DomovDom & EnergijaEnergijska samooskrba in neodvisnost

Energijska samooskrba in neodvisnost

Pojem ยปsamooskrbaยซ je zelo povezan z neodvisnostjo, ฤeprav v urejenem globalnem svetu to ni videti kot prednost. V trลพni ekonomiji je kljuฤen dobiฤek, tudi ฤe se ustvarja na drugi strani sveta.

Vendar ลพivljenje ni postlano z roลพicami, prekinitve ranljivih poti hrane, proizvodov ali energentov povzroฤajo teลพave. Oskrbovalne poti so kot pajฤevine, ki se neลพno povezujejo ob brezvetrju in se pretrgajo v viharju. Se ลกe spominjate ladje Ever Given, ki je lani blokirala Sueลกki prekop? V nekaj dneh so se prevozni stroลกki skokovito dvignili, temu so sledile cene proizvodov, energentov, hrane, gradbenih storitev in nepremiฤnin po celem svetu, tudi pri nas.

Naslednji udarec je globalni oskrbi povzroฤila vojna v Ukrajini, le-ta je pomembna izvoznica hrane, Rusija pa je pomembna izvoznica energentov. Zaradi te vojne je dobava obojega negotova. Poleg podraลพitev je priฤakovano tudi pomanjkanje hrane in energije na svetovnem trgu.

Popolne neodvisnosti druลพbe si ne predstavljamo. Vsekakor pa je dobro, da je v preteลพni meri samooskrbna, da ni ranljiva; da nima zgolj enega dobavitelja kljuฤnih dobrin, ene transportne poti in enega partnerja.

Videti je, da nas faraonove sanje o debelih in suhih kravah niso izuฤile. Imamo danes, po debelih kravah, ลพitne kaลกฤe in skladiลกฤa energentov dovolj polne, da bomo z lahkoto prebrodili leta pomanjkanja, ki grozijo?

Samooskrba

Samooskrba je pomembna zlasti pri oskrbi z energijo in hrano, pri zagotavljanju osnovnih potreb, kar je osnovni pogoj za obstoj demokratiฤne druลพbe. Taka druลพba je trdna, ekonomski in energetski pretresi je ne zlomijo.

Kakลกna je stopnja naลกe samooskrbe? Uradno imamo samo pol energije domaฤe, dejansko pa jo imamo ลกe manj. Jedrska energija je le statistiฤno prikazana kot domaฤa, saj so tehnologija, oprema in jedrsko gorivo uvoลพeni, domaฤi sta le hladilna voda in prostor za jedrske odpadke. ล e slabลกa je odvisnost od uvoza hrane, v povpreฤju jo doma pridelamo le eno tretjino.

Samooskrba druลพbe se zaฤne s samooskrbo posameznikov in raste preko samooskrbnih zdruลพenj, zadrug ali naselij do samooskrbe drลพave. ฤŒe veฤina prebivalcev poskrbi za energijo in hrano iz svojega lokalnega okolja, je celotna druลพba manj ranljiva.

Kako pa ste vi samooskrbni? Ste vezani na plinovod iz Rusije ali se oskrbujete z drvmi iz bliลพnjega gozda?

Druลพinska samooskrba

Zasnova samooskrbe za ogrevanje stanovanjske stavbe je preprosta. Hiลกa mora biti energijsko uฤinkovita, energija pa proizvedena preteลพno iz obnovljivih virov v bliลพini. Majhna raba energije za ogrevanje, prezraฤevanje, klimatizacijo, pripravo tople vode in razsvetljavo prostorov pripomore tudi k zmanjลกanju ogljiฤnega odtisa in k zniลพanju stroลกkov. Veฤ prednosti hkrati.

