Ob zaฤetku leta pogosto naฤrtujemo, kaj vse ลพelimo doseฤi v letu, ki je pred nami. A ker je leto precej dolgo, se hitro zgodi, da pozabimo na svoje naฤrte โ ali pa se nam zdi, da imamo zanje ลกe dovolj ฤasa, zato stalno odlagamo tisto, kar bi morali narediti. Prav to je bil eden glavnih razlogov, zaradi katerih se je Brian P. Moran odloฤil izdati knjigo, naslovljeno 12-tedensko leto. Knjiga je hitro postala uspeลกnica, pristop, ki je predstavljen v njej, pa je mnogim pomagal pri tem, da so zaฤeli konฤno uresniฤevati svoje cilje.
Manj zavlaฤevanja โ veฤja osredotoฤenost
Osnovna ideja je zelo preprosta. Namesto da delate naฤrte za posamezno leto, raje izberite krajลกe ฤasovno obdobje, torej prihodnjih 12 tednov. Ker boste vedeli, da imate na razpolago precej manj ฤasa za to, da uresniฤite, kar ste si zamislili, boste imeli tudi manj teลพav z zavlaฤevanjem in prelaganjem aktivnosti. Obenem pa boste energijo usmerjali v tisto, kar je zares najpomembnejลกe za doseganje doloฤenih ciljev, namesto da bi jo zapravljali za manj pomembne naloge ali celo takลกne, ki sploh niso nujne. Cilj je torej ta, da dodobra izkoristite vsak trenutek, ki vam je na voljo.
Poiลกฤite svoj ยปzakajยซ
Brian P. Moran v svoji knjigi seveda poda dodatne napotke, kako se lotiti tega projekta. Za zaฤetek je nujno, da dobro razmislite o tem, zakaj vam je sploh pomembno, da doseลพete doloฤen cilj. Pri tem imejte v mislih tako kratkoroฤne kot dolgoroฤne uฤinke. Zelo priporoฤljivo je, da razloge, zaradi katerih poฤnete to, kar poฤnete, tudi zapiลกete. Ko vam bo primanjkovalo motivacije, se lahko tako nenehno vraฤate k tem razlogom, ki vas bodo gnali dalje.
Cilji naj bodo realistiฤni in merljivi
Pazljivi bodite tudi pri oblikovanju svojih ciljev. V mislih imejte, da 12 tednov mine precej hitro, zato naj bodo cilji realistiฤni. Pozabite na tisto, kar bi bilo ยปdobro nareditiยซ, ampak se osredotoฤite na to, kaj je realno izvedljivo. Tako se boste izognili razoฤaranju ob neuspehu, zaradi katerega bi morda povsem obupali. Hkrati je pomembno, da so cilji ฤim bolj natanฤno opredeljeni โ po moลพnosti takลกni, pri katerih je napredek merljiv. Razmislite pa tudi o tem, ali je posamezni kratkoroฤni cilj zares smiseln glede na vaลกe dolgoroฤne naฤrte. Tu se torej vraฤajte k tistemu seznamu razlogov, ki ste ga pripravili na zaฤetku.
Pripravite natanฤen naฤrt aktivnosti
Za doseganje posameznih ciljev je obiฤajno potrebnih kar nekaj korakov. Glede na cilje, ki jih ลพelite doseฤi v naslednjih 12 tednih, pripravite naฤrt vseh opravil, za katere bo treba poskrbeti โ najbolje po posameznih tednih ali celo dneh. Doloฤite ฤas, ki ga boste lahko namenili izkljuฤno ukvarjanju s temi projekti, brez kakrลกnih koli motenj. ฤim bolj natanฤen naฤrt oziroma urnik prepreฤi omahovanje in zapravljanje ฤasa z razmiลกljanjem, kaj bi bil najbolj smiseln naslednji korak.
Vseskozi preverjajte, ali ste na pravi poti
Ne pozabite rezervirati ฤasa za evalvacijo tega, kako uspeลกni ste pri pribliลพevanju svojemu cilju. Prav to naj bi bila namreฤ ena najpogostejลกih napak tistih, ki se odloฤijo, da preizkusijo ยป12-tedensko letoยซ. ฤe ne boste redno spremljali svojega napredka, kar obiฤajno pomeni tudi uvajanje manjลกih popravkov, se vam lahko hitro zgodi, da zaidete s poti. Najbolje je, da si ฤas za evalvacijo vzamete vsak teden.
Poiลกฤite nekoga, ki se vam bo pridruลพil
V primeru, da je to mogoฤe, je zelo priporoฤljivo, da se ยป12-tedenskega letaยซ lotite v dvoje ali celo v manjลกi skupini โ npr. s prijatelji ali morda s skupino virtualnih znancev. Tako boste lahko drug drugega spodbujali med potjo do cilja. ฤeprav bodo morda vaลกi cilji precej razliฤni, je bistveno predvsem to, da se medsebojno motivirate in ยปbditeยซ drug nad drugim. Poslediฤno bodo moลพnosti za to, da preprosto opustite svoje naฤrte, precej manjลกe.