Ob nedavnem svetovnem dnevu voda so slovenska komunalna podjetja v sklopu pobude Voda iz pipe predstavila ลกtevilne prednosti pitje vode iz pipe. Komunalna podjetja so pobudo zaฤela pod okriljem Zbornice komunalnega gospodarstva, z njo pa ลพelijo prebivalce spodbuditi k pitju vode iz pipe in tako prepreฤiti nastajanje dodatnih odpadkov, ki obremenjujejo okolje. Pitje vode iz pipe prinaลกa prednosti za zdravje, okolje in tudi za naลกe denarnice.
Lahko smo sreฤni, da imamo toliko pitne vode
Znano je, da se zaloge pitne vode po svetu krฤijo in danes pitna voda predstavlja le ลกe en odstotek celotne koliฤine vode na svetu. Slovenija pa ima to sreฤo, da je z vodnimi viri izredno bogata drลพava in se po koliฤini pa tudi po kakovosti vode uvrลกฤa v sam evropski vrh.
Voda iz pipe je bolj zdrava kot ustekleniฤena in boljลกa kot pitje sladkih ter gaziranih pijaฤ, saj ne vsebuje dodanih sladkorjev ali drugih dodatkov, ki ลกkodijo ฤloveลกkemu telesu. S pitjem vode iz pipe lahko prispevamo tudi k zmanjลกevanju plastiฤnih odpadkov in posegamo po cenovno ugodnejลกi izbiri, saj je voda iz pipe v Sloveniji povpreฤno 225-krat cenejลกa od tiste v plastenki.
Ne le to, voda od vseh pijaฤ najbolj odลพeja, dobro vpliva na poฤutje, blaลพi glavobole in druge teลพave, pomaga pri uravnavanju telesne teลพe in podobno. Voda iz pipe je pri nas ugodna in dostopna, za zdaj ni bojazni, da bi je zmanjkalo, je pa tudi najbolj ekoloลกka, saj ne proizvaja odpadkov. Poleg tega je ves ฤas pod nadzorom (pristojne sluลพbe jo redno nadzirajo) in je edina, ki ostaja ves ฤas sveลพa.
Z vodo iz pipe do bistveno manj plastiฤnih odpadkov
Veliko prebivalcev kljub temu ลกe vedno posega po ustekleniฤeni vodi, ki okolje precej bolj obremenjuje kot tista, ki priteฤe iz pipe. Po nekaterih podatkih naj bi ustekleniฤena voda okolje onesnaลพevala do stokrat bolj kot voda iz pipe, za litrsko plastenko pa naj bi se v povpreฤju porabilo ฤetrt litra nafte in kar tri litre ฤiste pitne vode. Ustekleniฤena voda ustvarja ogromno plastiฤnih odpadkov, ฤeprav jih veliko ลพe recikliramo, pa jih preveฤ ลกe vedno pristane na odlagaliลกฤih. Bioloลกka razgradnja plastenke za vodo lahko traja tudi do tisoฤ let.
Ker je voda v Sloveniji ลกe razmeroma ฤista, izkoristite tisto, ki priteฤe iz pipe v vaลกem domu ali sluลพbi. Zavedajte se, da kar 18 odstotkov svetovnega prebivalstva dostopa do pitne vode nima, zato bodite veseli, da je imate doma na pretek. ฤe ลพe potrebujete plastenko, v kateri s seboj nosite vodo, pa si priskrbite takลกno za veฤkratno uporabo, ki ne vsebuje ลกkodljivih snovi, ki jih voda izpira, in jih lahko dobite ลพe skoraj v vsaki bolje zaloลพeni prodajalni.