Podnebne spremembe bi lahko ลกe pred koncem tega stoletja moฤno zmanjลกale povrลกine, primerne za uspevanje divje kave Arabica. To je zakljuฤila etiopsko-angleลกka ekipa v raziskavi, objavljeni v akademskem listu Plos One. Rezultat podpira napovedi, da bi lahko podnebne spremembe poลกkodovale svetovne proizvodnje kave, ki je druga najbolj trgovana surovina na svetu, takoj za nafto. Divja Arabica je pomembna za trajnost kavne industrije zaradi svoje genetske raznovrstnosti. Kavi Arabica in Robusta sta dve glavni vrsti, ki se uporabljata v komercialne namene, ฤeprav prva zagotavlja pribliลพno 70% svetovne proizvodnje.
Grozljivi rezultati
Plantaลพe Arabica kave so po svetu nasajene iz zelo genetsko omejene zaloge in predvidevajo, da niso prilagojene za spopadanje s podnebnimi spremembami in drugimi groลพnjami, kot so ลกkodljivci in bolezni. Raziskovalci so prouฤevali, kako bi lahko trije razliฤni scenariji emisije ogljika lahko vplivali na divjo Arabico v treh ฤasovnih intervalih (2020, 2050 in 2080). Ko so raziskovalci preuฤevali, kaj bi se zgodilo v krajih, kjer trenutno gojijo Arabico, je bil najboljลกi primer izida 65% zmanjลกanje primernih lokacij do leta 2080. Najslabลกi rezultat je bil 99,7% zmanjลกanja do leta 2080.
Drugaฤen analitiฤni pristop je prinesel 38% zmanjลกanje kot najbolj ugoden izid in 90% zmanjลกanje kot najmanj ugoden izid leta 2080. Aaron Davis, vodja raziskave kave na Royal Botanic Gardens, je dejal: ยปโIzumrtjeโ kave Arabica je presenetljiva in zaskrbljujoฤa moลพnost. Cilj ลกtudije zagotovo ni bil najti straลกljive napovedi za propad Arabice v naravi. Lestvice, ki smo jih v napovedi dobili, so zagotovo razlog za skrb, ampak jih je treba obravnavati bolj kot izhodiลกฤe, iz katerega bomo lahko natanฤneje oceniti, kakลกni ukrepi so potrebni.ยซ
Nov naฤrt
Raziskovalci pravijo, da moramo rezultate obravnavati previdno, ker ta model ne vkljuฤuje obseลพnega krฤenja gozdov, v gozdovih visokogorskih obmoฤij Etiopije in Juลพnega Sudana (naravno okolje kave Arabica). Poleg tega so zaradi pomanjkanja ustreznih podatkov modeli sprejemali neokrnjeno naravno vegetacijo, medtem ko so visokogorski gozdovi Etiopije in Juลพnega Sudana moฤno okrnjeni zaradi krฤenja gozdov. Etiopija je ลกe vedno velika proizvajalka sorte Arabica, vendar sta tudi Brazilija in Kolumbija sedaj dve najveฤji drลพavi za komercialno gojenje Arabice.
Drugi dejavniki, kot so ลกkodljivci in bolezni, spremembe v ฤasu cvetenja in spreminjajoฤe ลกtevilo ptic (ki raznosijo kavna semena), prav tako niso bile vkljuฤene v model. Soavtor raziskave Tadesse Woldemariam Gole je dejal: ยปV okviru prihodnjega zagotavljanja uresniฤevanja dolgoroฤne vzdrลพnosti proizvodnje Arabice je bistveno, da se ta podroฤja v Etiopiji ustrezno financira in z njimi skrbno gospodari.ยซ