DomovZdravilne rastlineLučnik za poškodovano sluznico

Lučnik za poškodovano sluznico

LučnikNavadni lučnik (Verbascum phlomoides) boste sredi poletja našli ob poteh, na posekah in suhih krajih v nižinskih delih Slovenije.

- Oglas -

Stebelni listi so zeleni, niso dlakavi, se le malo ali pa sploh ne iztezajo po steblu. Listni rob je nerazločno nazobčan, cvetovi pa so v sestavljenih socvetjih. Cvetni venec je širok nad 3 cm, rumen, prašne niti so belodlakave z vijoličnimi prašnimi nitmi.

Lučnik vsebuje saponine, ki pospešujejo izkašljevanje. Cvet, vsebuje sluzi, saponine, pa tudi iridoide in flavonoide. Velecvetni in navadni lučnik vsebujeta več sluzi, drobnocvetni pa več saponinov.

S svojimi sluzmi zavaruje poškodovano žrelno sluznico in odpravi draženje na kašelj, s saponini pa omogoča izkašljevanje, po vsej verjetnosti z draženjem želodčne sluznice, kar refleksno spodbudi izločanje sapnične sluzi v dihalih.

- Oglas -

Uporaba:
Naredi se poparek – skodelica vrele vode se prelije čez tri do štiri žličke (1,5 do 2g) zdravila in po 10 do 15 minutah precedi. Zdravilo se lahko tudi vsuje v hladno vodo in greje do vrenja, preden se za omenjen čas odstavi in precedi.

- Oglas -
Bodi Eko
Bodi Eko
Na uredništvu s skupnimi močmi pripravljamo številne članke in prispevke za zdravje in zdravo življenje, ekologijo ter nasvetov za dom ter učinkovito rabo energije Že več kot 20 let spremljamo in raziskujemo omenjena področja ter se ves čas izobražujemo in nadgrajujemo svoje znanje.

NAJNOVEJŠE