Biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je doseglo pomemben mejnik na poti k oživitvi dlakavega mamuta, saj so z genskim inženiringom ustvarili miši z mamutovimi lastnostmi. Ta dosežek je del širšega prizadevanja za ponovno uvedbo izumrlih vrst v naš ekosistem.
Napredek pri oživitvi dlakavega mamuta
Z uporabo tehnologije CRISPR so znanstveniki pri Colossal Biosciences v genom miši vnesli gene dlakavega mamuta, kar je povzročilo razvoj miši z gostejšim, volnenim kožuhom in prilagoditvami na hladno podnebje. Čeprav to ne pomeni neposrednega ustvarjanja mamutov, potrjuje kompleksnost postopka genskega inženiringa, potrebnega za de-izumrtje.
Etične in znanstvene razprave
Kljub temu nekateri strokovnjaki izražajo dvome o izvedljivosti in etičnosti takšnih projektov. Dr. Adam Rutherford je poudaril, da je oživitev dlakavega mamuta znanstveno neizvedljiva in etično sporna zaradi degradiranega DNK in nepredvidljivih vplivov na trenutne ekosisteme.
Prihodnost
Colossal Biosciences načrtuje rojstvo mladiča dlakavega mamuta do leta 2028. Poleg tega podjetje raziskuje možnosti za oživitev drugih izumrlih vrst, kot sta dodo in tasmanski tiger, ter razvoj umetne maternice za gestacijo različnih sesalcev. Čeprav so ti cilji ambiciozni, predstavljajo pomemben korak v biotehnoloških raziskavah in odpiranju novih možnosti za prihodnost ohranjanja vrst.