Kakovost zraka v Mestni občini Maribor se je v zadnjih letih znatno izboljšala, kar jo postavlja med kraje z bolšimi rezultati v Sloveniji. Ugodne vremenske razmere prispevajo k temu trendu, čeprav lahko na Teznem zrak ostaja bolj onesnažen kot v središču mesta. Merilni podatki so presenetili celo kolesarje, čeprav se v zimskih mesecih še vedno občasno beležijo presežene mejne vrednosti trdih delcev.
Najčistejši zrak v zadnjih 20 letih
“Leto 2023 je prineslo najčistejši zrak v Mariboru v zadnjih 20 letih. Kljub temu pozimi občasno prihaja do preseganja dnevnih mejnih vrednosti, predvsem zaradi delcev PM10,” je pojasnil Uroš Lešnik iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH).
Ukrepi za zmanjšanje onesnaženosti
Zaradi preteklih visokih ravni PM10 je Maribor uveljavil posebne ukrepe za zmanjšanje onesnaženosti, ki so vključevali tudi sosednjo občino Miklavž na Dravskem polju. Kljub prenehanju veljavnosti vladnega odloka leta 2022 meritve kažejo na izboljšano kakovost zraka.
Merilni podatki potrjujejo izboljšanje
Do decembra 2023 so na dveh merilnih postajah v mestu zabeležili manj preseganj dovoljenih vrednosti PM10. Na Titovi cesti, eni izmed glavnih prometnic, so zabeležili 11 preseganj 24-urne mejne vrednosti (50 µg/m3), na Vrbanskem platoju pa le štirikrat, kar je precej pod zakonsko mejo 35-krat letno.
Ob novem letu so v mestu zaznali povišane vrednosti PM10, kar pripisujejo tudi uporabi pirotehničnih sredstev.
Razlike med posameznimi deli mesta
Dodatne meritve potekajo v Teznem, Krekovi in Tyrševi ulici, Radvanju, Pobrežju, Pohorju ter v Rušah. “Na Teznem so lahko ravni onesnaženosti višje zaradi gibanja zračnih mas in velike uporabe lesnih kurilnih naprav,” je pojasnil Lešnik.
Ugodne vremenske razmere in kurjenje
Med ključnimi ukrepi za zmanjšanje onesnaženosti so bile subvencije za energetsko učinkovite fasade, okna in kurilne naprave. Maribor ima tudi ugodne vremenske razmere, saj jugozahodni veter pogosto segreva ozračje, kar zmanjšuje potrebo po ogrevanju in odvaja delce iz mesta.
Glavni vir delcev PM10 ostajajo male kurilne naprave. “Nismo proti uporabi lesa za ogrevanje, vendar je ključno, da se uporablja pravilno sušen les,” opozarja strokovnjak.
Vzorec onesnaženja skozi dan
Najnižje ravni PM10 v Mariboru dosežemo okoli 5. ure zjutraj, preden se začne prometna konica. V zimskem obdobju se koncentracije čez dan višajo, vrhunec pa dosežejo okoli 20. ure, ko se k onesnaženju prispevajo kurilne naprave. Delci PM2,5 sledijo podobnemu vzorcu.
V primeru temperaturnega obrata lahko visoke koncentracije trajajo več dni, a mejne vrednosti za dušikov dioksid in benzen niso presežene.
Poletni meseci in ozon
Višje koncentracije ozona so značilne za poletne mesece, a meritve kažejo, da predpisane vrednosti za varovanje zdravja niso presežene.
Potrditev pozitivnih trendov
Tudi Mariborska kolesarska mreža (MKM) je oktobra 2023 izvedla meritve, ki potrjujejo pozitivne trende. “Enotedenska analiza PM2,5 kaže relativno dobro kakovost zraka,” ugotavljajo.
Povprečne vrednosti PM2,5 so bile med 7,6 in 17,6 µg/m3, pri čemer so bile najvišje vrednosti zabeležene med jutranjo prometno konico (17,5 µg/m3), kar presega priporočeno dnevno mejo 15 µg/m3. 33 % izmerjenih vrednosti je preseglo to mejo, pri čemer je bilo 73 % preseganj zabeleženih med prometnimi konicami.
Boljša kakovost zraka tudi v Rušah
Tudi meritve v Rušah so pokazale boljše rezultate, saj so bile vrednosti PM10 nižjše kot na merilni postaji v središču Maribora.