Razgibana slovenska pokrajina nas naravnost vabi na kolesarjenje, da se podamo s kolesom odkrivati njene naravne lepote. Kolesarske poฤitnice so idealna izbira za tiste, ki vam lenarjenje na plaลพah ni najbolj blizu.
Kolesarjenje je koristno za zdravje
ลฝe deset minut voลพnje s kolesom na dan ima izjemne uฤinke na zdravje. Poleg tega, da na ta naฤin izboljลกujete telesno pripravljenost in pomagate miลกicam, da postanejo bolj ฤvrste (ลกe posebej priporoฤljivo je kolesarjenje za ลพenske, saj najbolj utrjuje prav problematiฤne predele na nogah in trebuhu), z njim poveฤujete zmogljivost srca, oลพilja in dihal. Glede na to, da boste s kolesarjenjem obremenjevali le spodnji del telesa, je priporoฤljivo, da miลกice zgornjega dela utrjujete s kakim drugim ลกportom ali s tem skupinam miลกic prirejenimi telovadnimi vajami. Dobra kombinacija sta kolesarjenje in plavanje.
Kako kolesarjenje deluje na naลกe telo?
Razmerje utrjevanja zgornjega dela telesa prilagodite sorazmerno kolesarski vadbi. ฤe ลพelite s pomoฤjo kolesarjenja izgubiti odveฤne kilograme boste morali kolesariti vsaj eno uro na dan. Za optimalni uฤinek popijte na dan tudi najmanj dva litra vode in obogatite prehrano z veฤ sadja (samo zjutraj) in zelenjave.
Kako izbrati kolo
V trgovinah so na voljo razliฤne vrste koles. Kakลกno kolo boste izbrali, je odvisno od tega, kakลกne kolesarske izzive si boste ลพeleli privoลกฤiti v prihodnosti. Za kolesarjenje po mestu bo dovolj navadno cestno, morda rabljeno kolo, razen v primeru, da nameravate kolesariti ลกportno, torej ne zgolj, da bi priลกli od ene toฤke do druge. V primeru, da ste se resno odloฤili za rekreacijo, se vam splaฤa porabiti za kolo nekoliko veฤ denarja.
Kolo za kolesarjenje v naravi
Za izlete v naravo izberite gorsko ali treking kolo, ki vam bo pomagalo premagovati neravne terene. Poleg naลกtetih so v trgovinah na voljo ลกe BMX-i in specialke. V trgovinah vam bodo pri izbiri kolesa najverjetneje pomagali prodajalci, vseeno pa je dobro, da poznate osnovne razlike med kolesi, ki so na voljo. Gorska kolesa, ki so, kot pove ลพe ime, namenjena kolesarjenju po vzpetinah in zahtevnih podlagah, kot je makadam, imajo vzmeti in nekoliko ลกirลกe pnevmatike. ล irลกe so pnevmatike, bolje se kolo oprijema podlage in teลพje boste na neravnih terenih z njim padli. V nasprotju z gorskimi kolesi imajo cestna kolesa navadno tanke pnevmatike in so namenjena predvsem voลพnji po tlakovanih cestah.
S kolesom po cestah in kolesarskih stezah
Cestna kolesa so odliฤna za tiste, ki se s kolesarjenjem ne boste ukvarjali ลกportno, ampak boste kolo izkoriลกฤali kot mestno prevozno sredstvo. Dodatna prednost nekaterih cestnih koles je posebna oblika okvirja, ki poskrbi, da je kolesarju udobno tudi, ฤe sede na kolesu preลพivi po veฤ ur. ฤe ลกe ne veste, ali boste kolo potrebovali za voลพnjo v sluลพbo ali za izlete v naravo, oziroma se o tem ne morete odloฤiti, je najboljลกa izbira za vas treking kolo. Treking kolesa namreฤ zdruลพujejo lastnosti cestnih in gorskih koles in se odliฤno obnesejo na katerem koli terenu.
