V Preddvoru so zgradili leseni vrtec, ki je zasnovan kot sodobna, energijsko visoko uฤinkovita zgradba, zgrajena v skladu z naฤeli pasivne gradnje.
Septembra 2012 je zaฤel delovati vrtec Storลพek, zgrajen iz masivne lesene konstrukcije v pasivnem standardu. Naloลพba v vrtec s sedmimi oddelki na 1.550 m2 je Obฤino Preddvor veljala 2,5 milijona โฌ. Cena na m2 na kljuฤ (z opremo) je bila 1.400 โฌ, sama stavba z instalacijami pa 800 โ 900 โฌ/m2. Obฤina je za investicijo dobila nepovratni denar Eko sklada, na raฤun visokega indeksa razvojne ogroลพenosti tudi ugodna posojila. Vrtec je podjetje Jelovica zgradilo v 6 mesecih. Na dveh strehah ima sonฤno elektrarno, greje se z daljinskim ogrevanjem na lesno biomaso. Vraฤanje toplote v sistemu prezraฤevanja je urejeno s centralno rekuperacijo zraka.
Specifikacije gradnje:
Pasivna hiลกa
โ Lesena โ Ogrevanje, Prezraฤevanje, Hlajenje
Posamezni sklopi zunanjega termiฤnega ovoja lesenega vrtca imajo toplotno prehodnost med 0,08 in 0,11 W/mยฒ/K. Masivno grajeni sklopi (tla proti terenu, vkopana stena) pa med 0,11 in 0,13 W/mยฒ/K. Stavbno pohiลกtvo ima trojno zasteklitev (U = 0,6 W/mยฒ/K), leseni profili stavbnega pohiลกtva imajo U = 0,95 W/mยฒ/K. Deleลพ steklenih povrลกin na obodu je 7%. Skupna toplotna prehodnost ovoja stavbe znaลกa 0,157 W/mยฒ/K, specifiฤne toplotne izgube pa 0,135 W/mยฒ/K. Skozi stavbno pohiลกtvo prehaja 41% toplote, skozi vkopani del in fasado 24%, skozi streho 19%, skozi toplotne mostove pa 3%. Nekaj karakteristiฤnih podatkov: โข Skupna povrลกina prostorov 1361 mยฒ โข Zastekljene povrลกine, 177,6 mยฒ โข Ogrevana prostornina 8359 m3 โข U faktor zunanje stene: 0,10 W/mยฒ/K โข U faktor strehe: 0,085 W/mยฒ/K โข U faktor temeljne ploลกฤe s tlaki: 0,115 W/mยฒ/K โข Pod temeljno ploลกฤo je 18 cm XPS, nad njo ลกe 12 cm kamene volne
Lesena hiลกa
โ Montaลพna โ Sestavljena iz elementov
Nekaj zanimivih statistiฤnih podatkov o porabi lesa pri gradnji vrtca: โข Macesnove fasadne obloge, 35 m3 โข Fasadni zakljuฤki, 2 m3 โข Podkonstrukcija lesene fasade, 16 m3 โข Kriลพno lepljene stropne ploลกฤe, 110 m3 โข Ostreลกje in stropna konstrukcija, 145 m3 โข Stenski elementi, 130 m3
Prezraฤevanje
โ Rekuperacija โ Prezraฤevalni sistem
Vraฤanje toplote v sistemu prezraฤevanja je urejeno s centralno rekuperacijo. Celoten strojni del je v podstreลกnem delu vrtca.
Ogrevalni sistem
โ Nizkotemperaturno โ Radiatorji, Talno, Rekuperacija
Objekt se ogreva s centralno kotlarno na biomaso (sekanci). Na podlagi koncesijske pogodbe koncesionar dobavlja toploto (meri se preko kalorimetrov v kWh), ne pa sekancev. Zato ni potrebna kontrola kakovosti dobavljenih sekancev.
