DomovOsebna rastPremagajte potrebo po tem, da bi ugajali vsem

Premagajte potrebo po tem, da bi ugajali vsem

Meja med prijaznostjo ter popolno podreditvijo tujim ลพeljam in potrebam je nemalokrat zelo tanka. ฤŒe je vaลกe dojemanje lastne vrednosti odvisno predvsem od tega, kako vas dojemajo drugi, najverjetneje pogosto potlaฤite svoje obฤutke in zanemarite svoje potrebe, saj ลพelite ugajati vsem. To lahko seveda postopoma privede do popolne izmuฤenosti in obฤutka, da ne veste veฤ, kdo ste in ฤesa si ลพelite. Toda strah pred zapuลกฤenostjo oziroma izloฤenostjo je pogosto prehud: tako vztrajate in si ลกe naprej nadevate masko. Osvoboditev iz pasti nenehne potrebe po ugajanju je vse prej kot lahka naloga, toda to nikakor ne pomeni, da izhod ne obstaja โ€ฆ

1. Beleลพite svoje obฤutke

Za zaฤetek bo dovolj ลพe to, da postanete bolj pozorni na situacije, v katerih potlaฤite svoje resniฤne ลพelje, da bi ugajali. Priporoฤljivo je, da tovrstne dogodke tudi beleลพite. Osredotoฤite se predvsem na situacije, ki vam dajejo obฤutek, da vas nekdo izrablja, da vaลกe ลพelje niso pomembne ipd. Nato jih razvrstite glede na pomembnost. Tako boste laลพje ugotovili, katere so tiste osebe in okoliลกฤine, v povezavi s katerimi bodo potrebne spremembe.

2. Niฤ veฤ izgovorov

Ljudje, ki ลพelijo ugajati vem, pogosto teลพko zavrnejo proลกnje in vabila. Toda tudi ฤe jim uspe reฤi ne, ฤutijo zelo intenzivno potrebo po pojasnjevanju oziroma upraviฤevanju svojega odgovora. Tako lahko porabijo ogromno energije za iskanje izgovorov, kar lahko prav tako privede do izฤrpanosti in obฤutka, da izgubljate sebe. Ko boste ponovno zaฤutili potrebo po iskanju izgovorov, se opomnite, da imate pravico do svoje odloฤitve, ne glede na to, ali lahko drugi sprejmejo vaลกe razloge zanjo.

3. Zaupajte svoji intuiciji

Ali niste povsem prepriฤani, ali nekdo izkoriลกฤa vaลกo nagnjenost k temu, da bi ugajali vsem? V tovrstnih primerih je smiselno, da sledite svoji intuiciji. Na povrลกini se zdi situacija morda zares precej kompleksna, toda globoko v sebi najverjetneje dobro veste, ali si neka oseba resniฤno zasluลพi vaลกo pomoฤ. Pri tem je lahko zelo koristna meditacija. ฤŒe ลพelimo zares sliลกati, kaj nam ลกepeta glas globoko v nas, moramo namreฤ najprej utiลกati hrup, s katerim smo dandanes obdani na praktiฤno vsakem koraku.

4. Opominjajte se, da ne morete nikoli ugajati vsem

Prizadevanje, da bi ugajali vsem, je sizifovo delo. ฤŒe boste svoje obnaลกanje in delovanje podredili ลพelji, da bi si pridobili naklonjenost neke osebe, lahko s svojim ravnanjem soฤasno uลพalite nekoga drugega. Gre torej za bitko, ki je ลพe vnaprej izgubljena. Prav zato je najbolj smiselno, da ostanete zvesti sebi.

5. Raziลกฤite, kdo ste in ฤesa si resniฤno ลพelite

Stalno podrejanje tujim ลพeljam je lahko povezano tudi s tem, da ne veste zares, kdo ste in kaj ลพelite doseฤi. Vzemite si ฤas zase in raziลกฤite, kaj je tisto, kar vas resniฤno osreฤi in napolni z energijo. Tako boste iz svojega ลพivljenja precej laลพje izloฤili vse tisto, kar vas ovira na poti do resniฤne sreฤe. Obenem pa se bo zmanjลกala potreba po tem, da bi ugajali vsem, saj se bo vaลกa samozavest moฤno okrepila.

6. Zaupajte, da bodo ยปna situยซ ostali pravi ljudje

Kot je bilo omenjeno uvodoma, je pretirana ลพelja po ugajanju pogosto povezana s strahom, da bi ostali sami, ฤe bi drugim pokazali svoj pravi jaz. Eden od pomembnih korakov v procesu ยปosvobajanjaยซ je zato krepitev zaupanja v to, da je lahko proces postavljanja zdravih meja zelo dragocena oblika selekcije. Tako boste namreฤ prepriฤani, da vas imajo ljudje, ki so ostali ob vas, radi zaradi vas samih โ€“ in ne zaradi maske, ki jo nosite. Opomnite se, da ยปugajanjeยซ ลกe ne pomeni, da vas ima nekdo resniฤno rad.

7. Prosite za pomoฤ, ko jo potrebujete

Ali so ljudje navajeni, da se vedno obrnejo na vas, ko potrebujejo nasvet, uslugo ipd., saj ste jim vedno na voljo, medtem ko sami ne zahtevate niฤesar? Odliฤna metoda za premagovanje ลพelje po tem, da bi ugajali vsem, so pogostejลกe proลกnje za pomoฤ. Pokaลพite, da ste tudi sami ranljivi in da ne zmorete vsega. Tako ne boste imeli obฤutka, da nenehno dajete in da najpomembnejลกi odnosi v vaลกem ลพivljenju niso zares reciproฤni.

Karmen Jordan
Karmen Jordan
Karmen Jordan je naลกa dolgoletna sodelavka, novinarka, literarna komparativistka, slovenistka in kritiฤarka/recezentka. Je veganska in avtorica ลกtevilnih ฤlankov in receptov. Njena podroฤja so zdrav ลพivljenjski slog ter nasveti za zdravje.

NAJNOVEJล E