Japonska agencija za vesoljske raziskave (Jaxa) ima velike ambicije. Energijske probleme ลพelijo reลกiti tako, da bodo postavili energijsko postajo kar v vesolje.
S tem pa ลพelijo omiliti tudi probleme globalnega segrevanja. Tako so izbrali ekipo raziskovalcev in inลพenirjev, ki bodo to idejo uresniฤili in zgradili vesoljski solarni energijski sistem (SSPS).
Naฤrt je takลกen, da naj bi naredili veฤ kilometrov dolgo fotovoltaiฤno ploลกฤo, podobno takลกnim, kot jih uporabljamo ลพe danes. Vendar pa bo za razliko od teh, ta postavljena v geostacionarno orbito.
Sonฤni ลพarki naj bi bili v vesolju kar petkrat moฤnejลกi kot na Zemlji, kar pomeni, da bo lahko ta ploลกฤa sprejela ogromne koliฤine energije.
Sonฤna energija je tudi ena izmed obnovljivih virov energije, zato lahko pomaga reลกiti probleme, s katerimi se sooฤamo na Zemlji.
Energija, zbrana v vesolju bo nato preneลกena na Zemljo s pomoฤjo laserskih ลพarkov ali mikrovalovov. Jaxa trdi, da je taลกen sistem varen, ฤeprav pa priznajo, da je teลพko pomiriti javnost, glede na to, da je tu govora o ogromnih laserjih. Zato bodo ti sprejemniki postavljeni nekje v morju.
Prototip je tako planiran za leto 2020, prvo postajo pa naj bi postavili v vesolje do leta 2030. Ta pa bi naj proizvegla okoli en gigawat energije, kar lahko primerjamo z srednje veliko jedrsko elektrarno.