Fotovoltaika
โ Odprt sistem (prodaja v omreลพje)
Na strehah dveh krakov vrtca in osnovne ลกole je postavljena sonฤna elektrarna skupne moฤi 64 kW.
Na nekaj naลกih vpraลกanj je odgovoril tudi Marjan Peneลก, univ. dipl. pedagog in pomoฤnik ravnateljice za vrtec pri Oล Preddvor.
Zakaj ste se odloฤili ravno za pasivno gradnjo vrtca?
Naลก vrtec je organizacijsko vezan na osnovno ลกolo. Preden sem postal pom. ravnateljice za vrtec sem petnajst let vodil ลกolo s podruลพnicami in vrtce ob njej. ลฝe kmalu po nastopu ravnateljevanja sem se ob idejah nekaterih pedagoลกkih delavcev odloฤil, da bo zdrav naฤin ลพivljenja in dela rdeฤa nit mojega ravnateljevanja. Zato smo kmalu vstopili v sistem Zdravih ลกol, kar je imelo posledice na vseh podroฤjih: prostore vrtca in ลกole ogrevamo na lesno biomaso, postali smo prva osnovna ลกola v Sloveniji s sonฤno elektrarno na strehi, smo med zaฤetniki uvajanja zdrave oz. doma pridelane hrane, za povrh pa sta tudi obฤina Preddvor in njen ลพupan naklonjena tej zamisli, zato smo hitro naลกli skupen jezik.
Koliko ฤasa ste vrtec naฤrtovali in ali je bil ลพe od zaฤetka idejno zasnovan kot visoko uฤinkovita energetska stavba?
Po mojih zapiskih smo nov ali vsaj obnovljen stari vrtec โsanjaliโ veฤ kot ลกtiri leta, a dlje od pogovorov ni priลกlo. Zadnje dve leti pa se je dogajanje zgostilo in sanje so se poฤasi konkretizirale.
Kako so novi vrtec sprejeli obฤani in starลกi otrok, ki ga obiskujejo?
Z navduลกenjem. In kako ne? Tako je, kot bi se na novo rodili. Pogoji za delo tako vzgojiteljskega kot tehniฤnega kadra so neprimerljivi z nekdanjim stanjem. Kako ne bi bili zadovoljni tudi starลกi: njihovi otroci se navkljub slabemu vremenu razigrano podijo po prostorni telovadnici, prej pa so se stiskali v nizkih, kakลกno resnejลกe razgibavanje pa je ฤakalo na lepลกe vreme.
Kako ste zadovoljni z bivanjem v novih prostorih? Ali bi tak tip stavbe priporoฤili tudi drugim?
Stavba ลพe na zunaj sporoฤa, da je njen glavni vir gradnje les. Skupaj z okoljem, ki je pri nas pod gorami res ฤudovito, se zlije v neko milino in domaฤnost. Vsekakor bi tak tip stavbe priporoฤil tudi drugim, ki se odloฤajo za gradnjo novih objektov za potrebe predลกolskega varstva.
Ali nudite otrokom v vrtcu tudi zdravo prehrano in kakลกen pomen ima pri vas prehrana otrok?
ลฝe uvodoma sem povedal, da smo med zaฤetniki uvajanja zdrave oz. doma pridelane hrane. Naลกa profesorica gospodinjstva, Maja ล enk Zidar, je orala ledino na tem podroฤju. V zaฤetku je bilo veliko odpora, saj je veljalo za zdravo prehrano to, da se otrokom da bel kruh in pije sladke pijaฤe. Otroci so se zmrdovali nad rลพenim kruhom in doma pridelanim jabolki. V kuhinjo smo dobivali po malici kupe ostankov hrane. Kmalu bi obupali. Danes je stanje povsem drugaฤno, saj se je vztrajanje izplaฤalo: otroci brez zmrdovanja pojedo vse.
Vir: NEP Slovenija