Marsikdo si težko predstavlja življenje – ali vsaj jutra – brez skodelice omamno dišeče kave. A ena izmed nevarnosti, povezanih s podnebnimi spremembami, naj bi bila tudi možnost, da v prihodnje kave preprosto ne bo več. Po nedavnih podatkih naj bi bilo namreč kar 60 odstotkov divjih vrst kavovcev na robu izumrtja, kar je seveda ogromen delež …
Največja nevarnost so podnebne spremembe, a problematični tudi neposredni človeški posegi
Izumiranje številnih divjih vrst kavovcev naj bi bilo povezano predvsem z globalnim segrevanjem oziroma z naraščanjem temperatur in pomanjkanjem padavin. Za povrh pa so poleg podnebnih sprememb tu še negativni vplivi človeških posegov in krčenje gozdov ter novi škodljivci, ki prežijo na kavovce.
Genetski material divjih vrst kavovcev pomemben tudi za preživetje kultiviranih vrst
Morda na prvi pogled situacija za mnoge ni pretirano zaskrbljujoča, saj se tolažijo s tem, da tako ali tako večinoma uporabljamo kavna zrna, ki se pridobivajo na umetnih nasadih. Drži sicer, da sta najpogostejši vrsti za pitje res arabica in robusta. Vendar pa imajo divje vrste kavovcev vendarle pomembno vlogo …
Različne vrste rastline se namreč razvijajo in prilagajajo specifičnim okoljem. Tako je genski material divjih vrst nujen za nastajanje variant, ki se prilagajajo spreminjajočim se okoliščinam in ki so tako bolj odporne na različne neugodne dejavnike. Če se bo torej globalno segrevanje nadaljevalo, bo število vrst kavovcev najverjetneje močno upadlo – posledično pa bodo imele tudi tiste vrste, ki bodo ostale, v prihodnje manj možnosti za preživetje.
Več o kavi v članku: Kava: Priljubljen napitek za začetek dneva in poživitev