Društvo za dobrobit živali AniMa je v javnem pismu pozvalo župana Mestne občine Maribor, Saša Arsenoviča, naj nemudoma ukrepa in zagotovi sistemsko zaščito labodov, ki gnezdijo ob reki Dravi. Kot opozarjajo v društvu, smo bili v zadnjih tednih priča več zaskrbljujočim dogodkom, ki kažejo na nezadostno zaščito teh ptic v mestnem okolju.
Prostovoljci društva redno spremljajo stanje na terenu in poročajo o izgubi vseh mladičev labodjega para, poškodovani samici z ranjenim krilom ter samcu, ki je bil več dni pogrešan in nato najden prestrašen, skrit med vejevjem. Konec marca so zabeležili še primer, ko je labodji par začel gnezditi, nato pa sta samec in jajca skrivnostno izginila. Po njihovih podatkih je bil isti samec že lani žrtev fizičnega napada mimoidočega.
Pomanjkanje zaščite in breme prostovoljcev
Društvo AniMa, ki ima sedež v Miklavžu na Dravskem polju, izpostavlja, da Maribor nima vzpostavljenega učinkovitega sistema za varovanje gnezdišč. Mestna občina po njihovih besedah sicer občasno namesti osnovne ograjice, a te ne nudijo zadostne zaščite pred motnjami s strani ljudi in psov, niti ne zagotavljajo miru, ki je ključnega pomena v gnezditvenem obdobju.
Večino zaščitnih ukrepov tako že leta izvajajo izključno prostovoljci, ki ročno prinašajo slamo za gnezda, opozarjajo mimoidoče in spremljajo stanje živali. V društvu opozarjajo še na dodatne težave, kot je nedavna košnja zelenic ob reki, ki labodom jemlje edini vir mehke vegetacije za prehrano.
Poziv k ukrepanju in izobraževanju javnosti
“Mestna občina Maribor ima kot upravljavka prostora edinstveno priložnost in hkrati odgovornost, da takšno stanje ustavi,” poudarjajo v društvu. Župana pozivajo, naj razmisli o vzpostavitvi varovalnega območja za gnezdišča, kjer bi bil v času gnezditve dostop omejen in jasno označen. Po njihovem mnenju bi bila takšna rešitev v korist ptic in bi lahko služila tudi kot primer dobre prakse sobivanja z naravo v urbanem okolju.
Poleg tega predlagajo še vzpostavitev kontaktne točke za prijavo poškodb ali motenj, pripravo izobraževalnih vsebin za občane ter ureditev pravnega okvira znotraj občinskega odloka. Ta naj bi jasno določal postopke ob uničevanju naravnih habitatov in posegih v zavarovane vrste v mestu.