DomovZdravilne rastlineDrobnocvetni vrbovec: Odličen za težave s prostato

Drobnocvetni vrbovec: Odličen za težave s prostato

Drobnocvetni vrbovec (Epilobium parviflorum) je zdravilna rastlina, ki se v ljudski medicini uporablja predvsem za lajšanje težav s prostato, mehurjem in sečili. Ta rastlina je priljubljena zaradi svojih protivnetnih, diuretičnih in antibakterijskih lastnosti, ki pomagajo pri številnih zdravstvenih težavah.

- Oglas -

Čeprav vse več moških posega po pripravkih iz drobnocvetnega vrbovca, lahko o njem v zeliščnih knjigah izvemo le malo. Največ zaslug za njegovo pogosto uporabo pripada znani avstrijski zeliščarici Mariji Treben in številnim dobrim izkušnjam, ki so vsekakor najboljša potrditev ter spodbuda za tako številčno uporabo.

Zdravilne lastnosti drobnocvetnega vrbovca

Drobnocvetni vrbovec vsebuje številne bioaktivne spojine, kot so flavonoidi, tanini, steroli in polifenoli, ki prispevajo k njegovim zdravilnim učinkom:

  1. Podpora zdravju prostate
    • Drobnocvetni vrbovec je priljubljeno naravno zdravilo za moške s povečano prostato (benigna hiperplazija prostate – BHP).
    • Učinkovine v rastlini pomagajo zmanjšati vnetje in oteklino ter izboljšajo uriniranje.
  2. Blagodejen učinek na sečila
    • Rastlina ima diuretični učinek, kar pomeni, da spodbuja izločanje odvečne tekočine iz telesa in pomaga pri okužbah sečnega trakta.
    • Pomaga pri lajšanju simptomov cistitisa in drugih vnetij mehurja.
  3. Protivnetno in antioksidativno delovanje
    • Flavonoidi in tanini v rastlini delujejo kot močni antioksidanti, ki nevtralizirajo proste radikale in zmanjšujejo oksidativni stres.
    • Uporablja se tudi pri prebavnih težavah, saj deluje pomirjujoče na sluznico prebavil.

Drobnocvetni vrbovec je posebej učinkovit pri težavah s prostato

Drobnocvetni vrbovec je najpogosteje v pomoč moškim, ki jih pestijo težave s prostato. Uspešno ga lahko uporabljajo pri različnih težavah – od začetnih težav z uriniranjem do trdovratnih, tudi rakastih obolenj prostate. Brez škodljivih stranskih učinkov si lahko enkrat letno pripravijo tudi preventivno 3-tedensko kuro. Sicer pa jemanje pripravkov običajno že kmalu prinese olajšanje, predvsem in najprej v obliki bistveno lažjega uriniranja.

- Oglas -

Ampak ne gre ga zanemariti tudi ob bistveno resnejših težavah niti ob rakastih obolenjih. Vredno ga je preizkusiti, saj lahko celo prihrani operacijo, če pa je že ta neizogibna, potem pripomore k lažjemu okrevanju po njej. Poleg ugodnega učinka na prostato deluje dobro tudi na mehur. Kot opisuje Maria Treben, so z njim uspešno lajšali bolečine v mehurju tako moškim kot ženskam. Z njim so večkrat odpravili tudi raka na mehurju.

Drobnocvetni vrbovec za zdravje prostate

Izkušnja iz prve roke

Tudi mi imamo z drobnocvetnim vrbovcem zelo lepe izkušnje. Poklical nas je moški, ki je z nami podelil svojo izkušnjo, in sicer je že pristal v bolnici s cevko za odvajanje urina. Začel je jemati drobnocvetni vrbovec in v nekaj dneh so mu cevko odstranili in lahko je odšel domov. Z rednim jemanjem vrbovca je nadaljeval in, kot pravi, je še videl človeka, ki je bil takrat ob njem na bolniški postelji z enakimi težavami.

S pomočjo vrbovca je ozdravljenje pri njem potekalo gladko in hitro, brez tega skromnega zelišča pa bi potekalo povsem drugače. Seveda, zdravniki so pripomogli veliko, vendar ta preprosta rastlinica zares lahko veliko pomaga. Kadar pa gre za zgolj manjše težave z uriniranjem, vam številni lahko podelijo svoje, zagotovo v veliki meri, dobre izkušnje.

