Pozdravljeni!
Zasledila sem ฤlanek Setev sladkorne pese za svoj sladkor. V ฤlanku je omenjeno, da natanฤnejลกi postopek sledi, ker pa ga do danes v nobeni od naslednjih ลกtevilk nisem zasledila, vas prosim, ฤe mi ga lahko poลกljete kar po elektronski poลกti oziroma ga objavite v eni od naslednjih revij. V zvezi s samooskrbo in zdravo hrano mislim, da bi bilo to zelo dobro, zdaj ko smo svojo edino tovarno sladkorja poslali na odpad zgodovine.
Hvala in lep pozdrav!
Marinka B.
Prav vesela sem vaลกega vpraลกanja. Sladkor iz sladkorne pese me je, priznam, lansko leto zelo ยปmuฤilยซ. Ko sem se pogovarjala s starejลกo gospo, je beseda dala besedo in s kavnega zrna sva priลกli tudi na pogovor, kako je je bilo vฤasih, kako so te dobrine dragocene in kako so svoj sladkor delali doma. Omenila mi je pribliลพen recept, ki se ga spomni iz svojega otroลกtva.
Ko sladkorno peso poberemo (druga polovica septembra), jo dobro oฤistimo, odreลพemo korenino in zgornji del (z listi vred). Upoลกtevamo, da razliฤne sorte vsebujejo razliฤen odstotek saharoze v korenu in da je ta precej majhen glede na vso teลพo โ od 14 do 21 %. ฤe pa izberete sorto, ki ni namenjena pridobivanju sladkorja, je ta odstotek lahko ลกe niลพji. Kar nekaj sladkorne pese bomo torej potrebovali, vendar za zaฤetek vzemimo manjลกo koliฤino.
Sladkorno peso zreลพemo na majhne kocke ali listiฤe ali si pomagamo z multipraktikom in grobo sesekljamo oฤiลกฤene korene. Dobljene koลกฤke damo v primerno velik lonec in jih prekrijemo z vodo (vode naj bo toliko, da so vsi koลกฤki pod vodo). Nato med rednim meลกanjem (kot pri kuhanju marmelade) segrevamo do vrenja, in ko doseลพe toฤko vrenja, zmanjลกamo ogenj in tako pustimo, da se poฤasi kuha na zmernem ognju, da se izloฤa voda. Kuhamo dokler niso koลกฤki zmehฤani, kuhani; traja pribliลพno eno uro, preverimo lahko s stiskom med prsti.
Nato dobljeno maso skozi gazo ali podobno tkanino ali drobno cedilo precedimo v lonec , dobro odtisnemo, da se izloฤi ฤim veฤ tekoฤine s koลกฤkov. Ponovno zaฤnemo s kuhanjem, tekoฤino redno meลกamo. Voda naj tako izpareva, dokler ne dobimo zmesi, ki je po viskoznosti podobna medu ali gostemu sirupu. To pokrijemo in pustimo, da se ฤez noฤ ohladi. Ko se tekoฤina ohlaja, nastajajo kristal, in to je naลก sladkor. Sicer ni ฤisto bele barve, kot smo ga vajeni, a je naลก domaฤi sladkor. ฤe vam bo po ohlajanju nastalo samo nekaj kristalov in bo ลกe nekaj tekoฤine, izloฤite kristale ven in tekoฤino ลกe malo pokuhajte (ponovno na zmernem ognju do goste tekoฤine in ponovno ohlajajte). Ker se sฤasoma tudi v posodah v shrambi sladkor ลกe naprej kristalizira in nastane res trda zmes, priporoฤamo, da ga, preden ga shranite, razdelite v manjลกe posode, sicer se vam lahko zgodi, da boste imeli en velik kos, ki ga boste le s teลพavo nalomili, oziroma ga v shrambi veฤkrat premeลกate ali zdrobite.
ฤe pese ne boste porabili naenkrat, jo lahko skladiลกฤite. Za skladiลกฤenje namenimo samo nepoลกkodovane in ฤim bolj ฤiste pese. Sladkorno peso damo na kup, lahko jo tudi pokrijemo, da jo zaลกฤitimo pred mrazom. V kupih skladiลกฤena pesa pomrzne pri โ3 do โ5 หC. Pomrznjeni koreni izgubijo na teลพi in tudi na vsebnosti sladkorja, zato niso veฤ najbolj primerni za pridobivanje sladkorja.
Vedno znova sem preseneฤena, kaj vse so vฤasih znali doma narediti in kako danes to vse na novo odkrivamo. Samo upamo lahko, da bomo tudi mi z leti to znanje pridobili nazaj in lahko poskrbeli sami zase.