Za tiste, katerih kolesarska navduลกenost preseลพe meje rekreacije, so v trgovinah na voljo tako imenovane specialke. Gre za kolesa, ki imajo izjemno ozke pnevmatike in s katerimi je mogoฤe kolesariti izjemno hitro. Ker so zelo lahka (kar pripomore tudi k hitrosti), jih ne bo teลพko vzeti v roke in prestaviti, ฤe boste med kolesarjenjem naleteli na kakลกno oviro. BMX kolesa so zelo priroฤna za uฤenje voลพnje s kolesom, saj so zaradi specifiฤne oblike zelo stabilna. V ลกportnih in rekreativnih krogih uporabljajo BMX-e za izvajanje akrobacij ali na posebnih BMX progah.
Dodatna oprema za kolo
Poleg primernega kolesa boste za resno kolesrjenje potrebovali tudi dodatno opremo. Slednja vsekakor ni zgolj modna muha, ampak vam, ลกe posebej ob zahtevnejลกih kolesarskih projektih, lahko izjemno olajลกa voลพnjo. Posebna kolesarska oblaฤila nudijo zaลกฤito pred premoฤnim pritiskom sedeลพa na zadnjo plat, poleg tega pa so dovolj zraฤna, hkrati pa odvajajo znoj. Tudi kolesarski ฤevlji so pomemben del opreme vsakega kolesarja. V primernih ฤevljih ostane noga suha, saj so kolesarski ฤevlji narejeni zraฤno. Nogavice za kolesarjenje naj bodo iz frotirja ali umetnih materialov, nikakor pa ne iz bombaลพa, saj ta slabo odvaja vlago, hkrati pa je ne vpija preveฤ dobro.
Priroฤna stvar so posebne potovalne torbe za na kolo, ฤeprav bo za krajลกe voลพnje dovolj, ฤe vzamete s seboj kak manjลกi nahrbtnik. V njem ne smejo manjkati bidon z vodo, sonฤna oฤala in anorak za primer, ฤe se bo med voลพnjo skisalo vreme. Za konec boste potrebovali ลกe kolesarske rokavice, ki bodo lovile znoj in prepreฤevale, da bi vam roka drsela. Ne pozabite na primerne ฤelade za kolesarjenje, ลกe posebej ne na ฤelade za otroke.
Otroci in kolesarjenje
ฤe imate radi kolesarjenje in imate manjลกe otroke, si priskrbite poseben sedeลพ. V trgovinah so na voljo tako sedeลพi, ki jih pritrdite pred ali za svojega, pa tudi male pokrite prikolice. Sedeลพ izberite glede na svoje kolesarske spretnosti in otrokovo starost. Otroci, ki se bodo z vami vozili na lastnih kolesih, naj vozijo pred vami (ฤe boste z njimi sami), sicer pa je najbolje, da kolesarijo na sredi med dvema odraslima. Dobro je, da imajo otroci, ko se odpravite na kolesarjenje, poleg ฤelade na sebi ลกe ลกฤitnike za komolce in kolena. Teren in razdaljo prilagajajte otrokovim kolesarskim zmogljivostim.
Najbolje bo, ฤe boste na kolesarjenju z otroki raje izbirali manj prometne gozdne poti. ล e posebej poleti poskrbite za dovolj postankov, na katerih naj se vaลก malฤek okrepฤa z vodo in po potrebi tudi s hrano. Za veฤjo vzdrลพljivost je dobro, da so poฤitki razporejeni v enakomernih ฤasovnih razmahih (npr. na eno uro). Za vsak primer vzemite na izlet tudi mazilo proti miลกiฤnim krฤem in razkuลพilo v razprลกilu. ฤe se boste vozili po vodnatem obmoฤju, ne pozabite na sredstvo proti komarjem. Ob sonฤnem vremenu v vaลกem nahrbtniku ne sme manjkati sonฤna krema s primernim zaลกฤitnim faktorjem.
Tik pred kolesarskim izletom
Preden se odpravite na daljลกi kolesarski izlet, preverite, ali imate napolnjene zraฤnice. ฤe imate primerno kolo, bo (ลกe posebej, ฤe greste na izlet z druลพino) dobro, da vzamete s seboj tudi tlaฤilko. Pred odhodom se prepriฤajte, da na kolesu dobro delujejo zavore. Dan pred odhodom preverite vremensko napoved, ฤe je primerna za kolesarjenje. V nasprotju z izleti, na katere se podate z avtom ali peลก, so kolesarski izleti ob nepriฤakovanih padavinah ลกe posebej neprijetni, saj poleg tega, da vas bo zmoฤilo, tvegate tudi zdrs in poslediฤni padec.
