Tradicionalne vede povezujejo težave z očmi tudi s stanjem naših notranjih organov, še posebno jeter in črevesja. Po načelih ajurvede so oči jedro doše pitta (njeno vodilo je ogenj) in kakršne koli težave z njimi kažejo na neuravnoteženost te doše. Če ste v 40. letih, ste že bolj dovzetni za morebitne očesne težave, saj alochaka pitta (podzvrst energije pitta, ki nam pomaga pri vidu) postopoma izgublja svojo moč.
Glavni razlogi, da prihaja do težav z očmi, so uživanje neustrezne hrane za posameznikov telesni tip, uživanje preveč napačne hrane in bolezni jeter. Stres, jeza, tesnoba, alkohol, kajenje, pekoča hrana, onesnaženje, neposredno izpostavljanje sončni svetlobi … tudi pripomorejo k draženju oči. Zaradi sodobnega načina življenja in pretiranega izpostavljanja oči umetni svetlobi, neonskim lučem, tudi zaradi uporabe računalnika, se te zelo utrudijo.
Najpogostejši sindrom dandanes je sindrom računalniškega vida, kjer čezmerno gledanje naprav povzroči močne obremenitve vida (stanje, ki nastane kot rezultat dolgotrajnega osredotočanja oči na računalnik ali kateri koli digitalni zaslon – pametni telefon, tablica, e-bralnik – in zaradi katerega se lahko pojavijo rdečica, srbečica, bolečine ali suhe oči, občutek peska in kljuvanja v očeh, krvave oz. rdeče oči, nehoteno solzenje, glavoboli in tudi zamegljeni vid, dvojni vid in pojavljanje pik in meglic pred očmi, prav tako se lahko pojavijo težave s koncentracijo in poslabšanjem vida). Zaradi neprekinjenega naprezanja oči in pomanjkanja ustreznega spanca se očesne mišice ne morejo obnoviti.
Študije kažejo, da je SRV med vodilnimi poklicnimi tveganji v 21. stoletju, njegovi simptomi pa prizadenejo skoraj 70 odstotkov vseh uporabnikov računalnikov. Glavkom (zelena mrena), diabetična bolezen mrežnice (v razvitem svetu ena najpogostejših bolezni, ki povzročajo slepoto), okvara rumene pege, kratkovidnost, daljnovidnost, starostna slabovidnost, astigmatizem, odstop mrežnice, siva mrena, uveitis, keratitis, virusne, bakterijske in glivične infekcije oči, konjuktivitis, blefaritis … so pogoste težave, ki so povezane z očmi.

Naravne rešitve za zdrave oči
Vsekakor je za zdravje oči treba poskrbeti z ustrezno prehrano, predvsem polnovredno rastlinsko. Rastlinska živila, ki so bogata z antioksidanti, z vitamini A v obliki betakarotena (sladki krompir, korenje, buče, zelena listnata zelenjava, melone, rdeča paprika, marelice, brokoli, stročji fižol …), C (acerola, camu-camu, baobab, citrusi, šipek, jagode, papaja, zelena paprika, brokoli, paradižnik, šparglji, peteršilj, temno zelena listnata zelenjava, zelje, kalčki …), E (oreščki in semena, zlasti mandlji in sončnična semena, avokado, buče, sojini kalčki, brstični ohrovt, špinača, kivi, zelena listnata zelenjava, žita, hladno stiskana rastlinska olja, še posebno olje pšeničnih kalčkov), luteinom in zaeksantinom (največ ju je v temno zeleni listnati zelenjavi, manj ju najdemo v grahu, bučah, brokoliju, špargljih, korenju, pistacijah, avokadu, grozdju …), likopenom (guava, paradižnik, lubenica, rdeča grenivka, papaja, rdeča paprika, šparglji, rdeče zelje, mango …), bioflavonoidi (zlasti v agrumih, jagodičevju, tropskem sadju, čebuli, peteršilju, paprikah, brokoliju, brstičnem ohrovtu, stročnicah, zelenem in črnem čaju, temni čokoladi …), antocianini (borovnice, črni ribez, maline, jagode, brusnice, aronija, češnje, temno vijolično grozdje, slive, tudi rdeče zelje, črni riž, olive, rdeča čebula, jajčevci in mnoga druga živila), cinkom (polnovredna žita, zlasti oves, pekan in brazilski oreščki, bučna semena, konopljina semena, tofu, leča, gobe šitake, ingver, gorčica, čili, poper, v manjših količinah pa ga najdemo v grahu, korenju, rdeči pesi in zelju) in omega-3 (olje iz alg, čia in lanena semena, konopljina semena, zelena listnata zelenjava, orehi, jagodičevje …), bi morala biti redno na našem jedilniku.