Nabiranje in uporaba

Seveda se ob tem postavi vprašanje, kako do drobnocvetnega vrbovca. Saj veste, najboljši je domači in če ga naberete s spoštovanjem in zaupanjem, potem je uspeh skoraj neizogiben. Poznamo kar precej uporabnih vrst vrbovca, ki jih lahko najdemo po vsej Sloveniji. Najpogosteje govorimo o drobnocvetnem vrbovcu (Epilobium parviflorum), ki ga najdemo predvsem ob potokih, rekah, v močvirnih, lahko tudi na občasno poplavljenih predelih.

- Oglas -

Zraste do 80 cm visoko in je običajno dokaj močan in razvejan. Prve male nežno rožnate cvetove razprostre že v juniju, potem pa odpira cvet za cvetom vse do septembra. Še najlažje ga opazimo zaradi njegovih podolgovatih semenskih strokov, ki se potem razprejo in pokažejo se majhna semena z belimi, bombažu podobnimi laski. Prav ti stroki z laski so bistveno bolj opazni kot njegovi skromni rožnati cvetovi.

V mokrih predelih raste tudi uporaben in učinkovit močvirski vrbovec (Epilobium palustre), ki mu je zelo podoben, le da zraste le do višine 50 cm. V hribih na približno 700 metrih nadmorske višine (pojavlja se tudi nižje) pa lahko predvsem ob vlažnih poteh iščemo prav tako uporaben gorski vrbovec (Epilobium montanum). Njegovo steblo je običajno malo tanjše, sicer pa povsem enako cveti in semeni. Kar težko ga je najti, saj se zelo uspešno skriva med ostalimi rastlinami.

Obstaja več vrst vrbovca

Še kar precej drugih, zelo podobnih in uporabnih vrst vrbovca obstaja; rožnatocvetni vrbovec (Epilobium roseum), robatastostebelni vrbovec (Epilobium tetragonum), temnozeleni vrbovec (Epilobium obscurum), hribski vrbovec (Epilobium colinum), alpski vrbovec (Epilobium anagallidifolium) … Predvsem je pomembno, da smo pozorni na drobne, od 1 do 2 cm velike rožnate cvetove, semenske stroke, velikost do 90 cm, spodnji listi so praviloma vedno nasprotni.

Za uporabo nista primerna dlakavi vrbovec (Epilobium hirsutum), ki imajo večje, 2–4 cm velike rdeče cvetove in zraste tudi meter in pol visoko (ima pa prav tako semenske stroke in raste na podobnih rastiščih), ter gozdni vrbovec, poznam pod imenom ozkolistno ciprje (Chamaenerion angustifolium), ki prav tako zraste bistveno več in ima rdeče cvetove. Ti dve sorti vrbovca sicer nista škodljivi, vendar se v namene zdravljenja prostate in mehurja ne uporabljata.

Drobnocvetni vrbovec lahko zelo uspešno gojite tudi v domačem vrtu. Namenite mu malo bolj vlažno mesto in stalno vas bo razveseljeval s svojimi laski ter drobnimi cvetovi. Če mu bo zemlja ugajala, se vam lahko kaj hitro razširi po vrtu.

Ta recept za tinkturo loči od ostalega besedila

Nabiramo celotno rastlino, ki jo režemo na sredini stebla. Tako omogočimo nadaljnji razvoj rastline, dobimo pa njen najbolj vitalen del. Nato pa zelišče lahko posušimo ali pa še iz svežega pripravimo tinkturo. Maria Treben predvsem priporoča čaj, in sicer 2 skodelici dnevno. Mi iz njega že dolgo pripravljamo tinkturo in vsekakor tudi v tej obliki zelo dobro deluje. Pripravimo jo tako, da ¾ kozarca svežega narezanega vrbovca prelijemo do polnega z domačim žganjem, pustimo stati vsaj 3 tedne in precedimo. Jemljemo 30 kapljic 2-krat dnevno.

Večkrat moški le s težavo priznajo, da prepogosto in počasi urinirajo. Ampak brez skrbi, z vrbovcem se lahko takšne zadeve zelo hitro, preprosto, predvsem pa brez stranskih učinkov povsem uredijo.

Monika Mulej
Monika Mulej
Monika Mulej je zeliščarica na zeliščni kmetiji Hanuman. Poleg zdravilnih rastlin in lastnih izkušenj z njimi je nabirala tudi znanje na različnih zeliščarskih delavnicah in izobraževanjih slovenskih in tujih zeliščarjev. Različne delavnice o zeliščarstvu za mlade in starejše sedaj pripravlja tudi sama.

NAJNOVEJŠE