljub uspehu pa se njeni upravljavci soočajo z izzivi, povezanimi s stroški licenc, označevanja poti, koordinacije in trženja.

Podoben model sledi tudi daljinska pohodniška pot Karavanke, ki povezuje sedem občin in ponuja raznolike etape. Ta pot se izogiba najbolj obremenjenim območjem, kot so Kofce, Zelenica, Stari Ljubelj, Stol in Golica, ter usmerja obiskovalce na manj obremenjena, a prav tako zanimiva območja.

Pohodniške poti v Kamniško-Savinjskih Alpah povezujejo šest občin in štiri lokalne akcijske skupine. Na tem območju se je Hop on – hop off avtobus izkazal za uspešno pobudo pri razvoju trajnostnega turizma. Trenutno poteka ustanovitev Zavoda Kamniško-Savinjske Alpe, ki bi prevzel upravljanje teh poti.

Loška planinska pot, ki kot obhodnica obstaja že več kot 50 let, je bila nedavno nadgrajena z digitalizacijo in novo spletno stranjo v slovenskem in angleškem jeziku. Razdeljena je na 12 etap, upravljavci pa si prizadevajo za dodajanje razgledišč, izboljšanje povezav z javnim prevozom in boljšo skrbniško ureditev.

- Oglas -

Srečanje je jasno pokazalo, da je prihodnost daljinskih pohodniških poti na Gorenjskem v sodelovanju, digitalizaciji in nadgradnji infrastrukture, ki bo omogočila trajnosten razvoj pohodniškega turizma.

STA / Urednistvo
STA / Urednistvo
Članek je pripravljen v sodelovanju oziroma iz virov Slovenske tiskovne agencija (STA), ki je vodilni slovenski ponudnik medijskih vsebin za domače in tuje javnosti.

NAJNOVEJŠE