DomovZdravje & prehrana12.000 korakov dnevno lahko pri blagi depresiji nadomesti jemanje zdravil

12.000 korakov dnevno lahko pri blagi depresiji nadomesti jemanje zdravil

Depresija ni znaฤajska ลกibkost ali pomanjkljivost, temveฤ ย bolezen, ki lahko prizadene vsakogar โ€“ otroke, mladostnike, odrasle, ลพenske med noseฤnostjo ali po porodu, starejลกe โ€ฆ Mnogokrat je ne prepoznamo in posamezniki ne poiลกฤejo ustrezne pomoฤi, opozarjajo na Nacionalnem inลกtitutu za javno zdravje in dodajajo, da je v zadnjih letih v Sloveniji v porastu tudi ลกtevilo predpisanih antidepresivov (zdravil za zdravljenje depresije in nekaterih drugih bolezni).

Depresija

Prepoznajte prve znake depresije

Po podatkih Nacionalnega inลกtituta za javno zdravje se je v Sloveniji v obdobju 2008-2015 ลกtevilo prvih obiskov pri zdravniku z zabeleลพeno diagnozo depresije zniลพalo, obenem pa se je v istem obdobju ลกtevilo obiskov z diagnozo reakcije na hud stres precej zviลกalo. V zadnjih letih je v Sloveniji v porastu tudi ลกtevilo predpisanih antidepresivov (zdravil za zdravljenje depresije in nekaterih drugih bolezni).

Depresija je bolezen, za katero sta znaฤilni dolgotrajna ลพalost in izguba zanimanja za dejavnosti, v katerih obiฤajno uลพivamo, ob tem pa je ovirano tudi naลกe vsakodnevno delovanje, ko s teลพavo poskrbimo za vsakdanja opravila. Takลกne teลพave trajajo vsaj dva tedna. Osebe z depresijo se obiฤajno sooฤajo tudi z izgubo energije, spremembo teka in spanja, tesnobo, zmanjลกano zmoลพnostjo koncentracije, neodloฤnostjo, nemirom, obฤutkom nevrednosti, krivdo, brezupom, mislimi na samopoลกkodovanje ali samomor.

Lahko jo zdravimo

ยปDepresija je pogosta motnja razpoloลพenja, ki pa jo lahko zdravimo. Nastane zaradi najrazliฤnejลกih razlogov in je posledica prepleta dednosti, zgodnjih izkuลกenj in okolja. Depresijo je pomembno kar najhitreje prepoznati, ustrezno zdraviti in prepreฤevati poslabลกanja ter ponovitve,ยซ poudarja red. prof. dr. Mojca Zvezdana Dernovลกek, specialistka psihiatrije, predavateljica na Medicinski fakulteti v Ljubljani in strokovnjakinja iz Vzgojnega zavoda Planina. ยปDepresijo je teลพko prepoznati, saj se pogosto zavije v telesne simptome boleฤin, nelagodja, utrujenosti. Veliko oseb z depresijo poroฤa, da so tako sami kot tudi njihov zdravnik na zaฤetku sumili na druge bolezni. Posameznik je lahko ujet v sklop simptomov depresije, ki se med seboj prepletajo, prekrivajo in ojaฤujejo: simptomi depresije v mislih, telesni simptomi depresije, simptomi, ki se kaลพejo v spremenjenem vedenju in simptomi, ki se kaลพejo v spremenjenem ฤustvovanju,ยซ pojasnjuje dr. Dernovลกkova.

Pri zdravljenju depresije imajo pomembno mesto dejavnosti, ki so za posameznika prijetne

Depresijo zdravimo s psihoterapijo (z razliฤnimi pristopi), z zdravili (antidepresivi) ali s kombinacijo zdravil in psihoterapije. ยปV psihoterapiji se osredotoฤamo predvsem na spreminjanje tistih osebnostnih in ลพivljenjskih prepriฤanj, ki narekujejo posameznikov naฤin ลพivljenja in vplivajo na kakovost medosebnih odnosov. V obravnavi depresije so primerni psihoterapevtski pristopi, ki vkljuฤujejo opredelitev terapevtskih ciljev in na razumljiv naฤin osvetlijo psiholoลกko ozadje depresivne motnje. Depresija je pogosto povezana z nekaterimi prekomerno izraลพenimi osebnostnimi lastnostmi, kot so pretirana zahtevnost do sebe, storilnostna naravnanost, ustreลพljivost v medosebnih odnosih, pretirana samokritika in drugo. Vse to so pomembne teme, ki jih naslavljamo v psihoterapevtskem procesu. Ob tem pa spreminjamo tudi vzdrลพevalne dejavnike depresije, kot sta na primer umik iz socialnega okolja ali pretirano, neproduktivno premlevanje o moลพnih razlogih za depresijo,ยซ meni o vlogi psihoterapije kot pomembnem delu strokovne obravnave depresije Aleksandra Meลกko, specialistka kliniฤne psihologije in psihoterapevtka, iz Centra za psiholoลกko svetovanje Persona.

Pri zdravljenju depresije imajo pomembno mesto dejavnosti, ki so za posameznika spodbudne in prijetne (potrebno je vztrajanje pri razliฤnih dejavnostih, ฤetudi nam trenutno morda ni do tega). Koristne dejavnosti so na primer hoja, kolesarjenje, tek in plavanje. ยปZlasti za hojo je znano, da 12.000 korakov dnevno lahko pri blagi ali zmerni depresiji nadomesti jemanje zdravil,ยซ pojasnjuje psihiatrinja Mojca Z. Dernovลกek.

Anja Kralj
Anja Kralj
Anja Kralj je novinarka, ki piลกe in spremlja zanimive tematike s podroฤja zdravja in ekologije ter pokriva aktualne dogodke doma in po svetu. Najrajลกi se loti interjujev in resniฤnih zgodb z zanimivimi znanimi in manj znanimi osebami.

NAJNOVEJล E