Avstralski raziskovalci so prvič uspešno ustvarili zarodek kenguruja s pomočjo umetne oploditve. Ta preboj v reprodukcijski znanosti bi lahko v prihodnjem desetletju prispeval k ohranitvi ogroženih vrečarjev, kot so tasmanski vragi, koale, vombati in oposumi, so sporočili znanstveniki z Univerze v Queenslandu.
Za raziskavo so uporabili celice vzhodnih sivih kengurujev, saj je njihova populacija v Avstraliji široko razširjena. Njihova jajčeca in spermo so izkoristili za prilagoditev tehnologije asistirane reprodukcije, ki se že uporablja pri domačih živalih in ljudeh, je pojasnil vodja raziskovalne skupine Andres Gambini.
Gambini je dodal, da ob ustreznem financiranju in tehnološkem napredku pričakujejo, da bodo v naslednjih desetih letih lahko ustvarili pogoje za rojstvo prvega vrečarja, spočetega s pomočjo umetne oploditve, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Populacija kengurujev v Avstraliji se sicer giblje med 30 in 60 milijoni osebkov, pri čemer oblasti občasno izvajajo nadzorovani lov, da preprečijo prekomerno razmnoževanje. Nasprotno pa je populacija tasmanskih vragov bistveno manjša, saj ocenjujejo, da jih v divjini živi med 20.000 in 50.000.
Rezultate raziskave o uspešni zunajtelesni oploditvi vzhodnih sivih kengurujev so raziskovalci objavili v ugledni mednarodni znanstveni reviji Reproduction, Fertility and Development.