Na kolesarjenju
ล e posebej poleti lahko telo na kolesu hitro dehidrira, zato mu med kolesarjenjem privoลกฤite primerno koliฤino vode. Vodilo pri tem, koliko piti, je, da pijete ฤim bolj pogosto (npr. na 15 minut) po manjลกe koliฤine tekoฤine. Ko na kolesu postanete ลพelji, to namreฤ pomeni, da je telo ลพe dehidriralo; potrebovalo bo precej energije, preden se bo uspelo vrniti v naravno ravnovesje. Poznavalci priporoฤajo tudi, da pred kolesarskim izletom popijete v dveh etapah po pol litra tekoฤine. Ali pijete dovolj ali ne, lahko preverite po barvi urina. V primeru, da v telo vnaลกate dovolj tekoฤine, je ta prozoren. Najboljลกa tekoฤina za pitje na kolesarskem izletu je navadna voda sobne temperature.
Ob velikem naprezanju je priporoฤljivo med kolesarjenjem poseฤi po izotoniฤnih pijaฤah, ki vam bodo poleg tekoฤine dovajale tudi elektrolite. Mehurฤkaste pijaฤe in energetski napitki niso priporoฤljivi, slednji tudi zato, ker odvajajo vodo in so, ฤe jih pijemo v vroฤih dneh, prej ลกkodljivi kot koristni. ฤe vi ali kolesarji, s katerimi se podajate na izlet, zaฤutite omotiฤnost, vrtoglavico ali se vam megli pred oฤmi, se nemudoma zaustavite in osebi s teลพavami ponudite vodo. Preden se podate naprej, naj se oseba dodobra spoฤije. Znak za alarm je poleg ลพe omenjenih tudi ลกibak srฤni utrip.
Kolesarjenje po Sloveniji
Slovenija ima veliko zanimivih kolesarskih poti za kolesarjenje, ki jih je vredno raziskati. Najbolj kolesu prijazne so opremljene s kolesarskimi informativnimi toฤkami. Najdete jih v naslednjih krajih:
- Vipava
- Dravograd
- Ilirska Bistrica
- Cerkno
- Jamnica
- Ljubljana
- ล entjur
- Ankaran
- ฤateลพ ob Savi
- Idrija
- Jeruzalem
- Kamnik
- Kobarid
- Koper
- Maribor
- Moravske Toplice
- Postojna
- Radovljica
- Ravne na Koroลกkem
- Slovenj Gradec
- ล marjeลกke Toplice
- Trebnje
- Bohinj โ Ribiฤev laz
- Nova Gorica
- Luฤe
- Bled
- Bovec
- Kranjska Gora
- Novo mesto
- Velenje
- Bohinjska Bistrica
- Podฤetrtek
- ล kofja Loka
- Rogatec
- Kranj
Na spletu so o kolesarskih poteh po Sloveniji na voljo ลกtevilne informacije, s pomoฤjo katerih se boste laลพje odloฤili, kam iti na izlet (dobre informacije na primer ponuja https://www.slovenia.info). Veฤina kolesarskih poti je speljanih tako, da ob poti naletite na krajevne kulinariฤne in kulturne znamenitosti.
Kolesarska pot Lisca
Laลกko, Lahomno, Vrh nad Laลกkim, Velike Gorelce, Miลกji Dol, Jurkloลกter, Polana, Sele, Lisca, Polana, Paneฤe, Rimske Toplice, Strensko, Laลกko.
Za bolj izurjene kolesarje je nadvse prijetna kolesarska pot Lisca, dolga nekaj manj kot 50 km. Po njej se boste vozili pribliลพno 4 ure, najbolj pa je, da za kolesarjenje izberete gorsko ali treking kolo. Na poti si boste lahko med drugim ogledali Cerkev Matere Boลพje, Konjeniลกki klub Samorog, Kartuzijo Jurkloลกter, Cerkev sv. Kancijana, Tonฤkov dom na Lisci, turistiฤno kmetijo Kozmus in domaฤijo Antona Aลกkerca.
Preberite tudi: Kako izbrati kolo: Na kaj moramo biti pozorni ob nakupu kolesa