Pri novogradnjah sta energijska uฤinkovitost in samooskrba ลพe predpisani. Nujna je pasivna zasnova stavbe z okni proti jugu, ki lovijo sonฤno toploto, toplotna izolacija celotnega ovoja, gradnja brez toplotnih mostov, energijsko uฤinkovita okna, vraฤanje toplote prezraฤevanja, energijsko uฤinkovita ogrevalna naprava in raba obnovljivih virov energije. Za celotno energijsko oskrbo zadoลกฤa sonฤna elektrarna na strehi, ravno dovolj velika, da proizvedena elektrika zadoลกฤa za letno rabo.

Pri obstojeฤih stavbah, ki so bolj potratne, je teลพje doseฤi samooskrbo. Rabo energije je moลพno zmanjลกati z energijsko sanacijo (toplotna izolacija, zmanjลกanje toplotnih mostov, energijsko uฤinkovita okna, vraฤanje toplote prezraฤevanja) in spremembo bivalnih navad. Ogrevanje energijsko sanirane stavbe je moลพno urediti z obnovljivimi viri energije (kurilna naprava na lesno biomaso ali elektrika iz lastne sonฤne elektrarne, v povezavi s toplotno ฤrpalko).

Samooskrba z elektriฤno energijo

Zmanjลกanje stroลกkov ogrevanja in poveฤanje zanesljivosti oskrbe

Stroลกek ogrevanja je odvisen od cen in porabe energenta, od izkoristka rabe in od bivalnih navad. Proti podraลพitvam energije ni ฤarobne paliฤice, je pa moลพno obrzdati stroลกke.

  • Najpomembnejลกa je odloฤitev o izbiri energenta. Prednost naj ima lokalni energent iz obnovljivih virov, lesna biomasa, elektrika iz lastne sonฤne elektrarne ali daljinska toplota uฤinkovitega daljinskega ogrevanja.
  • Naฤelno velja, da je draลพje ogrevanje z utekoฤinjenim naftnim plinom, elektriko in kurilnim oljem, cenejลกe pa z zemeljskim plinom, lesno biomaso, daljinskim ogrevanjem in s toplotnimi ฤrpalkami. Prednost naj imajo domaฤi energenti. Kombinacija toplotne ฤrpalke in lastne sonฤne elektrarne je verjetno najprimernejลกa!
  • Uvoลพeni energenti se draลพijo, zlasti kurilno olje in zemeljski plin. Na ceno energentov ne morete vplivati, lahko pa na porabo. ฤŒe je stavba potratna, naฤrtujte ambiciozno energetsko prenovo, ki bo zmanjลกala rabo energije na desetino sedanje. Najcenejลกa je energija, ki je ne porabite.
  • Spremenite bivalne navade. Ne zapravljajte energije, ne grejte pretirano, zraฤite z najmanjลกimi toplotnimi izgubami in namesto dviga termostata raje oblecite jopico. Zniลพajte potrebe po ogrevanju, prezraฤujte z vraฤanjem toplote in v najveฤji meri uลพivajte dnevno svetlobo.

Kakลกni naj bodo prvi koraki k energijski samooskrbi?

Samooskrba s sonฤno energijo je proizvajanje lastne elektrike z mikro sonฤno elektrarno, za lastno rabo elektrike.

Najprej preverite danosti lokacije (velikost, orientacija in naklon streลกine) in priฤakovano letno rabo elektrike. Za povpreฤno gospodinjstvo, ki letno porabi pribliลพno 4.400 kWh, zadoลกฤa sonฤna elektrarna moฤi 4 kW, ki se vgradi na juลพno stran strehe, povrลกine vsaj 25 m2.

ฤŒe hkrati s sonฤno elektrarno naฤrtujete vgradnjo toplotne ฤrpalke za ogrevanje in sanitarno vodo ter elektriฤni avto, naj bo malo veฤja. Vendar ne prevelika, saj jo lahko kasneje dogradite. Cena 5 kW sonฤne elektrarne je pod 5.000 โ‚ฌ.

Na podroฤju, kjer so pogosti izpadi elektrike, je primernejลกa omreลพno/otoฤna sonฤna elektrarna. Taka elektrarna je skoraj dvakrat draลพja, odvisno od zmogljivosti akumulatorja, vendar nudi nemoteno oskrbo.

