Hipoglikemija je izraz, ki oznaฤuje zelo nizko raven sladkorja oziroma glukoze v krvi. Ker je lahko hipoglikemija zelo nevarna, je nujno, da znamo prepoznati znake, ki opozarjajo na hitro upadanje koliฤine sladkorja v krvi โ tako pri sebi kot pri bliลพnjih. ฤe bomo hitro ugotovili, kaj se dogaja, bo moลพno tudi hitro ukrepanje. Hkrati pa je dobro vedeti, zakaj sploh pride do hipoglikemije. Poslediฤno boste lahko z ustreznimi preventivnimi ukrepi v prihodnje zmanjลกali tveganje za tovrstne teลพave.
Hipoglikemija ima nekaj tipiฤnih znakov in simptomov
Najpogostejลกi simptomi, ki opozarjajo na hipoglikemijo oziroma nevarnost hipoglikemije, so tresavica, moฤnejลกe znojenje, bledica, pospeลกen ali neenakomeren srฤni utrip, zamegljen vid, omotica, obฤutek ลกibkosti, nemir in poveฤana razdraลพljivost.
Vse to obiฤajno spremljata tudi obฤutek hude lakote in zmedenost oziroma nezmoลพnost koncentracije. Obenem se lahko pridruลพi tud mravljinฤenje na obmoฤju ustnic oziroma ust, ลกe posebej pri resnejลกih oblikah hipoglikemije, za katero so hkrati znaฤilne teลพave s koordinacijo. ฤe ne ukrepate, lahko pride do izgube zavesti. V skrajnem primeru pa predstavlja hipoglikemija celo nevarnost za smrt.
Kaj so moลพni vzroki za hipoglikemijo?
ล e posebej visoka nevarnost za hipoglikemijo obstaja pri sladkornih bolnikih, ki uporabljajo inzulin. ฤe je odmerek inzulina previsok, se lahko namreฤ raven glukoze v krvi zniลพa prehitro oziroma preveฤ. Pogost razlog za hipoglikemijo je lahko tudi neredno prehranjevanje. V primeru izpuลกฤanja obrokov ali nezadostnega vnosa hrane lahko torej krvni sladkor hitro pade pod normalno raven.
Dejavnik, ki lahko poleg tega prispeva k nevarnosti za hipoglikemijo, je pretiravanje s telovadbo, ลกe posebej v kombinaciji z neustrezno prehrano. Vฤasih je lahko hipoglikemija povezana tudi z uporabo doloฤenih zdravil. Med zdravila, katerih moลพen stranski uฤinek je pretiran padec glukoze v krvi, sodijo doloฤena zdravila za revmatska obolenja in poviลกan krvni tlak.
Poveฤano nevarnost za hipoglikemijo predstavlja tudi uลพivanje alkohola. To velja ลกe posebej za veฤje koliฤine alkohola, saj so v tem primeru jetra preobremenjena, zato se lahko ustavi proces sproลกฤanja zalog glukoze (gre za t. i. glikogen โ preseลพek glukoze, ki se shranjuje v jetrih) v krvni obtok, ko je to potrebno. Med moลพne vzroke oziroma povode za hipoglikemijo pa sodijo tudi doloฤene bolezni (bolezni jeter, ledviฤna obolenja, moteno delovanje endokrinih ลพlez, nekatere vrste raka โฆ).
Preventivni ukrepi in prva pomoฤ
V primeru ponavljajoฤih se teลพav s hipoglikemijo je nujno, da poiลกฤete vzrok in ga poskuลกate odpraviti. ฤe uporabljate inzulin, je zelo vaลพno, da zares natanฤno sledite navodilom za pravilno uporabo. Hkrati je pomembno redno merjenje koliฤine sladkorja v krvi, saj lahko tako po potrebi prilagodite odmerek. Izogibajte se alkoholu in ne preskakujte obrokov. ฤe ste poveฤali koliฤino telesne aktivnosti, pazite, da boste temu prilagodili svojo prehrano.
ล e posebej za sladkorne bolnike je pomembno, da imajo vedno pri sebi manjลกi prigrizek (na primer sadno ploลกฤico), s pomoฤjo katerega lahko poskrbite za hitro poveฤanje koliฤine sladkorja v krvi, ฤe opazite simptome, ki opozarjajo na hipoglikemijo. Zelo pomembno je, da imate prigrizek pri sebi med telesno aktivnostjo, predvsem ฤe veste, da okoli vas ne bo veliko ljudi.
Hkrati pa je seveda nujno, da tisti, ki imate pogosto teลพave s hipoglikemijo, o tem obvestite ljudi, s katerimi ste v stiku vsakodnevno, na primer sodelavce, in jim posredujete navodila za pravilno ukrepanje. Tako bodo lahko v primeru resnejลกe oblike hipoglikemije hitro posredovali. Po potrebi lahko nosite tudi posebno zapestnico ali obesek, na katerem so navedene vaลกe zdravstvene teลพave. To je lahko ลกe posebej koristno, ฤe bi bila potrebna zdravstvena pomoฤ. Medicinsko osebje bo tako laลพje ugotovilo, da je v ozadju najverjetneje hipoglikemija.