DomovOsebna rastResnica o razmerju med narcisom in empatom

Resnica o razmerju med narcisom in empatom

V zdravem razmerju oba partnerja tako prejemata kot dajeta. Po drugi strani pa je razmerje med narcisom in empatom pogosto zelo enostransko. Empat je tisti, ki veฤinoma daje, pri tem pa se mora sam zadovoljiti z drobtinicami.

Kaj je znaฤilno za empate in kaj za narcise?

Za empate je znaฤilno, da nase zelo hitro privzamejo tuja ฤustva. Gre za odliฤne posluลกalce, ki se zlahka vลพivijo v tujo koลพo. To je lahko sicer vฤasih prednost, vendar je nemalokrat tudi zelo obremenjujoฤe. Empati tujo boleฤino velikokrat obฤutijo podobno kot lastno, zato se hitro vznemirijo. Ni sicer ลกe povsem jasno, ali gre za prirojene lastnosti, toda kot se zdi, bi bile lahko v ozadju razlike, povezane s t. i. zrcalnimi nevroni. Posebnost teh nevronov je, da se na tuja ฤustva, dejanja, boleฤino ipd. odzivajo tako, kot ฤe bi to obฤutili/naredili sami. Tako gre za nevrone, ki so zelo pomembni za razvoj empatije. Ugotovljeno je bilo, da je koliฤina zrcalnih nevronov pri nekaterih ljudeh veฤja od povpreฤja, kar bi lahko razloลพilo obstoj empatov.

Z izrazom narcis obiฤajno oznaฤujemo ljudi, ki so zelo radi v srediลกฤu pozornosti in ki potrebujejo nenehno hvalo. Ti ljudje pogosto zelo teลพko soฤustvujejo z drugimi. Sami sebe dojemajo kot nadpovpreฤno pomembne, poslediฤno pa jih skrbi predvsem zase. Nemalokrat so zelo manipulativni, pri ฤemer v tem, da druge uporabljajo zgolj kot sredstvo za doseganje svojih ciljev, ne vidijo niฤesar slabega. Pri tem je treba upoลกtevati, da ni nujno, da je pri ljudeh, pri katerih opaลพamo tovrstne lastnosti, v ozadju zares osebnostna motnja. Narcis je laiฤni izraz, medtem ko lahko uradno diagnozo (narcistiฤna osebnostna motnja) postavi samo kliniฤni psiholog ali psihiater.

Razmerje med narcisom in empatom bi lahko oznaฤili kot odnos med dvema diametralno nasprotnima osebnostma. Znano je, da se nasprotja pogosto privlaฤijo, toda dolgoroฤno je lahko ta kombinacija zelo toksiฤna. Empati so zelo obฤutljivi, soฤutni, skrbni in pozorni posluลกalci, po drugi strani pa so narcisi egocentriฤni, obsedeni s pozornostjo in nagnjeni k manipulaciji, obฤutek imajo, da jim pripada vse, ฤesar si zaลพelijo, obenem pa jim manjka empatije in zmoลพnosti vลพivljanja v tujo koลพo.

Tipiฤna dinamika, ki se vzpostavi med narcisom in empatom

Kot omenjeno, je za dinamiko med empatom in narcisom znaฤilno, da prvi predvsem daje, drugi pa jemlje. Narcisi pogosto izkoriลกฤajo partnerjevo soฤutnost. Empati imajo velikokrat obฤutek, da so odgovorni za to, da poskrbijo za druge, zato si zelo prizadevajo za to, da bi zadovoljili vse narcisove ลพelje. Narcisi imajo po drugi strani obฤutek, da so upraviฤeni do tega, da preprosto jemljejo โ€“ darila, ฤas, energijo, usluge, komplimente itn. Praktiฤno nikoli ne pomislijo na to, da si partner zasluลพi nekaj v zameno.

Na zaฤetku so narcisi zelo oฤarljivi. Ljudi pritegnejo s samozavestjo in smislom za humor. Postopoma se izkaลพe, da je bila samozavest zgolj krinka za negotovost, zaradi katere narcisi stalno iลกฤejo potrditev. Do partnerja postajajo vse bolj kritiฤni in od njega zahtevajo vedno veฤ. ฤŒeprav lahko empati ugotovijo, da je z odnosom nekaj narobe, jih partnerjevo ฤustveno stanje povsem posrka vase, zato zelo teลพko postavijo zdrave meje. ล e toliko teลพje pa jim je razmerje prekiniti.

Narcis empata pogosto prepriฤa, da je prezahteven in da si ne zasluลพi tistega, ฤesar si ลพeli. Empati v odnosu z narcisom nemalokrat nezavedno reลกujejo travme iz otroลกtva: dokazati hoฤejo, da so vendarle vredni ljubezni, vendar odnos travme ne razreลกi, ampak jo zgolj poglobi. Strokovnjaki empatom priporoฤajo, naj si zapisujejo negativna ฤustva, ki jih v njih vzbudi partner. Dobro je, da si na primer zabeleลพite, kdaj ste se poฤutili prikrajลกane za ljubezen, pozornost, priznanje, usluge itn. Zraven dopiลกite datum in ฤas. Tako boste postopoma ugotovili, da ne pretiravate, kot vas najverjetneje poskuลกa prepriฤati narcis, in da vam odnos resniฤno jemlje precej veฤ, kot vam daje.

Kako se lahko empati zaลกฤitijo?

Partnerju dajte samo toliko, kot si lahko privoลกฤite. Ne priฤakujte, da vam bo partner zaฤel vraฤati ljubezen, ฤe boste le dovolj poลพrtvovalni.

Pametno je sicer, da poskuลกate svoja priฤakovanja eksplicitno ubesediti, toda ฤe vaลก partner resniฤno trpi za narcistiฤno osebnostno motnjo, vaลกih besed najverjetneje ne bo jemal resno. Tako se morate odloฤiti, ali je res vredno, da poskuลกate za vsako ceno ohraniti ta odnos.

Ne podcenjujte svoje intuicije. ฤŒe ste ลพe dolgo v razmerju z narcisom, se boste morali najverjetneje nauฤiti, kako si spet zaupati. Poskuลกajte ozavestiti, da ne potrebujete nikogarลกnje odobritve. Vaลกa ฤustva so dovolj: ฤe se ob partnerju ne poฤutite dobro, je to popolnoma legitimen razlog za prekinitev razmerja. Narcis vas bo poskuลกal najverjetneje prepriฤati, da ste problematiฤni in da ne boste naลกli nikogar, ki vas bo sprejel takลกne, kot ste. To je pogosta manipulativna taktika, s katero poskuลกajo narcisi partnerja prikleniti nase.

Zelo priporoฤljivo je tudi, da zaฤnete veฤ ฤasa in energije vlagati v druลพenje s prijatelji in druลพino ter v hobije. Postopoma boste ugotovili, da vaลก partner ni srediลกฤe sveta in da lahko preลพivite tudi brez njega. Poslediฤno boste precej laลพje postavili meje ali zbrali moฤ za to, da narcisa zapustite.

Karmen Jordan
Karmen Jordan
Karmen Jordan je naลกa dolgoletna sodelavka, novinarka, literarna komparativistka, slovenistka in kritiฤarka/recezentka. Je veganska in avtorica ลกtevilnih ฤlankov in receptov. Njena podroฤja so zdrav ลพivljenjski slog ter nasveti za zdravje.

NAJNOVEJล E