Po 37 letih smo ponovno doฤakali sneg v Sahari, ki velja za najbolj vroฤe podroฤje na vsem zemeljskem povrลกju, saj temperature zraka pogosto preseลพejo 50 ยฐC. Za Saharo pa niso znaฤilne le izjemno visoke temperature, ampak tudi zelo suh zrak. Nazadnje je v Sahari sneลพilo februarja leta 1979, in sicer zgolj pol ure.
Letoลกnji sneg, ki je zaradi vroฤine skopnel ลพe naslednji dan, je ustvaril ฤudovit kontrast z rdeฤkasto peลกฤeno podlago, zato so fotografije tega nenavadnega pojava, ki jih je posnel amaterski fotograf Karim Bouchetata, hitro zaokroลพile po svetovnih medijih. Sneลพilo je sicer le na doloฤenih obmoฤjih saharske puลกฤave. Najveฤ snega so bili deleลพni v alลพirskem mestu Ain Sefra, obdanem z gorovjem Atlas, ki se nahaja na 1078 metrih nadmorske viลกine. Prav tam je sneลพilo tudi ลพe omenjenega leta 1979.
Vzroki in posledice ลกe precej nejasni
Sahara ima sicer ลพe dolgo ฤasa pomemben vpliv na podnebne spremembe. Pesek, ga iz puลกฤave raznaลกa v razliฤne dele sveta, naj bi povzroฤil obฤutne spremembe temperature oceanov. Znanstveniki ลกe vedno nimajo natanฤnega pojasnila, zakaj je priลกlo do sneลพenja v Sahari, prav tako pa ne morejo napovedati, kdaj je mogoฤe priฤakovati ponovitev dogodka. V preteklosti naj bi bilo sicer v Sahari precej bolj vlaลพno, zaradi ฤesar je bilo tam tudi precej veฤ rastlinja, dokler se ni obmoฤje spremenilo v najveฤjo puลกฤavo na svetu. Pred nedavnim zapadli sneg bi bil lahko tako znak, da se podnebje v Sahari postopoma spreminja v svojo ลพe preลพiveto razliฤico.