Naloลพba v samooskrbno sonฤno elektrarno se lahko povrne v ลกtirih do ลกestih letih, ฤe je optimalno naฤrtovana in izvedena.

Neto obraฤun

Sistem samooskrbe z elektriko se imenuje neto meritev (net metering), kjer uporabnik brezplaฤno shranjuje elektriko v prikljuฤnem omreลพju. Konec leta naredi dobavitelj obraฤun in zaraฤuna morebitno preveฤ porabljeno elektriฤno energijo (kWh), skupaj z omreลพnino. ฤŒe uporabnik v enem letu vzame iz omreลพja manj elektrike, kot jo odda, ni stroลกkov za energijo, razen prikljuฤna moฤ in prispevki, ki so na to vezani. S samooskrbo se letni stroลกek za elektriko vsaj razpolovi.

Pravilno dimenzionirana sonฤna elektrarna za samooskrbo v tekoฤem letu proizvede malenkost veฤ elektrike, kolikor jo uporabnik porabi. ฤŒe je proizvodnja veฤja od porabe, se preseลพki odstopijo dobavitelju elektrike. Aktivni odjemalci lahko za viลกke elektrike dobijo nadomestilo ali pa viลกke prodajo.

Sedanja shema samooskrbe po net meteringu bo veljala za vse, ki bodo priklopili samooskrbno sonฤno elektrarno do konca leta 2023. Za tiste, ki se bodo prikljuฤili kasneje, bo nekoliko drugaฤen naฤin obraฤuna, saj bo treba plaฤevati omreลพnino za vso prejeto elektriko. Vsekakor se splaฤa pohiteti.

Teลพave s soglasji

ล tevilo samooskrbnih elektrarn skokovito raste. Konec lanskega leta je bilo prikljuฤenih pribliลพno 18.000 sonฤnih elektrarn skupne moฤi 467 MW, letos jih bo verjetno ลกe 10.000 veฤ, skupna moฤ naj bi dosegla 582 MW. Ponekod distribucijsko omreลพje ne more slediti dinamiki gradnje sonฤnih elektrarn, morda ni ustreznega omreลพja ali pa je na omreลพje priklopljenih ลพe toliko elektrarn, da novih ni moลพno priklopiti. V petih do desetih letih bodo ojaฤali ลพe zgrajena omreลพja in zgradili ยปpametna omreลพjaยซ, ki bodo krmilila odjem in razprลกeno proizvodnjo. Do takrat pa so priฤakovane teลพave s prikljuฤevanjem novih sonฤnih elektrarn.

Najslajลกe

Tudi ฤe ste brez denarja za postavitev lastne sonฤne elektrarne, niti niste kreditno sposobni, to ni ovira. Z dobaviteljem sonฤne elektrarne se da dogovoriti za plaฤilo na obroke. Meseฤno plaฤujete, kolikor bi plaฤevali za klasiฤno energijsko oskrbo. Po pribliลพno desetih letih, odvisno od dogovora z investitorjem, postane sonฤna elektrarna za samooskrbo vaลกa last, prihranki tudi.

ฤŒe ste brez lastne strehe in bi radi vstopili v sistem samooskrbe, se lahko dogovorite s postavitvijo sonฤne elektrarne na tuji strehi ali pa vstopite v shemo z najemom sonฤnih modulov.

Moลพnosti za samooskrbo je veliko. Izberite najprimernejลกo.

Matjaลพ Valenฤiฤ, dipl. inลพ. str., energ. strok.
Matjaลพ Valenฤiฤ, dipl. inลพ. str., energ. strok.
Matjaลพ Valenฤiฤ, dipl. inลพ. str., je neodvisni energetski strokovnjak, energetski svetovalec, lovec na urbane legende, publicist, predavatelj, pobudnik gradnje sonฤnih elektrarn in ลกe marsikaj.

NAJNOVEJล E