DomovRevija Bodi ekoRevija Bodi eko, maj 2018

Revija Bodi eko, maj 2018

Nova številka revije Bodi eko je z Alenko Godec v slogu maja, meseca ljubezni, razpravljala o ljubezni, pa tudi o 30. obletnici njenega umetniškega ustvarjanja in psički Chilly. Ker v maju dela na vrtu ne zmanjka, smo nanizali kar nekaj koristnih nasvetov za vse ponosne vrtnarje in vse tiste, ki to še boste. Ker gozd kar kliče po tem, da bi se sprehodili po njem, smo se razpisali o gozdni terapiji.

- Oglas -

Prihaja tudi čas, ko precej bolj kot v drugih letnih časih pazimo na svojo težo, zato nismo pozabili na hujšanje in sicer si lahko preberete ajurvedske nasvete o tem. Veliko žensk ima težave s krčnimi žilami, ki jih v vročih poletnih mesecih ne moremo skriti z dolgimi hlačami, zato bodo nasveti o tem, kako se spopasti z njimi, še kako koristni. V članku o ustni higieni pa boste med drugim izvedeli, kako so zobje povezani z organi v telesu.

  • Alenka Godec: Z možem sva si preprosto še vedno všeč!
  • Manj znane možnosti uporabe smrekovih vršičkov: Naredite si pesto, marmelado in druge zanimive pripravke
  • Krčne žile: Nikar ne sedite s prekrižanimi nogami!
  • Laški smilj, borec, pri katerem pazimo na poreklo
  • Ajurvedski pristop k zdravemu hujšanju: brez discipline ni nič
  • Astaksantin: kralj karotenoidov in superhranilo proti staranju
  • V boj z astmo s spremembo življenjskega sloga
  • Maj je v vrtnarstvu zelo pester mesec
  • Ribez (rdeči, črni) na domačem vrtu, balkonu ali terasi

Smrekovi vršički – Pesto, »marmelada« in druge zanimive ideje

Na začetku maja zadiši po smrekovih vršičkih. Mnogi izkoristijo priložnost, da jih naberejo čim več za izdelavo pripravkov, ki so lahko zelo koristni v hladnejših mesecih. Verjetno najbolj znan je sirup. Smrekovi vršički veljajo za izvrsten vir vitamina C, vsebujejo pa tudi veliko karotenoidov in drugih antioksidantov, različnih mineralov, kot sta kalij in magnezij, ter klorofila, ki med drugim pomaga pri izboljšanju oskrbe celic s kisikom. Poleg sirupa lahko pripravimo tudi zdravilni čaj. Seveda pa to še zdaleč nista edini možnosti, ki ju imate …

Alenka Godec: Z možem sva si preprosto še vedno všeč!

Nastop v muzikalu Mamma Mia je bil za Alenko Godec največji izziv v njeni bogati karieri. Letos junija bo minilo trideset let, odkar je zmagala na Pop delavnici in prvič javno nastopila. Kot pravi, brez izzivov, želje in ljubezni do glasbe ne bi dočakala niti desete obletnice umetniškega ustvarjanja. Pa tudi brez ljubezni bližnjih ne. Za moža pravi, da ima veliko več zaslug za njuno srečo in njen uspeh, kot je to morda vsesplošno znano, saj svojega osebnega življenja nikdar ni obešala na veliki zvon. Ne glede na vse dosežke Alenka, ki ima dobro voljo v genih, vsekakor še ni rekla zadnje besede. Kdo ve, morda se celo še kdaj poda pred tablo, saj je po poklicu profesorica nemščine …

Ajurvedski pristop k zdravemu hujšanju

Po ajurvedi nastane prekomerna teža kot posledica »napačnega« metabolizma, kjer se maščoba posledično nabira predvsem na delih telesa, kot so prsi, trebuh in boki. Na začetku moramo v skladu z ajurvedo črtati vsa živila, ki povečujejo kapha došo v našem telesu, in povečati metabolizem maščobnih celic (meda agni). Pri pospeševanju metabolizma nam lahko pomagajo različna zelišča in začimbe. Ena izmed znanih začimbnih mešanic je mešanica suhega ingverja, dolgega popra in črnega popra. Po kosilu in večerji zaužijemo približno desetino čajne žličke te mešanice …

Vitamin K2 – manjkajoči dragulj

Verjetno je veliko med vami takšnih, ki še ni slišalo za vitamin K2. Gre za enega najbolj nepoznanih vitaminov, ki je bil dolgo prezrt tudi s strani strokovnjakov. V zadnjih letih številne raziskave dokazujejo, kako pomembno vlogo igra pri našem zdravju. Na žalost ga v dietah razvitega sveta velikokrat primanjkuje, kar pa se lahko kaže v številnih zdravstvenih težavah …

- Oglas -

Zdravje zob – bogastvo v ustni votlini

Že ustnice, ki molčijo, izurjenemu očesu veliko povedo o zdravju osebe. Njihova napetost in lesk povesta, koliko smo hidrirani, barva pove, v kakšnem stanju so naši notranji organi, drobne ranice pa, kateri organ je ogrožen. Pokažejo pa tudi, kaj se skriva za njimi. Če so preveč rdeče in nekoliko pečejo, to že govori o vnetju v ustni votlini …

Gozdna terapija: gozd je terapevt, vodnik odpre vrata vanj

Gozdna terapija je znanstveno osnovan okvir dejavnosti v podporo dobrega počutja in zdravja, ki temelji na vključevanju vseh čutov v elemente gozda ali drugega naravnega okolja. V angleščini ji rečejo tudi forest bathing, kar izvira iz japonskega izraza shinrin-yoku. Gozdna terapija oziroma gozdna kopel je nežna, meditativna praksa povezovanja z naravo. Ko smo popolnoma, torej z vsemi svojimi čuti, prisotni v gozdu ali drugem naravnem okolju, to pozitivno vpliva na našo psihološko, čustveno in fizično raven. Je preprosto, dostopno sredstvo za uravnovešanje življenja v pomanjkanju narave, kar je velikokrat vzrok za marsikatero težavo na katerikoli od omenjenih ravni …

Nerina Darman: Vedno iščem oazo zadovoljstva

»Življenje zelo rado preseneča z darovi in prav zares ne skopari z njimi,« pravi Nerina Darman, terapevtka vibracijskega samozdravljenja, raziskovalka in poznavalka specialnih znanj, kot so indijska astrologija džjotiš, ajurveda, joga, ki razume življenje kot pretok energije in zavesti. Svoja bogata spoznanja je strnila v dveh knjigah Blaženost bivanja in Iskra izvora, sicer pa poleg vodenja seminarjev in delavnic za osebno rast in samozdravljenje ter svetovanja že vrsto let preučuje vpliv blagodejnih vibracij, kot so denimo osemherčna Schumannova resonanca in skalarni valovi, na zdravje in počutje.

NAJNOVEJŠE