Tudi alergije nam lahko povzročajo težave z očmi
Če imamo alergijo na cvetni prah, ki povzroča zatekanje vek, rdeče in srbeče oči, se moramo izogibati vsem alergenom, vključno z navzkrižnimi, obvezno pa je treba izločiti mleko in mlečne izdelke ter gluten, vse oblike sladkorja, predelana živila, konzervanse, umetna barvila, arašide, sojo, jajca, koruzo, morske sadeže ter druga tipično alergena živila, alkohol, kofein, čokolado in kakav, umetna sladila, kamilico, ameriški slamnik ter živila, za katera vemo, da nam povzročajo težave. Pomagalo nam bo tudi uživanje rastlinskih živil, ki so bogata z magnezijem, kalcijem, omega-3, vitamini B-kompleksa, kvercetinom, cinkom, betakarotenom, E, C in bromelainom. Spirulina in guduči drastično zmanjšujeta simptome alergij, odlični so tudi repuh, koprive, kajenski poper, hren, olje črne kumine, ingver in kurkuma. Predlagam tudi nakup ionizatorja in čistilca zraka, inhaliranje z eteričnimi olji, izpiranje nosu, pogosto bivanje v hribih v času cvetenja, zračenje prostorov v dopoldanskem času (če smo v mestih), sprehod v naravi, ko ni vetrovno, suho in preveč sončno vreme.
Higiena za zdrave oči
Paziti je treba tudi na higieno in umivanje oči, ki je povezano s higieno naših rok in nohtov. Svetloba močno vpliva na oči, jih razteza in krči ter nam omogoča, da vidimo. Vendar vsaka svetloba ni dobra za oči. Nekateri ljudje imajo razvito občutljivost za svetlobo in spekter svetlobe. Druge pa pogosto moti in draži difuzna, bleščeča ali neposredna sončna svetloba. Oči so občutljive tudi za pomanjkanje svetlobe, temačnost in mrak. Lahko jih zaščitimo tudi s sončnimi očali, ko smo zunaj, ali z očali za računalnik, če preveč beremo in delamo na računalniku, tablici, mobilnem telefonu … Obvezno odstranjujemo ličila pred spanjem, uporabljamo le antialergena, bolj nežna, ekološka in tista ličila, ki ne dražijo oči (to velja tudi za kreme in sredstva za nego ter higieno kože).

Priporočeni ukrepi
Za zdrave oči je zelo pomemben svež zrak, ki jim pomaga ohranjati vlažnost. V delovnih okoljih je po navadi preveč suh zrak, ki tudi draži oči. Zrenje v zeleno naravo in redno umivanje oči s svežo hladno vodo nam pomagata, da oči ostanejo bistre in jasne. Iz tega razloga je dobro, da imamo rožo ali kakršno koli rastlino na delovni mizi, da pogosto odvrnemo pogled z računalnika. Lahko jih tudi redno masiramo, delamo vaje in obkladke za oči in veke. Če kadimo, je treba prenehati kaditi (posebno če že imamo težave z očmi).
Ker je stanje oči odvisno od zdravja celotnega telesa, je treba poskrbeti za zdravo življenje. Še posebno priporočam razstrupljanje telesa s poudarkom na razstrupljanju jeter. Dober spanec je izjemno pomemben za zdravje oči. Pitje zadostne količine vode in dobra hidratacija sta ključna. Izogibati se je treba pitju kave, alkohola in stimulativnih pijač. Vsekakor pa je dobro, da gremo na redne preglede oči. Obstaja tudi veliko vaj, kot so: vaje za sproščanje in vlaženje oči, za hrbtenico, vrat in oči, za krepitev konvergence … Tudi nekaj knjig je napisanih na to temo. Tako kot vse druge mišice je treba trenirati tudi očesne. Če imamo težave z očmi, predlagam, da redno izvajamo tovrstne vaje, pri uporabi računalnika, mobitela, gledanju televizije pa vedno delamo premore (po 20 minutah naredimo pavzo, mogoče nekaj vaj). Lahko tudi redno masiramo oči.
Tvegane skupine
Večje možnosti, da imamo težave z očmi, so, če smo k temu dedno nagnjeni, če smo starejši, veliko delamo za računalnikom, smo v zaprtem prostoru in delamo pod umetno svetlobo. V tvegano skupino za nastanek glavkoma spadajo kratkovidni in daljnovidni ljudje po 40. letu, sladkorni bolniki, ljudje s prirojenimi anomalijami in poškodbami oči. Pri osebah, ki se zdravijo zaradi sladkorne bolezni, pride pogosteje kot v splošni populaciji do nastanka sive mrene, glavkoma ali prizadetosti mrežnice, ki jo imenujejo diabetična retinopatija. Do odstopa mrežnice pride pogosteje predvsem pri kratkovidnih očeh, pri čemer je zrklo podaljšano in je mrežnica na periferiji tanjša. Do odstopa lahko privedeta tudi poškodba ali kirurški poseg na očesu.
Oči so ogledalo duše, tudi naša povezava z zunanjim svetom, zato jih je treba negovati in čuvati. S pravim pristopom in naravnimi ukrepi lahko ohranjamo njihovo zdravje do starosti, ne da bi izgubili dober vid.