Ginko biloba vsebuje učinkovine, ki pomagajo širiti krvne žile, zaradi česar potem kri lažje potuje po nogah, rokah, stopalih, dlaneh in možganih. Te učinkovine hkrati onemogočajo delovanje za zdravje škodljivih prostih radikalov. Med temi zdravilnimi učinkovinami naj še posebej izpostavimo flavonske glikozide, ginkolide in bilobalide. V zadnjih desetletjih je ginko biloba postal priljubljen dodatek za izboljšanje spomina, koncentracije in splošnega zdravja.
Ginko biloba – živi fosil in rešitelj za naše možgane
Ginko biloba sicer izvira s Kitajske. Charles Darwin ga je poimenoval kar živi fosil, saj raste že 300 milijonov let. Danes ginko gojijo predvsem v samostanskih vrtovih in parkih. Kitajci mu pravijo drevo z račjimi nogami, saj njegovi pahljačasti listi spominjajo na račjo plavut. Sicer ginko zraste tudi do 40 metrov visoko, zanj pa je značilna tudi izjemno dolga življenjska doba, saj lahko doseže tudi več kot 1000 let, kar je res presunljivo. Je izjemno trdoživa rastlina, saj je zelo dobro odporen proti škodljivim žuželkam, virusom, bakterijam in onesnaženemu zraku. Ginku takšno trdoživost lahko pripišemo zaradi izjemno močnega antioksidantnega delovanja, zaradi česar tudi pri nas odlično preprečuje poškodbe celic, ki bi nastale zaradi delovanja škodljivih prostih radikalov.
Zgodovina ginka
Ginko v Aziji v zdravilne namene uporabljajo že vsaj 5000 let, v Evropo pa je prišel v začetku 18. stoletju, vendar ga Evropejci za zdravilne namene uporabljamo šele zadnjih 50 (oziroma nekoliko manj) let. Prvi izvleček so namreč izdelali in registrirali šele sredi 60-ih let prejšnjega stoletja, in sicer v Nemčiji.

Kako deluje ginko biloba?
Ginko biloba vsebuje številne aktivne spojine, kot so flavonoidi in terpenoidi, ki delujejo kot močni antioksidanti. Ti antioksidanti pomagajo v boju proti prostim radikalom, ki lahko poškodujejo celice v našem telesu. Poleg tega ginko biloba izboljšuje krvni obtok, kar omogoča boljšo prekrvavitev možganov in drugih organov.
Ginko biloba ima številne zdravilne učinke
Ginko biloba je rastlina, ki ji pripisujejo številne pozitivne učinke za naše zdravje in um. Predstavljamo vam najpomembnejše.
Izboljšanje spomina
Študije so pokazale, da lahko redno uživanje ginka bilobe izboljša kognitivne funkcije, kot so spomin in pozornost, še posebej pri starejših ljudeh. Mentalne sposobnosti z leti vedno bolj pešajo in slabijo, zaradi česar sta slabša koncentracija in spomin, pogosteje smo zmedeni, pozabljivi, upade pa nam tudi pozornost. Vse te simptome lahko ublažimo z jemanjem prehranskega dopolnila, ki vsebuje izvleček ginka bilobe, saj slednji širi krvne žile, preprečuje zlepljanje krvnih ploščic, prav tako pa pozitivno vpliva tudi na prekrvavljenost možganov ter njihovo oskrbo s kisikom in glukozo.
Vpliv na kratkoročni spomin
Ginko naj bi pozitivno vplival na zmožnosti pomnjenja, še posebej na kratkoročni spomin.
Manj bolečin pri hoji
Z uživanjem prehranskega dopolnila, ki vsebuje izvleček ginka, lahko omilimo bolečine, ki nastanejo zaradi slabega krvnega pretoka v nogah. Ginko pomaga tudi pri težavah s hladnimi nogami in rokami, prav tako blaži tudi neprijetno ščemenje v okončinah.
Z ginkom nad šumenje v ušesih
Ginko zelo učinkovito pomaga tudi pri zdravljenju šumenja v ušesih in pri vrtoglavici, saj skrbi za optimalno prekrvavitev možganov in posledično za boljšo oskrbo s kisikom.
Astma
Blažil naj bi tudi astmatične napade zaradi peloda in prahu, saj odpira zožene krvne žile v dihalnih poteh.
Ginko ima pozitiven vpliv na krvni obtok
Ginko biloba spodbuja kroženje krvi, zato lahko zmanjšuje tveganje za različne oblike žilnih obolenj (na primer za krčne žile).
Pomoč pri shizofreniji
V kombinaciji z antipsihotiki naj bi pozitivno vplival na simptome shizofrenije.
Motnje pozornosti in hiperaktivnost
Izsledki nekaterih raziskav namigujejo, da naj bi bil ginko biloba tudi učinkovito sredstvo pri blaženju simptomov motenj pozornosti in hiperaktivnosti. Za bolj oprijemljive rezultate pa bo vseeno treba opraviti še več raziskav.
Avtizem
Nekaj raziskav je že potrdilo pozitivno delovanje ginka pri osebah z avtizmom. Za trdnejše rezultate in sklepe bo potrebnih še kar nekaj dodatnih raziskav.
Generalizirana anksiozna motnja
Ginko naj bi s svojim delovanjem pomagal tudi ljudem z generalizirano anksiozno motnjo.

Učinki na krvni obtok in možgane
Ginko biloba deluje kot naravni vazodilatator, kar pomeni, da pomaga pri širjenju krvnih žil in izboljšuje pretok krvi. To lahko koristi tako možganom kot tudi drugim delom telesa, saj zagotavlja boljšo oskrbo s kisikom in hranilnimi snovmi. Boljši krvni obtok pomeni več energije in večjo mentalno ostrino.
Ginko biloba pomaga tudi pri rumeni pegi in spolnosti
Več raziskav kaže še na celo paleto drugih potencialnih zdravilnih lastnosti, ki jih obeta ginko biloba, ki pa še niso zadostno dokazane. Gre za anksioznost, ki naj bi se z jemanjem ginka precej zmanjšala, pomagal pa naj bi tudi pri zdravljenju glavkoma. Ljudje, ki so jemali 120 mg ginka dnevno polnih osem tednov, naj bi opazili precejšnje spremembe. Pri starostni degeneraciji rumene pege (makule) naj bi ginko vsaj ustavil slabšanje ali pa celo poskrbel za upadanje simptomov; ljudje naj bi po jemanju ginka ne izgubili vida, kar je ena največjih strahot pri bolezni degeneracije makule.
Ženske lahko razveseli ena od teorij, da to čudežno drevo lajša celo predmenstrualni sindrom; nikakor pa ginka ne smete ponuditi otrokom. Ginko naj bi zdravil celo erektilno disfunkcijo in pomagal pri seksualnih disfunkcijah pri ženskah. Zanimivo je, da naj bi ob vseh blagodejnih učinkih, ki jih ima na možgane, spadal med nekaj redkih učinkovin, ki bi lahko pomagale tudi pri tinitusu, stalnem zvonjenju v ušesih, za katerega pravzaprav ne najdejo pomoči, saj je simptom različnih bolezni in stanj.