Globoko pod neskončnimi plastmi ledu na Antarktiki so znanstveniki odkrili sledi prastare celine, ki je bila doslej skrita očem. To presenetljivo odkritje je postalo mogoče šele z uporabo podatkov z že dolgo neaktivnega satelita, kar spreminja razumevanje geološke preteklosti Zemlje in gibanja kontinentov skozi milijone let.
Antarktika ni bila vedno izoliran ledeni kontinent. Pred milijoni let je bila del velike prastare celine – superkontinenta Gondvana – skupaj z današnjo Avstralijo, Indijo, Afriko in Južno Ameriko. A s premikanjem tektonskih plošč so se ti deli ločili in postopoma zavzeli današnje položaje. Vendar so sledi te premikanja ostale – zakopane globoko pod antarktičnim ledom, nedostopne konvencionalnim metodam raziskovanja.
Podatki satelita, ki že dolgo ne deluje
Ključ do odkritja je satelit GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer), ki ga je Evropska vesoljska agencija (ESA) izstrelila leta 2009 in je deloval do leta 2013. Čeprav je bil satelit že dolgo deaktiviran, so raziskovalci šele zdaj uspeli podrobneje analizirati njegove podatke o gravitacijskih poljih Zemlje. Ti podatki razkrivajo razlike v masi pod zemeljskim površjem, kar je znanstvenikom omogočilo vpogled v geološke strukture, ki so bile prej nevidne.
Pod vodstvom Fausta Ferracciolija iz Britanske antarktične raziskovalne službe so raziskovalci identificirali zapletene geološke formacije pod vzhodno Antarktiko, ki kažejo neverjetno podobnost s strukturo Avstralije in Indije. To je trden dokaz, da so bili ti kontinenti nekoč povezani.
Prastare geološke strukture in kraton pod ledom
Eden izmed ključnih dokazov, ki podpira teorijo o povezavi med Antarktiko, Avstralijo in Indijo, so t. i. kraton – starodavni delci zemeljske skorje, ki so neverjetno stabilni in odporni na tektonske spremembe. Kratoni predstavljajo nekakšen geološki časovni stroj, ki ohranja informacije o najstarejših obdobjih Zemljine zgodovine. Njihova prisotnost pod Antarktiko potrjuje, da so bili ti deli sveta nekoč del skupne celote.
Zanimivo pa je, da teh starodavnih struktur niso našli pod zahodno Antarktiko. To potrjuje domneve, da ima ta regija veliko mlajšo in geološko bolj aktivno zgodovino kot njen vzhodni del.
Zakaj je to pomembno danes?
Odkritje ni pomembno le zaradi naše radovednosti o zgodovini našega planeta. Geološka sestava pod ledenimi ploščami neposredno vpliva na stabilnost ledu – in s tem na morebitno dvigovanje morske gladine. Razumevanje, kako premiki in topografija pod površjem vplivajo na ledene mase, bo ključno pri napovedovanju posledic podnebnih sprememb.
Če se led zaradi nestabilne podlage hitreje tali, to pomeni, da se bo gladina morij lahko dvignila hitreje, kot smo pričakovali. Ta znanstvena spoznanja bodo zato služila kot podlaga za prihodnje modele in strategije prilagajanja na podnebne spremembe.

Oživljanje zgodovine Zemlje
V reviji Scientific Reports so raziskovalci objavili študijo, ki spremlja geološko evolucijo Antarktike skozi zadnjih 200 milijonov let. Skupaj z animacijo, ki prikazuje, kako se je Gondvana razpadla, nudijo osupljiv vpogled v preteklost. Približno 180 milijonov let nazaj so se deli Gondvane pričeli ločevati in premikati proti današnjim položajem.
Satelitska tehnologija je znanstvenikom omogočila, da dobesedno “odstranijo” ledeno odejo in analizirajo, kako je bila zgrajena notranjost tega skrivnostnega kontinenta. To ni le geološki dosežek, temveč tudi pomemben mejnik v razumevanju razvoja celotnega planeta.
Kaj nas čaka v prihodnosti?
Odkritja, kot je to, poudarjajo vrednost dolgoročnega zbiranja podatkov in pomen arhivov satelitskih misij. Čeprav je GOCE že dolgo neaktiven, so njegovi podatki še vedno vir novih znanstvenih prebojev. Sodobni sateliti in napredne geofizične metode bodo v prihodnosti verjetno razkrili še več skritih zgodb pod površjem našega planeta.
Naše razumevanje Zemlje še zdaleč ni popolno – a vsak nov vpogled nas približuje odgovoru na vprašanja, ki so dolgo burila domišljijo znanstvenikov: Kako se je naš planet razvijal? Kakšno je bilo njegovo geološko otroštvo? In kako lahko to znanje uporabimo, da zaščitimo njegov prihodnji razvoj?